Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Rodziny, które latami nie płacą za mieszkanie

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Lokatorzy kamienicy przy ul. Mickiewicza 108 mają dość rodziny P., która awanturuje się i nie płaci czynszu
Lokatorzy kamienicy przy ul. Mickiewicza 108 mają dość rodziny P., która awanturuje się i nie płaci czynszu zrzut z ekranu - program "Interwencja" - Polsat
Wobec rodziny P., która stała się koszmarem dla sąsiadów z ulicy Mickiewicza, bezradne są wszystkie instytucje, choć wszystkie starają się problem rozwiązać. Niepłacących czynszu lokatorów w mieście jest jednak więcej. Porządni starają się dług spłacić.

Rodzina P. to przypadek skrajny. Najpierw nie płaciła za socjalne mieszkanie przy ulicy Olsztyńskiej. Została eksmitowana do socjalu przy ulicy Mickiewicza 108. Tutaj znów zalega z czynszem. Na dodatek - pije, awanturuje się, notorycznie zakłóca ciszę nocną.

Przywykli, że nie płacą?

- Wiemy, że Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przeniesie teraz tę rodzinę do innego lokalu socjalnego. Z jednej strony nie możemy się doczekać tego momentu, żeby znów spokojnie żyć. Z drugiej, coś jest nie tak, że takim lokatorom wciąż należy się mieszkanie i pieniądze z pomocy społecznej - mówi pani Daria i inni sąsiedzi z kamienicy przy ulicy Mickiewicza 108.

W przypadku, gdy sąd orzeka eksmisję z prawem do lokalu socjalnego, gmina nie ma wyjścia. Ma obowiązek taki lokal przyznać, wcześniej czy później. Są lokatorzy, którzy dobrze zdają sobie z tego sprawę. I latami nie płacą praktycznie za nic...

Oczywiście, jest też pokaźna rzesza takich osób, które zaległości czynszowe mają z przyczyn życiowych (choroba, wypadek, bezrobocie), ale je spłacają. Rozkładają na raty albo też korzystają z możliwości odpracowania zadłużenia na terenie Torunia.

**

Wcale nie jest najgorzej**

W samym Toruniu ze spłatą czynszu zalega prawie trzy tysiące osób. Ogółem ich zaległość wynosi obecnie około 25,5 mln złotych , jak podaje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.

Zadłużeni lokatorzy mogą wnioskować o odroczenie spłaty długu bądź jego umorzenie. Miasta w Kujawsko-Pomorskiem znalazły jednak inny sposób na rozwiązanie problemu. Proponują dłużnikom podjęcie pracy w miejskich instytucjach. To najczęściej dozór lub prace porządkowe.

W Toruniu program oddłużania realizowany jest od 2012 roku. Aktualnie bierze w nim udział około 60 osób. Tylko w tym roku do kasy miasta z tytułu odpracowywania zadłużenia wpłynęło 80 tys. zł. Może nie jest to imponujący finansowo wynik, ale kryją się za nim realne wysiłki i godziny pracy dłużników.

Zobacz także

Zobacz galerię: Toruń. Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - osiedla

Co ważne, Toruń na mapie regionu wcale nie wygląda źle. Wręcz przeciwnie! W Bydgoszczy zadłużonych jest około 6,5 tysiąca lokatorów mieszkań socjalnych i komunalnych. Łączna kwota ich długu to prawie 86 mln złotych!

We Włocławku program oddłużania działa dopiero od miesiąca. Tam dług wszystkich lokatorów wynosi blisko 75 mln złotych. Co ciekawe, osoby, które podjęły pracę, nie tylko spłacają zaległości czynszowe, ale również zarabiają. Do Administracji Zasobów Mieszkaniowych muszą przekazać 50 procent wynagrodzenia. Reszta zostaje w ich kieszeni. Jak podkreślają władze miasta, w ten sposób uczyć chcą lokatorów gospodarności i zarządzania budżetem.

Warto dodać, że długi lokatorskie to problem gmin w całej Polsce. Według szacunków zaległości ma ok. 25 proc lokatorów.

**

Przykład godny opisania**

W czerwcu blisko 3 tysiące złotych zaległości odpracowało trzech dłużników, lokatorów mieszkań administrowanych przez ZGM, remontując zaniedbane klatki schodowe w bloku przy ulicy Armii Ludowej 73B.

ZGM przypomina, że program odpracowywania zadłużenia dotyczy tylko pomocy w spłacie powstałego długu, a nie bieżących opłat za mieszkanie. Kwota zadłużenia nie powinna przekraczać 15 tys. zł. Gdy jest większa, zgodę na odpracowywanie musi wyrazić dyrektor ZGM.

Zadłużeni lokatorzy mogą uczestniczyć w różnych pracach. ZGM wspólnie z MZD prowadzi akcję zrywania nielegalnych reklam na słupach ogłoszeniowych. Miejscy dłużnicy odpracowują swoje zadłużenia również na terenie campingu „Tramp” przy ulicy Kujawskiej i na toruńskiej Motoarenie. Przede wszystkim jednak praca wykonywana jest w obrębie nieruchomości administrowanych przez ZGM.

Czytaj także: Lokatorzy z Mickiewicza. Ich sposób na życie? Pić, szaleć i nie płacić!

Trudni sąsiedzi z ul. Mickiewicza 108

Koszmar lokatorów toruńskiej kamienicy nagłośniła w poniedziałek „Interwencja Polsatu”.„Robili libację. Wychyliłam się przez okno, prosiłam, by uspokoili się, bo wstaję o 4:30. Jak spać, jak za regipsem o grubości 20 cm muzyka na cały regulator leci? Ich to nie obchodzi, bo oni się wyśpią w dzień, a my musimy iść do pracy” - mówiła w programie Dorota Fierek, sąsiadka państwa P. Rodzina ta dobrze znana jest toruńskiej policji, sądom i MOPR-owi. Niestety, mimo notorycznego niepłacenia czynszu i awanturowania się trudno coś z nią zrobić...

"Interwencję" z lokatorami budynku przy Mickiewicza w Toruniu można obejrzeć:

TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska