Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Rubinkowo na sprzedaż! Pożar w Brodnicy i nowy dworzec w Chełmży [Retro]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Budowa toruńskiego teatru rozpoczęła się w 1904 roku...
Budowa toruńskiego teatru rozpoczęła się w 1904 roku... Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
120 lat temu w Chełmży został oddany do użytku nowy dworzec kolejowy. Pod Toruniem nowy właściciel Rubinkowa postawił majątek rozparcelować i wystawić na sprzedaż. Folwark trafił pod młotek 11 lutego 1901 roku. Ludzie mniej zamożni mogli sobie natomiast kupić magiel - taki z korbą i wałkami. Ile takie urządzenie kosztowało?

Zmarła królowa Anglii i znany włoski kompozytor. O czym jeszcze pisała Gazeta Toruńska?

Proszę Państwa, skończyła się pewna epoka...

"Śmierć królowy angielskiej. Gazety angielskie donoszą, że królowa krótko przed śmiercią poznała wchodzącego do pokoju cesarza niemieckiego, swojego wnuka. Lekarze jednakowoż wyrazili życzenie, aby odwiedziny trwały krótko, ponieważ królowej szkodzi wzruszenie."

Taka informacja pojawiła się na łamach "Gazety Toruńskiej" 24 stycznia 1901 roku, czyli dwa dni po śmieci królowej Wiktorii. Była to pierwsza wzmianka o zgonie monarchini. Bardzo krótka, a do tego umieszczona na przedostatniej stronie, a raptem kilka tygodni wcześniej toruński dziennik na honorowym miejscu wydrukował obszerną analizę dotyczącą różnych dostojników, których królowa mianowała i przeżyła. Panowała przez ponad 63 lata, więc lista ta mogła być bardzo długa. Kończąc wątek brytyjski odnotujmy jeszcze tylko, że ustanowiony przez Wiktorię rekord w długości panowania na Wyspach, pobiła królowa Elżbieta II w 2015 roku.

Polecamy

W tym samym numerze, w którym jest mowa o śmierci królowej, "Gazeta Toruńska" poinformowała również o ciężkiej chorobie, na jaką zapadł wielki włoski kompozytor Józef Verdi. W środę 30 stycznia dziennik podał jeszcze gorszą wiadomość.

"Słynny kompozytor włoski Verdi umarł w Medyolanie w sobotę w nocy o godz. 2 min. 45 - czytamy. - Na znak żałoby szkoły w mieście pozamykano i wywieszono chorągwie żałobne".

Toruń na archiwalnych zdjęciach prezentuje się niezwykle ciekawie. Zobaczcie, jak wyglądała toruńska starówka na fotografiach z Narodowego Archiwum Cyfrowego. W naszej galerii zobaczycie historyczne ujęcia miasta z okresu 1910 - 1939.------->>>>>Na zdjęciu: Rynek Starego Miasta w Toruniu - Widoczny na wprost budynek poczty; w głębi kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii PannyData: 1925 - 1930Zobacz także: Czy mnie jeszcze pamiętasz? Mnóstwo zdjęć Torunia z ubiegłych lat

Toruń na starej fotografii. Zobacz unikalne zdjęcia z Narodo...

Śmierć toruńskiego malarza

Między tymi komunikatami pojawiła się również informacja o tym, że po krótkiej chorobie zmarł dowódca stacjonującej w Toruniu 70 brygady piechoty generał major Rasmus. Pochód sławnych i zasłużonych osób, które powitały XX wiek i przeniosły się na tamten świat, rozpoczął natomiast związany z Toruniem malarz.

"W Poznaniu umarł profesor Maryan Jaroczyński, ceniony malarz-artysta, twórca wielkiego obrazu przedstawiającego pokój toruński z 1466 roku" - poinformowała "Gazeta Toruńska" 17 stycznia A. D. 1901.

Fragment Torunia. Panorama Starego Miasta z lotu ptaka. Na pierwszym planie Plac Teatralny i ulica Chełmińska. W głębi (na wprost) widoczny kościół św. Jana.Data wydarzenia: 1920 - 1939

Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zobacz! [ar...

Pożar w Brodnicy. Zamarzły sikawki

Co poza tym 120 lat temu zaprzątało umysły mieszkańców Torunia i okolic? Mróz. Równie silny jak teraz i znacznie bardziej dokuczliwy. Na początku stycznia na przykład, wybuchł pożar w sklepie kupca Mechlina w Brodnicy. Ponieważ mróz sięgał 14 stopni, strażakom pozamarzały sikawki i do gaszenia ognia trzeba było sprowadzać ciepłą wodę z brodnickiego browaru. W podziemiach toruńskiego ratusza została otwarta kuchnia ludowa z ogrzewanym pomieszczeniem dla potrzebujących.

"Ogrzewalnia w kuchni ludowej pod ratuszem otwarta jest codziennie od 8 z rana do 8 wieczorem i każdy w niej bezpłatnie zatrzymać się może, jak długo zechce - pisała "Gazeta Toruńska" w połowie stycznia. - Wolno też w ogrzewalni spożywać przyniesione potrawy. Na ogrzewalnię przeznaczono dobrze opalony pokój na lewo od kuchni ludowej".

Dokładną lokalizację kuchni gazeta opisała natomiast rok wcześniej. Niestety, autor tamtej notki korzystał z podobnych punktów orientacyjnych, które już nie istnieją.

Polecamy

Kto kręcił korbą magla?

Kto chodził maglować? Kto kręcił korbą uważając, żeby rolltuch się z wałków nie zsunął, albo skrzynia z wałków nie zjechała? O toruńskich maglach pisaliśmy sporo przed laty, teraz możemy dorzucić kolejną istotną informację - cenę. Ile w pierwszych dniach XX wieku kosztował taki magiel z korbą? Dowiedzieliśmy się tego dzięki ogłoszeniu, jakie 120 lat temu dał Leonard Kowalski.

"Magla do kręcenia, najnowszej konstrukcyi, mało dotychczas używana, ze stołem do nawijania bielizny i stołkiem, jest za 230 marek na sprzedaż. Rozebrać i ustawić zobowiązuję się sam".

Pan Kowalski mieszkał w domu sióstr elżbietanek przy ul. Żeglarskiej 9. Magiel gwarantował źródło stałego zarobku, zainwestować w niego trzeba było jednak sporo. Dla porównania - na początku lutego 1900 roku golubscy radni postanowili wymienić stróżów nocnych, obsadzić te stanowiska młodymi ludźmi i dać im podwyżkę z 360 do 650 marek. Oczywiście nie miesięcznie, a rocznie.

Rok 1998, ostatnie dni Tormięsu

Czy mnie jeszcze pamiętasz? Mnóstwo zdjęć Torunia z ubiegłych lat

Nowy dworzec w Chełmży

Kończąc rozliczenia ze styczniem 1901 roku, musimy zajrzeć do Chełmży, gdzie 120 lat temu...

"Odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu dworcowego - donosił polski dziennik. - W uroczystości brali udział burmistrz i radni miasta".

Nieco wcześniej prasa informowała, że kolej toruńsko-malborska, na której Chełmża się znajdowała, ma zostać awansowana do linii pierwszej kategorii, co oznaczało m.in. przyspieszenie pociągów do 90 km na godzinę. Z Chełmży można było już wtedy dojechać także do Kowalewa i Unisławia, trwała budowa linii do Mełna. Tak, duży dworzec kolejowy w tym mieście był bardzo potrzebny...

Warto zobaczyć

Na początku lutego 1901 roku Rada Miasta Torunia zdecydowała, że teatr miejski stanie przed Bramą Chełmińską. Bramy już co prawda wtedy nie było, jednak jeszcze nie zdążyła zniknąć z pamięci, zatem można ją było przywołać jako wskazówkę. Decyzja radnych sprzed 120 lat zakończyła wędrówkę projektowanego teatru, który według wcześniejszych przymiarek miał staną m.in. w rejonie obecnego placu Rapackiego.

Polecamy

Parcelacja podtoruńskiego Rubinkowa

Niedawno wspominaliśmy, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 1900 roku po Toruniu rozeszła się wieść o sprzedaży Rubinkowa.

"Rubinkowo obejmujące około 1000 mórg nabył kupiec Friedlaender z Solca za 145 000 marek w celach parcelacyi i założenia fabryki. Dotychczas był właścicielem Rubinkowa p. Popławski, który ten majątek nabył przed kilku laty" - pisała wtedy "Gazeta Toruńska".

Na początku lutego gazeta wydrukowała ogłoszenie o parcelacji podtoruńskiego folwarku. Nowy właściciel, Moritz Friedlaender zachwalał urodzajną ziemię, budynki w dobrym stanie oraz bogactwo żywego i martwego inwentarza. Licytacja miała się rozpocząć w Rubinkowie 11 lutego o godz. 11. Relacji "Gazeta" niestety nie opublikowała. Cóż, wtedy Rubinkowo było tylko jednym z wielu okolicznych folwarków. Naszych przodków znacznie bardziej interesowało wtedy co innego.

Kossak z Szerokiej

"Wystawa obrazów znajduje się od niejakiego czasu przy ul. Szerokiej w wielkim domu obok restauracyi Schlesingera - czytamy w "Gazecie Toruńskiej" z początku lutego 1901 roku. - Wystawiono tam niejeden wcale udany utwór pędzla. Wyróżniają się prace Stoiłowa. Z polskich artystów zauważyliśmy nazwiska Suchodolskiego, Chwały i Juliusza Kossaka. W każdym razie warto wystawę zwiedzić".

Kiedyś to były w Toruniu zimy! W sumie nawet nie takie aż bardzo kiedyś. Pamiętacie Państwo - w 2010 roku spadło tyle śniegu, że służby musiały organizować dodatkowe punkty jego składowania. A jak wyglądały toruńskie zimy wcześniej i co się wtedy w mieście działo?ZOBACZCIE NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>

Takie były kiedyś zimy w Toruniu! Zaśnieżone zdjęcia z lat 1...

Jeśli wierzyć zamieszczonej w tym samym wydaniu reklamie, na wystawie miało się pojawić ponad 300 obrazów. Aby wyeksponować tyle dzieł sztuki, rzeczywiście trzeba było wielkiego domu. Wystawowa kamienica była duża i dopiero co zbudowana. Stoi do dziś przy Szerokiej 26. 120 lat temu za zwiedzanie galerii trzeba było zapłacić 30 fenigów. Ze zwiedzaniem trzeba było się spieszyć.

"Znajdująca się przy ul. Szerokiej wystawa obrazów zostanie wkrótce zamkniętą - donosiła "Gazeta Toruńska" 7 lutego 1901 roku. - Ponieważ tam znajduje się wiele rzeczy pięknych i godnych zobaczenia, przeto lubownikom sztuk pięknych ją przypominamy. Z dniem dzisiejszym rozpoczyna się sprzedaż obrazów, po bliższe szczegóły odsyłamy czytelników do ogłoszenia znajdującego się w dzisiejszym numerze".

Odesłani skorzystaliśmy i z bliższymi szczegółami się zaznajomiliśmy. Dyrekcja wielkiej międzynarodowej wystawy obrazów liczącej 300 dzieł najlepszych mistrzów pędzla, postanowiła wszystkie te obrazy wystawić w Toruniu na sprzedaż, aby oszczędzić na transporcie i cłach. Przygotowała nawet katalogi, aukcja była więc profesjonalna. Ciekawe, z ilu tego typu okazji mogli skorzystać mieszkańcy innych miast Pomorza i Wielkopolski...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska