Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Stare Chełmińskie Przedmieście odchodzi do lamusa. Trwa wyburzanie [ZDJĘCIA]

Grzegorz Kończewski
Grzegorz Kończewski
Paulina Dziurlikowska, właścicielka zakładu krawieckiego „Paula” przy Szosie Chełmińskiej 141 czeka na informację, kiedy budynek zostanie  zburzony.
Paulina Dziurlikowska, właścicielka zakładu krawieckiego „Paula” przy Szosie Chełmińskiej 141 czeka na informację, kiedy budynek zostanie zburzony. Sławomir Kowalski
Atmosfera wielkiej przeprowadzki panuje w starych budynkach przy Szosie Chełmińskiej. Stare Chełmińskie Przedmieście wkrótce zniknie z mapy Torunia.

- Zostaliśmy sami w całym domu. To nie jest przyjemne - zapewnia pani Urszula, zajmująca wraz z rodziną mieszkanie na parterze budynku z pruskiego muru przy Szosie Chełmińskiej 123. - Pozostali lokatorzy już się wynieśli, my też mieliśmy propozycje z ZGM, ale ich nie przyjęliśmy, bo oferowane mieszkania jak na naszą pięcioosobową rodzinę były za małe. Mam nadzieję, że wkrótce znajdzie się coś odpowiedniego. Nie uśmiecha nam się spędzać tu zimy. Ile trzeba by węgla, żeby ogrzać jedno mieszkanie w wyziębionym budynku!

Wyburzanie starych budynków na Chełmińskim Przedmieściu

Starym mieszkańcom i miłośnikom Chełmińskiego Przedmieścia trudno się z tym pogodzić, ale zmienia się wiele i to w szybkim tempie. Do końca października ma zostać rozebrany dom przy Szosie Chełmińskiej 173, całkiem niedawno zostały zburzone kolidujące z przyszłą trasą dwa budynki o numerach 149 i 157.

- Jak patrzyłam na tę rozbiórkę, to myślałam, że mi pęknie serce - mówi pani Aleksandra, która wraz z rodziną zajmuje mieszkanie na piętrze niewielkiego domu z czerwonej cegły przy Szosie Chełmińskiej 159. - Siostra aż się rozpłakała.

Pani Aleksandra doskonale zdaje sobie sprawę, że niczego już się nie da się zmienić, bo o wyburzeniach mówiło się przecież od lat. Też dziwnie się czuje w pustym budynku. Lokatorom z parteru przydzielono nowe miejskie mieszkanie przy ul. Warszawskiej, dwa lokale użytkowe od dawna są już zamknięte na głucho, ona zaś z niecierpliwością czeka na wycenę swojego prywatnego lokum. Oferta ma być gotowa pod koniec września.

Zobacz galerię: Wyburzanie budynku pod trasę Staromostową. [ZDJĘCIA]

- Oby tylko były to pieniądze, za które będziemy w stanie kupić mieszkanie w bloku, koniecznie gdzieś w pobliżu, bo z Chełmińskiego Przedmieścia na pewno się nie wyprowadzimy - zapewnia lokatorka. - Wiadomo, czujemy żal, że coś się kończy, ale z drugiej strony mamy nadzieję, że zamieszkamy w lepszych warunkach i nie będziemy już musieli palić w piecach.

Pod koniec maja ze wspomnianego budynku przy Szosie Chełmińskiej 123 wyprowadził się zakład fryzjerski, funkcjonujący tam od 1958 roku. Na szczęście, co szczególnie podkreśla męska klientela, nową siedzibę znalazł bliziutko, koło cmentarza, przy ul. Żwirki i Wigury 54B. Mistrz fryzjerski Janusz Dembiński przyznaje, że trudno było się zebrać. W starym miejscu przepracował 51 lat. Właśnie tam, pod okiem swoich rodziców, zdobywał fryzjerskie szlify, później przejął od nich zakład i przez lata dorobił się wielu stałych klientów. I teraz miałby ich zostawić? Jeden z nich zapewniał nawet ostatnio, że w jego rodzinie pan Janusz strzyże już piąte pokolenie...

- Najlepiej tę całą przeprowadzkę spuentował mój brat - uważa Janusz Dembiński. - Powiedział tak: „Janusz, wszystko jest w należytym porządku - zaczynałeś przy rodzicach i przy rodzicach skończysz”. Chodzi o to, że mama i tata spoczywają na tym cmentarzu obok.

Czytaj także: Szybsza jazda na niektórych ulicach miasta

Znalezienie nowego lokalu nie jest proste. Paulina Dziurlikowska, właścicielka zakładu krawieckiego „Paula” przy Szosie Chełmińskiej 141 (też do wyburzenia), szuka od dawna. Musi być przecież gdzieś w pobliżu, odpowiedniej wielkości (właścicielka zatrudnia cztery pracownice) no i z witryną. - Najgorsze jednak jest to, że nie mam informacji, kiedy nasz dom ma być wyburzony. Nie chcę przenosić się stąd zbyt szybko ze względu na klientów, ale i koszty wynajmu. U siebie przecież zawsze będzie najtaniej. Widzę, co się dzieje wokół, i czekam na jakieś konkrety.

Trasa Staromostowa - budowa jeszcze w tym roku

Wiele wskazuje na to, że z decyzjami trzeba się spieszyć. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg, rozpoczęcie budowy Trasy Staromostowej na odcinku między Trasą Średnicową a ul. Polną planowane jest jeszcze w tym roku.

- Mamy już decyzję środowiskową i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, czyli wszystkie elementy niezbędne do realizacji trasy - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka MZD w Toruniu. - Obecnie przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane, równolegle zabiegamy o fundusze z RPO.

Przebudowany odcinek Szosy Chełmińskiej będzie miał układ dwóch dwupasmowych jezdni, pomiędzy którymi zostanie zarezerwowany teren pod dwa tory tramwajowe w kierunku osiedla JAR. Powstaną też miejsca parkingowe, ścieżka rowerowa, chodniki i sygnalizacja świetlna. Inwestycja ma być gotowa w 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska