Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Startuje program pilotażowy NFZ do walki z uzależnieniem dzieci i młodzieży od internetu

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Dzieci i młodzież zmagają się z uzależnieniem od internetu
Dzieci i młodzież zmagają się z uzależnieniem od internetu Polska Press
W Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu startuje pilotażowy program Narodowego Funduszu Zdrowia do walki z uzależnieniem dzieci i młodzieży od internetu.

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Toruń znalazł się na liście miast, które realizować będą pilotażowy program pomocy dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii. To wspólna inicjatywa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia. W całym kraju powstało 10 takich ośrodków, gdzie oferowana jest profesjonalna pomoc psychologiczna. Koszty leczenia w całości pokryje NFZ. W Toruniu program będzie realizowanym w prowadzonym przez samorząd województwa Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia.

Program rusza 1 lutego 2022 roku i nie jest potrzebne do niego skierowanie, a udział w terapii jest bezpłatny. Pierwsza wizyta powinna odbyć się w ciągu siedmiu dni od zgłoszenia się do placówki. Ze wsparcia mogą korzystać dzieci od 11 roku życia, aż do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Na terapię w ramach programu uruchomionego przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia składają się porady lekarskie, terapeutyczne, psychologiczne, sesje grupowe lub rodzinne.

- Jeśli już się zgłosimy do programu, to nie wystarczy tylko jedno spotkanie. Abyśmy mogli pomóc, potrzebne jest kilka sesji oraz zaangażowanie rodziców i całej rodziny. Bardzo często rodzice wypierają ten problem, tłumacząc sobie, że ich dziecko jest zdrowe - tłumaczy Małgorzata Wiśniewska, dyrektor ośrodka.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku, blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Ponad 80 proc., w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Telefonu używa niemal 64 proc. dzieci w wieku 7-9 lat, natomiast w grupie 10-12 lat to już prawie 92 proc. Własnym smartfonem może pochwalić się już każdy nastolatek w wieku 13-15 lat. Powszechny dostęp do nowych technologii i ich nadużywanie może szybko, szczególnie w czasie pandemii COVID-19, skutkować uzależnieniem. Śledzenie godzinami mediów społecznościowych lub nałogowe granie na telefonie komórkowym nie pozostaje bez wpływu na psychikę i zachowanie dzieci i młodzieży.

- W ośrodku pomoc mogą uzyskać już dzieci od 7 roku życia praktycznie aż do pełnoletności. Jednak w programie udział wezmą dzieci od 11 roku życia, które już nieco więcej rozumieją. Świat nowych technologii, pandemia, gry i internet wpływają na świadomość młodych ludzi i często zaburzają im obraz między fikcją, a rzeczywistością. Niekiedy dochodzi nawet do prób samobójczych. Jednym z celów tego programu jest przystosowanie ich do życia w dorosłości - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska