Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń: Święto Bydgoskiego Przedmieścia, czyli sprawdzone punkty programu i wiele nowych atrakcji

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W sobotę wiele ciekawych rzeczy będzie się działo m.in. wokół domu kultury przy ulicy Sienkiewicza
W sobotę wiele ciekawych rzeczy będzie się działo m.in. wokół domu kultury przy ulicy Sienkiewicza Jacek Smarz
Towarzystwo Miłośników Torunia zaprasza dziś na debatę o Bydgoskim Przedmieściu. A w sobotę społecznicy z całego miasta proponują zajęcia praktyczne.

W sobotę wszystkie drogi w Toruniu powinny prowadzić na Bydgoskie Przedmieście. Najbardziej kiedyś reprezentacyjna dzielnica miasta będzie świętować już po raz siódmy. Wszystko dzięki zaangażowaniu społeczników, którzy przygotowali wiele atrakcji. W programie nie zabrakło również punktów wypróbowanych na poprzednich świętach.

Zabawa od rana

O godzinie 9 na rogu ulic Krasińskiego i Sienkiewicza rozpocznie się pchli targ, który będzie czynny do godz. 14. W tych samych godzinach będzie też można pospacerować po Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Flisak” przy ulicy Przybyszewskiego 5.

Mocną stroną dzielnicowego święta były zawsze wycieczki szlakiem Bydgoskiego znanego i nieznanego. Tym drugim tropem pójdą uczestnicy spaceru, który rozpocznie się o godz. 10 pod budynkiem Wydziału Matematyki UMK. Poprowadzi ich Paweł Kołacz.

Godzinę później, spod budynku dawnej szkoły na Bydgoskim przy ulicy Sienkiewicza 6, wyruszy grupa tych, którzy pod przewodem Katarzyny Kluczwajd będą zwiedzać dawne szkolne zagłębie miasta.

O godz. 18 spod zegara na placu Rapackiego wystartują rolkarze i wrotkarze. Oni również będą zwiedzać zabytki. Kolejna grupa na kółkach przetoczy się przez Bydgoskie z zachodu na wschód, startując o godz. 20 spod CH Plaza. Między godz. 12 a 16 po Bydgoskim będzie można również pospacerować z psem, wyprowadzając go ze schroniska dla zwierząt przy ul. Przybyszewskiego.

Filia nr 3 Książnicy przygotowała cykl imprez pod wspólnym tytułem „W pustyni i w puszczy po latach”. - Marek Ospalski, Książnica

Jak zawsze wiele atrakcji przygotowały działające na Bydgoskim Przedmieściu filie Książnicy Kopernikańskiej.

- Filia nr 3 przy ulicy Mickiewicza, z wejściem od ulicy Klonowica, przygotowała cykl imprez pod wspólnym tytułem „W pustyni i w puszczy po latach” - mówi rzecznik Książnicy Marek Ospalski. - O godz. 11 znany podróżnik Zdzisław Preisner opowie o Afryce. Godzinę później rozpoczną się zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Zajęcia dla dzieci przygotowali również pracownicy filii przy ul. Fałata, gdzie również można zobaczyć wystawę poświęconą Krzyżakom.

Cóż poza tym? Między godz. 11 a 15 będzie można zajrzeć do budynku przy ul. Bydgoskiej 56. O godz. 16 otworzy się brama kawiarenki Żandarmeria przy ul. Mickiewicza 142. To miejsce reklamy nie potrzebuje, kolejka chętnych na serwowane tam pyszne domowe ciasta zrobiła się już zbyt długa.

Do Parku Miejskiego warto będzie przyjść o godz. 12, 13 i 16, kiedy różne ciekawe rzeczy będą się działy w amfiteatrze. Ucieszą one przede wszystkim dzieciarnię. O godz. 16 rozpocznie się również Joga w Parku.

Zwiedzając świętujące Bydgoskie, nie będzie można ominąć Domu Kultury przy ul. Sienkiewicza 11. Między godz. 11 a 17 jego gospodarze zapraszają na warsztaty dźwiękowe, na które trzeba się jednak wcześniej zapisać. O godz. 14 na podwórku rozpocznie się tam wielki proszony obiad. Warto przyjść tam z własnym stolikiem i... posiłkiem.

Godzina duchów na Bydgoskim Przedmieściu wybije o... 21. Przy ulicy Mickiewicza ożyje wtedy na chwilę kino „Bałtyk”. Stanie się to oczywiście przed jego budynkiem, gdzie zresztą już od rana będzie można zobaczyć słup ogłoszeniowy, oklejony afiszami wyświetlanych tam przed wojną filmów.

Również o godzinie 21 nad Martówką rozpocznie się zabawa kończąca święto.

Dziś debata

Jak już wspominaliśmy, dzień przed Świętem Bydgoskiego Przedmieścia Towarzystwo Miłośników Torunia organizuje debatę poświęconą tej części miasta. Rozpocznie się ona o godzinie 17 w Centrum Dialogu Społecznego przy placu Księdza Frelichowskiego 1.

Głos zabiorą m.in. Joanna Kucharzewska z UMK, która opowie o dziejach dzielnicy; Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej będzie mówiła o wizji rozwoju Bydgoskiego; Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta przedstawi sukcesy i porażki architektury na Bydgoskim Przedmieściu; miejski konserwator zabytków Mirosława Romaniszyn podejmie trudne kwestie konserwatorskie dzielnicy, zasady ochrony obszaru wpisanego do rejestru zabytków i budynków znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków; z kolei Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni opowie o rozwoju parku i głównych problemach związanych z jego utrzymaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska