Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Swoje podwoje i odnowione wnętrza otworzyło Muzeum Inżynierii Komunalnej

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Muzeum Inżynierii Komunalnej powstało w dawnym biurowcu stacji pomp  na Bielanach przy ul. św. Józefa.  Można je zwiedzać za darmo, każdego dnia między godz. 10 i 13.
Muzeum Inżynierii Komunalnej powstało w dawnym biurowcu stacji pomp na Bielanach przy ul. św. Józefa. Można je zwiedzać za darmo, każdego dnia między godz. 10 i 13. Agnieszka Bielecka
Co w toruńskich rurach piszczy? Skąd płynie woda do picia i co się dzieje ze ściekami? W jaki sposób wodociągi i kanalizacja funkcjonowały przed laty? Tego wszystkiego można się dowiedzieć, a w wielu przypadkach osobiście sprawdzić, w Muzeum Inżynierii Komunalnej otwartym właśnie w wyremontowanym dawny biurowcu starej stacji pomp na Bielanach.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

Jeżeli ktoś szuka dowodu na to, że w Toruniu można rewitalizować zabytki z wielkim powodzeniem i że w mieście naszym są bardzo ciekawe atrakcje turystyczne poza starówką, ten jedno i drugie znajdzie w starej stacji pomp na Bielanach. Wieżę ciśnień i towarzyszące jej budynki z końca XIX wieku mieliśmy okazję podziwiać wiele razy. Zachwycaliśmy się również parkowym otoczeniem, zresztą o tym, że czerwień ceglanych murów świetnie komponuje się z zielenią, architekci pisali już ponad sto lat temu. Teraz miejsce to zyskało kolejny przyciągający gości magnes - Muzeum Inżynierii Komunalnej. Powstało ono w wyremontowanym dawnym biurowcu.

Polecamy

- W kilku salach prezentujemy historię ujęć wody dla Torunia, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, historię ich utrzymywania w dobrej kondycji - wylicza Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów.

Można powiedzieć, że to dzieje wodociągów od korzeni i od podszewki. Przypomnijmy, że pod tym względem Toruń ma się czym pochwalić, ponieważ wodociągi istniały już w średniowieczu. Informacje na ten temat znajdują się na bogato ilustrowanych planszach, jej świadectwem s również licznie eksponaty - te sprzed kilku wieków, te z czasów, gdy w mieście i jego okolicy wyrastały kolejne wieże ciśnień, oraz te sprzed kilkudziesięciu lat. W muzeum znajduje się m.in. kilka pomp, są skafandry jakich używali kanalarze, jest również czynne stanowisko do kontroli liczników, a także pieczołowicie zrekonstruowany gabinet kierownika. Cóż to za atrakcja - ktoś zapyta? Ciekawa, bo na przykład goście, którzy zwiedzali muzeum we wtorek rano, na widok telefonu stacjonarnego z tarczą przystawali - ci starsi z pewną nostalgią, ci młodsi z pewnym zaskoczeniem.

Wodociągi na dotyk

Wiele eksponatów można, a nawet trzeba dotknąć lub uruchomić, z czego zapewne największą uciechę będą miały młodsze pokolenia.

- W sali dotyczącej sieci wodociągowej mamy prezentację, jak funkcjonują wodomierze starego i nowego typu - mówi prezes Majewski. - Są krany, które można otwierać i zamykać, aby zobaczyć jak odbywa się przepływ. Jest stary stół do legalizacji wodomierzy, tam również można dowolnie kręcić i patrzeć jak woda się zachowuje i jak to się dzieje, że ona w ogóle płynie.

Trudno lać przez cały czas wodę, poza rurami i licznikami w muzeum są więc również inne eksponaty z wodociągami związane, na przykład prawdziwa syrena alarmowa. Oczywiście można ją uruchomić, warto jednak przy tym pamiętać, że wytrzymałość bębenków w uszach jest ograniczona, zaś wytrzymałość pracowników muzeum również ma swoje granice.

Coś dla starszych i dla młodszych

Eksponaty wodno-kanalizacyjne znajdują się w piwnicy i na parterze. Pierwsze piętro zdominowali podopieczni Galerii Twórczości Dziecka. Na ścianach wiszą ich prace, zaś przy kilku stolikach są stanowiska dla innych bardzo młodych artystów, którzy z usług Galerii nie korzystają, ale przyszli na Bielany, aby coś zmalować.

Remont dawnego wodociągowego biurowca na Bielanach był możliwy dzięki funduszom unijnym przekazanym przez Urząd Marszałkowski. Dotacja została również przeznaczona na uruchomienie muzeum, w związku z czym będzie je można zwiedzać za darmo.

W jakich godzinach można zwiedzać muzeum na Bielanach?

- Zapraszamy każdego dnia od godz. 10 do 13. Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej Toruńskich Wodociągów. W przypadku większych grup bardzo prosimy o wcześniejszy sygnał - mówi Władysław Majewski. - Planujemy również, aby co drugą lub co trzecią niedzielę udostępniać zwiedzającym cały kompleks Starych Bielan, wraz z parkiem.

Dodajmy jeszcze, że przy okazji będzie też można zwiedzić wystawę poświęconą dawnej "Chełmionce". Powstaje ona na Bielanach w dawnej stajni, o niej jednak napiszemy, gdy już nabierze bardziej konkretnych kształtów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska