Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Szkoła przed 1 września. Będzie trochę zmian

Justyna Wojciechowska-Narloch
W nowym roku szkolnym uczniów czekaja zmiany
W nowym roku szkolnym uczniów czekaja zmiany Sławomir Kowalski
Za dwa dni szkoły zapełnią się uczniami. Przypominamy, jakie dobre zmiany dla uczniów, rodziców i nauczycieli szykuje ministerstwo edukacji.

Anna Zalewska, szefowa resortu edukacji od początku swojego urzędowania ostro reformuje szkolnictwo. Zaczęła od realizacji jednej z obietnic wyborczych, czyli powrotu obowiązku szkolnego dla 7-latków. Kolejną bardzo ważną zmianą jest likwidacja sprawdzianu w szóstej klasie podstawówki. Taki interdyscyplinarny test po raz ostatni odbył się w kwietniu tego roku.

- Nasi uczniowie mają ogromny potencjał, który do tej pory nie był wykorzystany. Celem planowanych zmian jest odbudowa właściwych warunków do pełnego rozwoju dzieci i młodzieży w polskich szkołach - to słowa minister Anny Zalewskiej, które padły podczas debaty na toruńskich Jordankach 27 czerwca. Wtedy szefowa resortu po raz pierwszy przedstawiła nową strukturę systemu edukacji (likwidacja gimnazjów, 8-letnia podstawówka oraz 4-letnie liceum).

Powrót do szkoły

Zapowiedziała również inne zmiany, bardzo istotne z perspektywy uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

Jedną z propozycji, która bez wątpienia wyjdzie dzieciom na dobre, jest promocja czytelnictwa. W klasach najmłodszych każdy dzień ma się rozpoczynać od głośnego czytania. Wzrośnie też rola bibliotek i bibliotekarzy, którym w ostatnich latach wyłącznie cięto etaty.

- Kiedyś czytelnia tętniła życiem, uczniowie odrabiali tu lekcje, czekali na rodziców. Teraz biblioteka czynna jest tylko przez kilka godzin dziennie, a ja ograniczam się do wypożyczania lektur - skarży się bibliotekarka w dużym zespole szkół w Toruniu.

Należne sobie miejsce odzyskają też lekcje historii. Przede wszystkim będzie ich więcej. Zmieni się również sposób realizacji zajęć - uczniowie będą jeździć do miejsc historycznych i związanych z dziedzictwem kulturowym. Obowiązkiem szkół stanie się też promowanie własnych miejscowości i regionów.

Ważnym elementem będzie też aktywizacja społeczna uczniów poprzez wolontariat. Mają się oni w ten sposób uczyć szacunku, bezinteresowności i empatii. Szkoły będą miały obowiązek współpracy z organizacjami pozarządowymi ze swojego terenu.

Psycholog na etacie

Do placówek oświatowych wielkimi krokami wejdzie nowoczesność. Dzieci będą się uczyć programowania, a w ciągu dwóch najbliższych lat każda szkoła w Polsce zostanie wyposażona w szerokopasmowy internet. Ministerstwo ma 270 mln zł na budowę infrastruktury internetowej w szkołach i kolejne 120 mln zł na szkolenia dla nauczycieli.

MEN pochyla się także nad uczniami niepełnosprawnymi. Chce zmienić istniejące obecnie szkoły specjalne w szkoły specjalistyczne, które będą m.in. punktami wsparcia i konsultacji dla rodziców. Młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi dostanie możliwość praktycznej nauki zawodu u rzemieślników i w zakładach pracy.
Czytaj teżWszystkie szkoły mają już dyrektorów

Zreformowane polskie szkoły mają być też znacznie bardziej bezpieczne. Każda osoba z zewnątrz pojawiająca się na terenie placówki będzie obowiązkowo rejestrowana. Dyrektorzy zostaną zobligowani do podjęcia stałej współpracy z policją, strażą miejską, służbami ratowniczymi. I co bardzo ważne, nie będzie już szkół bez psychologa i pedagoga.

Rodzice zyskają dodatkowe uprawnienia. Ich przedstawiciele będą mieć znacznie większy niż dotychczas wpływ na wybór dyrektora szkoły.

Więcej dla wychowawcy

Minister edukacji ma też swoje plany dotyczące nauczycieli. Obiecała im przede wszystkim ograniczenie biurokracji (w tym ewaluacji zewnętrznych). Wzrośnie też rola kuratoryjnych wizytatorów, którzy mają służyć nauczycielom wszelką pomocą w kwestiach dydaktycznych i wychowawczych.

Zmienić ma się także ścieżka awansu zawodowego pedagogów. Oprócz stażystów, kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych pojawią się też nauczyciele specjaliści. Wydłużony zostanie pierwszy staż nauczycieli startujących w zawodzie. Zamiast dotychczasowych 9 miesięcy będzie on trwał rok i 9 miesięcy. Ma to służyć rzeczywistemu sprawdzeniu predyspozycji do pracy pedagogicznej.

Anna Zalewska zapowiedziała też objęcie subwencją oświatową dzieci 6-letnich uczęszczających do przedszkoli od 2017 roku oraz wsparcie finansowe dla małych szkół, które mają pełnić rolę lokalnych ośrodków kultury. Szczególnie ta pierwsza kwestia jest ważna dla samorządów, które przedszkola utrzymują z własnych budżetów. Zwiększony ma zostać także dodatek dla wychowawców klas, którym przybędzie sporo obowiązków.

Nauczyciele będą się też doskonalić m.in. za unijne pieniądze. Poważnie wzrośnie także liczba doradców metodycznych we wszystkich regionach kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Toruń. Szkoła przed 1 września. Będzie trochę zmian - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska