Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Tak budowano most drogowy, tak kiedyś wyglądało jego otoczenie [archiwalne zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Bardzo ciekawy widok na toruńską gazownię oraz plac Bankowy, czyli obecny plac Rapackiego.
Bardzo ciekawy widok na toruńską gazownię oraz plac Bankowy, czyli obecny plac Rapackiego. Archiwum Państwowe w Toruniu
Są takie zdjęcia, w które można się wpatrywać godzinami, cały czas wyłapując jakieś interesujące szczegóły. Pełna takich fotografii jest przedwojenna kronika toruńskiej elektrowni, gazowni i tramwajów inżyniera Zygmunta Wojciechowskiego. Zaglądamy do niej ponownie, tym razem będziemy się wpatrywali w toruński most i jego okolice, czyli tereny, na których dziś znajduje się plac Armii Krajowej czy plac Rapackiego.

Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?

Jak budowano stary most drogowy w Toruniu?

Podwójny drewniany parkan, dalej budynki i kominy fabryczne. Obok spory gmach o ścianach obrośniętych bluszczem i dopiero za nim widać bryłę banku, czyli obecnego Collegium Maximum UMK. Takie ciekawe zdjęcie zostało zrobione na początku lat 30. w Toruniu tam, gdzie dziś al. Jana Pawła II dociera do mostu drogowego. Tylko, że wtedy u wylotu mostu była pustka, którą widać na kolejnej archiwalnej fotografii. Przed mostem rośnie trawa, przecięta jedynie torami kolejki wąskotorowej używanej do prac budowlanych.

Polecamy

To i tak nic, w porównaniu ze zdjęciami zrobionymi po drugiej stronie mostu. Na obecnym placu AK widać głównie piasek, zaś na fotografii z ulicy Kujawskiej widać już co prawda tramwaj, jednak otoczenie ulicy jest tak bardzo niepodobne do dzisiejszego, że wszelka próba ustalenia, w którym dokładnie miejscu zdjęcie zostało zrobione, jest skazana na niepowodzenie. Wiadomo, że gdzieś blisko placu budowy mostu, ponieważ obok drogi widać charakterystyczny parkan.

Interesujesz się historią Torunia i lubisz oglądać archiwalne zdjęcia? Dołącz do nas na Facebooku >>> TUTAJ <<<

Tak budowano toruński most drogowy, tak kiedyś wyglądało jego otoczenie:

Takie fotograficzne skarby, które pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Toruniu kryje w sobie "Kronika Toruńskiej Elektrowni, Gazowni i Tramwajów" inżyniera Zygmunta Wojciechowskiego, o której już wiele razy pisaliśmy. Za zgodą pana Roberta Koli, który ten niezwykle ciekawy dokument dotyczący międzywojennego Torunia opracował, dzielimy się kolejną porcją zdjęć, a samą kronikę nieustająco polecamy Państwa uwadze. Cyfrową wersję tego dzieła można pobrać z facebookowej strony
Kronika Inżyniera Wojciechowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska