Toruń. Tak się zmieniła dawna Akademicka Przychodnia Lekarska. Tak wygląda dziś Instytut Psychologii UMK

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Otoczony zielenią budynek Instytutu Psychologii UMK.
Otoczony zielenią budynek Instytutu Psychologii UMK. Szymon Spandowski
Udostępnij:
W niemal 50-letniej historii budynku dawnej Akademickiej Przychodni Lekarskiej na toruńskich Bielanach rozpoczął się nowy rozdział. Kilka dni temu został tam oficjalnie otwarty Instytut Psychologii UMK. Obiekt przeszedł dość gruntowną przebudowę

Historia psychologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika zatoczyła koło. Pierwszą jej katedrę na powstającej wtedy uczelni tworzył w 1946 roku przybyły ze Lwowa dr Andrzej Lewicki. Z przyczyn politycznych jednostka została jednak zamknięta w roku 1954. Marzenia ojca, po ponad 60 latach udało się zrealizować córce. Psychologię na UMK reaktywowała razem ze współpracownikami prof. Maria Lewicka. O tym wiadomo, Instytut Psychologii UMK istnieje już od kilku lat. Obecnie składa się z trzech katedr, jego kadra liczy 27 pracowników, a mury uczelni opuścili już jego pierwsi absolwenci.

Można zatem powiedzieć, że historia zatoczyła koło nieco wcześniej, jednak kropkę nad "i" w toruńskiej psychologii udało się postawić dopiero teraz. Instytut doczekał się własnej siedziby w przebudowanym budynku, w którym przez prawie 50 lat mieściła się Akademicka Przychodnia Lekarska. Obiekt ten został oficjalnie otwarty w sobotę 7 maja.

- Zbudowaliśmy zespół ludzi mocno zaangażowanych w nauce, postawiliśmy niemal wyłącznie na publikacje międzynarodowe - mówiła podczas otwarcia prof. Maria Lewicka. - Wyposażyliśmy instytut w nowoczesny sprzęt badawczy i wreszcie mamy go gdzie wykorzystywać. Inwestujemy w młodą kadrę, jeszcze nie mamy kategorii, ale już mamy trzech doktorantów. Rośnie rekrutacja, ostatnio było 10 osób na jedno miejsce. Program jest tak skonstruowany, aby wzmacniać indywidualne zaangażowanie studenta i jego samodzielność.

Kto przygotował koncepcję adaptacji budynku?

O tym zresztą, zwiedzając nowy instytut, można się przekonać. Koncepcję przebudowy dawnego APL-u opracował toruński architekt Maciej Kuras, w pracach brali również udział studenci. Ich dziełem jest na przykład zdobiący patio ogród japoński.

- Projekt jest całkowicie partycypacyjny. Od samego początku, gdy z panem Maciejem Kurasem omawialiśmy jego założenia, aż po kontrolę wykonania - mówi prof. Lewicka. - Teraz nasi studenci prowadzą ocenę budynku po zasiedleniu, czyli sprawdzają, na ile jest on funkcjonalny i sprawdza swoje założenia. Prowadzą wywiady z wszystkimi jego użytkownikami.

Kontrolę odczuł m.in. Jerzy Przedpełski, prezes odpowiedzialnej za przebudowę firmy Dompol. Przyznaje, że psychologowie byli niezwykle drobiazgowi, ale też bardzo przygotowani i profesjonalni. Doskonale widzieli, czego im potrzeba.

Pracownicy i studenci nowego wydziału znaleźli wreszcie swoje miejsce. W niemal 50-letniej historii budynku na Bielanach rozpoczął się zupełnie nowy rozdział.

Jakie są plany na przyszłość?

- Naszym marzeniem jest, aby studia psychologiczne na UMK były pierwszym wyborem dla najlepszych maturzystów - dodaje szefowa instytutu.

Toruńska psychologia będzie zabiegała o dobre miejsce w rankingu "Perspektyw" i przede wszystkim, o kategorię naukową.

- Nie aspirujemy do kategorii A, ponieważ wiemy, że jesteśmy jeszcze na początku naszej drogi, ale zależy nam bardzo na kategorii B plus, ponieważ ona daje nam uprawnienia doktorskie, a to jest absolutna podstawa do dalszego rozwoju. Bez doktorantów nie ma dobrej nauki i nie ma zastępowalności pokoleń - mówi profesor Maria Lewicka.

Toruńska psychologia rozwija się bardzo szybko. Ten rozwój mogłaby ułatwić fundacja, dzięki której można by było sprowadzić do Torunia kolejnych młodych specjalistów. Jej powołanie jest jednym z planów na przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie