Toruń. Te projekty z budżetu obywatelskiego zostały odrzucone. Dlaczego?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Na liście projektów odrzuconych znalazł się m.in. ten dotyczący lasu na Wrzosach. Został on odrzucony, ponieważ wciąż trwają prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania
Na liście projektów odrzuconych znalazł się m.in. ten dotyczący lasu na Wrzosach. Został on odrzucony, ponieważ wciąż trwają prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania Jacek Smarz
Toruńscy urzędnicy opublikowali wstępną listę projektów najnowszego budżetu obywatelskiego. Kolejnego etapu weryfikacji nie przeszło 57 wniosków. 51 z nich zostało odrzuconych. Z jakich powodów? Czy wnioskujący, którzy nie zgadzają się z werdyktem, mogą się odwołać?

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:

Zbliżamy się do decydującego etapu najnowszego podziału toruńskiego budżetu obywatelskiego. Głosowanie, bo o nie tu chodzi, rozpocznie się 16 października. W tym roku poprzeczka była ustawiona wysoko, budżetowy maraton rozpoczął się od 211 wniosków. Ze względu na błędy formalne 10 projektów zostało odrzuconych już na starcie.

Polecamy

Teraz grono kandydatów na finalistów znów się zmniejszyło. Urzędnicy opublikowali wstępną listę projektów do głosowania, na której jest 145 propozycji. 57 nie przeszło pomyślnie weryfikacji. 51 zostało odrzuconych, cztery są już zaplanowane bądź realizowane, dwa zostały wycofane przez wnioskodawców.

"Najczęstsze powody odrzucenia to niezgodność z miejskimi planami zagospodarowania przestrzennego, niezgodność z przepisami szczegółowymi, np. w zakresie odległości obiektów od budynków i dróg, kwestie bezpieczeństwa, własność terenów, propozycje niezgodne z już realizowanymi lub przygotowanymi do realizacji działaniami" - poinformował na internetowej stronie Urzędu Miasta Torunia Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.

Na Bydgoskim Przedmieściu odrzuconych zostało pięć projektów, w tym m.in. wniosek dotyczący różanego zakątka przy skrzyżowaniu ul. Krasińskiego i Matejki. Teren ten ma być przeznaczony na sprzedaż pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, o tej działce była mowa na jednym z posiedzeń Rady Miasta Torunia i wtedy radni usłyszeli, że działka sprzedawana nie będzie.

Ile projektów zostało odrzuconych na Chełmionce, Mokrem i w Kaszczorku?

Na Chełmińskim odrzucony został jedynie projekt budowy zatoki parkingowej przed urzędem pocztowym przy Szosie Chełmińskiej. Głównym argumentem jest tu brak miejsca.
W Grębocinie i na Bielawach odpadły trzy inwestycje, w tym pomysł zakupu quada ratowniczego. Wydatek został uznany za zbyteczny, ponieważ niedaleko znajduje się jednostka straży pożarnej, która sprzętu ratowniczego ma pod dostatkiem.
Na Jakubskim Przedmieściu i Mokrem weryfikacji nie przeszło pięć projektów, w tym remont ul. Świętopełka, czego nie można byłoby przeprowadzić z jednego dofinansowana z budżetu obywatelskiego.
W Kaszczorku zostały odrzucone trzy pomysły - m.in. zakładający przygotowanie raportu o stanie osiedla, uznany za zbyt wybiórczy i wyrywkowy.

Z której listy zniknie najwięcej projektów?

Na liście ogólnomiejskiej początkowo znajdowały się 53 projekty, teraz została ona zmniejszona o ponad połowę. Odrzucone bądź wycofane zostały 22 przedsięwzięcia, w tym np. obsadzenie zielenią Bulwaru Filadelfijskiego, którego modernizacją i zagospodarowaniem ma się zająć miasto.
Lista projektów osiedlowych Podgórza miałaby się zmniejszyć o sześć, zaś Rudaka o pięć inwestycji. Lista staromiejska miałaby być "odchudzona" o dwa przedsięwzięcia, na Stawkach ubyłyby trzy, zaś na Wrzosach jedno. W tym ostatnim przypadku chodzi o postulowany przez mieszkańców Park Naturalny Wrzosowisko. Projekt został odrzucony, ponieważ - jak czytamy w uzasadnieniu - wszelkiego rodzaju działania związane z jego wykorzystaniem będą mogły być prowadzone po zaakceptowaniu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez Radę Miasta Torunia.

Do kiedy i gdzie należy składać odwołania?

Wnioskodawcy, którzy nie zgadzają się z werdyktem, mogą do 17 września złożyć odwołanie do prezydenta miasta. Należy je składać pisemnie lub elektronicznie (Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń bądź: [email protected]), przy czym w każdym przypadku konieczne jest podanie informacji umożliwiających identyfikację osoby wnoszącej odwołanie, danych kontaktowych i numeru oraz tytułu projektu, którego dotyczy odwołanie.
Listy z projektami, które zostały odrzucone i tymi, które zostały dopuszczone do głosowania, znajdują się tutaj.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie