POLECAMY na
nowosci.com.pl

"Nowości" Sport i nie tylko

Rozwiń
Toruń. Toalety na targowisku przy Szosie Chełmińskiej za...

Toruń. Toalety na targowisku przy Szosie Chełmińskiej za drogie?

Alicja Cichocka

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Toaleta na targowisku dla niektórych pracujących tam osób jest za droga.

Toaleta na targowisku dla niektórych pracujących tam osób jest za droga. ©Jacek Smarz

Toaleta przy bazarze jest zbyt droga dla części kupców, dlatego niektórzy z nich proponują: Wprowadźmy abonament i dodajmy do opłaty za handel.
Toaleta na targowisku dla niektórych pracujących tam osób jest za droga.

Toaleta na targowisku dla niektórych pracujących tam osób jest za droga. ©Jacek Smarz

- Jeśli za toalety zapłacą solidarnie wszyscy kupcy, zniknie wstydliwy problemu załatwiania się w krzakach - proponuje jedna z handlujących od wielu lat na miejskim bazarze w centrum miasta.

Na targowisku przy Szosie Chełmińskiej jest ubikacja (dzierżawi ją prywatna osoba), ceny za skorzystanie z niej nie są wygórowane - 1,5 zł za sedes i 1 zł za pisuar.

Z pierwszej strony: Toalety w kinie nie dla kupców- Dla klientów bazaru to niska cena, jednak my korzystamy z ubikacji dwa, czasem trzy razy dziennie.
Przy obecnych stawkach robi się z tego spora suma około 100 złotych miesięcznie - wylicza jedna z handlujących, żeby zrozumieć, jak znaczące są to dla kupców koszty trzeba zestawić je z miesięcznym czynszem. W jej przypadku za średniej wielkości boks handlowy płaci miejskiej spółce 700 zł.

Jedna, dla wszystkichDlatego handlujący, z którymi rozmawialiśmy, wracają do starego pomysłu i proponują - wprowadźmy jedną stałą opłatę miesięczną dla wszystkich, bez wyjątku.

Zarządzający tym targowiskiem Kazimierz Zawal, prezes miejskiej spółki Targi Toruńskie uważa pomysł za chybiony.

- Obojętnie jaką układankę cenową w tym wypadku zastosujemy, koszt utrzymania toalet jest stały. Jeśli wprowadzimy ulgę albo niski abonament dla handlujących, wyższą cenę zapłacą klienci targowiska - stwierdza prezes Kazimierz Zawal, dodając, że objęcie stałym abonamentem wszystkich oznacza kolejne koszty.


Same problemy...- Przy takim systemie musielibyśmy rozróżnić handlujących okazjonalnie, potrzebne byłyby identyfikatory, czyli kolejny koszt - według prezesa obecny system jest najlepszy z możliwych.

- Zapewniamy dostęp do toalet, nie widzę potrzeby żadnych zmian - uważa Kazimierz Zawal, a kłopot z sikającymi w krzakach i do niedawna w multipleksie to zdaniem prezesa problem pracodawców, którzy nie chcą opłacać toalety swoim pracownikom.

Zobacz także


Zobacz galerię: Toyota uderzyła w dom w Rozgartach

W końcu stwierdza jednak: - Jeśli handlujący wystąpią z wnioskiem o wprowadzenie stałej opłaty rozpatrzymy pismo.

Prezes Zawal zapewnia też, że na dzierżawie budynku toalety miejska spółka nie zarabia, zysk pokrywa koszty utrzymania obiektu.

Ubikacja na kodSprawa ubikacji na targowisku wypłynęła przy okazji blokady, jaką na wejściu do swoich toalet wprowadziło pobliskie Cinema City.

Do toalety w kinie można wejść obecnie tylko na kod, który znajduje się na dowodzie zakupu biletu do kina. Skąd takie ograniczenie?

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której odwiedzający pobliski bazarek czy cmentarz będą korzystali przede wszystkim z infrastruktury, która funkcjonuje w tamtych miejscach - informuje Jolanta Kołodziejak, specjalista marketingu i PR Cinema City, wskazując gdzie tkwił problem.

Nieoficjalnie słyszymy, że toalety były brudzone, wyposażenie niszczone i rozkradane, znikały nawet używane szczotki do ubikacji i papier toaletowy.


Inny bazar ma taniejNa Rubinkowie, gdzie targowisko prowadzi Stowarzyszenie Handlowców „Manhattan”, był pomysł wprowadzenia stałej miesięcznej opłaty za toaletę.

- Propozycja 10 złotych za miesiąc naszym kupcom wydała się zbyt wysoka i zostaliśmy przy starym systemie - przyznaje Waldemar Król, kierownik targowiska „Manhattan”. Tam opłaty za toaletę są - jak mówi symboliczne - 0,5 zł za pisuar, 1 zł za sedes, a i tak są tacy, którzy wybierają bezpłatną ubikację w... pobliskim markecie.

Czytaj także: Tu będą wyłączać prąd. Także w Toruniu!

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Czesław (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Idę do kina i co jak muszę do toalety zanim kupię bilet mam się zlać w kinie na środku?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

shadow (gość)

Zgłoś naruszenie treści

widać ze dawno nie byłeś w kinie(CM) trochę się zmieniło jeżeli chodzi o korzystanie w toalety

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo