Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. W czwartek został zamknięty oddział PKO przy Szerokiej 14. W poniedziałek swoje podwoje otworzy w nowym miejscu

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Przedstawicielstwo banku PKO zostało otwarte w widocznej na pierwszym planie kamienicy przy ul. Szerokiej 14 w 1953 roku. Oddział   PKO BP istniał tu do 25 listopada A. D. 2021.
Przedstawicielstwo banku PKO zostało otwarte w widocznej na pierwszym planie kamienicy przy ul. Szerokiej 14 w 1953 roku. Oddział PKO BP istniał tu do 25 listopada A. D. 2021. Szymon Spandowski
Czwartek 25 listopada 2021 roku był ostatnim dniem pracy oddziału PKO przy ulicy Szerokiej w Toruniu. Po co taka szczegółowa data? Ponieważ jest to chwila historyczna - PKO opuszcza ten budynek po 68 latach. Bank przenosi swoje przedstawicielstwo kilka numerów dalej.

W czwartek oddział PKO BP był czynny do godziny 14. W piątek i soboty będzie nieczynny w ogóle, natomiast w poniedziałek otworzy swoje podwoje nowa placówka przy ul. Szerokiej 20. Klientów, którzy będą musieli w piątek coś w banku załatwić, PKO BP odsyła do oddziałów przy ul. Grudziądzkiej 4, który w piątek pracuje od godz. 9 do 16 oraz Lelewela 33 czynnego w piątek od godz. 9 do 17.30.

Czy przeprowadzka PKO dotyczy również bankomatu?

Wraz z oddziałem zostaną również wyłączone bankomaty przy Szerokiej. W tym przypadku bank odsyła do bankomatów przy ul. Królowej Jadwigi, Grudziądzkiej 4 oraz bankomatu, który znajduje się przy siedzibie Biura Toruńskiego Centrum Miasta. W poniedziałek, razem z nowym przedstawicielstwem banku przy Szerokiej 20, zadebiutuje również bankomat.
W ten sposób skończyła się pewna epoka, ponieważ w kamienicy przy Szerokiej 14 bank PKO rezydował od 1953 roku, zaś do sąsiedniej kamienicy nr 16 wprowadził się 40 lat później. Swoje ścieżki do tych miejsc wydeptało bardzo wielu mieszkańców Torunia, a ci którzy sięgają pamięcią nieco dalej w przeszłość, przed okienkami spędzili sporo czasu.

Zobacz koniecznie

Jak niedawno informowaliśmy, bank przez cały czas swoje pomieszczenia wynajmował. Kilka lat temu zabytkowa nieruchomość zmieniła właściciela, a to spowodowało kolejne zmiany.

- Kamienica została sprzedana, a bank podjął decyzję o zmianie lokalizacji - wyjaśniała wtedy Małgorzata Witkowska z Departamentu Komunikacji PKO BP. - Nowa lokalizacja jest oddalona od obecnej o około 30 metrów.

Kto interweniował w sprawie bankowych drzwi?

Kamienice przy Szerokiej 14 i 16 są wpisane do rejestru zabytków. W tej drugiej dawno temu był sklep sportowy, który wiele osób na pewno doskonale pamięta. Bank wprowadził się do tej kamienicy w pierwszej połowie lat 90., jego wizytówką stały się odrestaurowane piękne malowidła. Bankowy matecznik, czyli kamienica nr 14, powstała na początku XX wieku. Jej ozdobą są drzwi - piękne, ale obecnie bardzo zdewastowane. O ich stanie kilka razy pisaliśmy, swego czasu u władz banku interweniowało w tej sprawie również Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz prezydent miasta. Jak widać, na bankowcach nie zrobiło to wrażenia. Z problemem tym przyjdzie się zmierzyć nowemu właścicielowi - oby z lepszym skutkiem.

Co się stanie z budynkami, w których do tej pory rezydował oddział banku PKO BP? Czy ich nowy właściciel kontaktował się już z Urzędem Miasta i zdradzał swoje plany?

- Nowym właścicielem kamienic przy ul. Szerokiej 14 oraz ul. Szerokiej 16 jest firma spoza Torunia - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Nowi właściciele nie kontaktowali się z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków ani od chwili nabycia przez nich w/w nieruchomości, nie wpłynął do BMKZ żaden wniosek w ich sprawie.

Od kiedy przy Szerokiej 14 działają banki?

Warto dodać, że w pochodzącej z początku XX wieku kamienicy nr 14 banki działały od początku jej istnienia. Między 1904 i 1908 rokiem swój oddział otworzył tu Norddeutsche Credit-Anstalt, natomiast w II RP przy Szerokiej znajdował się oddział Banku Związku Spółek Zarobkowych. Według księgi adresowej z 1932 roku mieszkał tu również dyrektor banku Czesław Wojciechowski. W tym samym czasie po sąsiedzku, czyli przy Szerokiej 16 mieszkał Oskar Stephan. Przedsiębiorca ten, od 1908 do 1939 roku, handlował tu konfekcją damską. W 1935 roku swoją firmę miał w tym budynku także ulokować Alfred Lazarus ze Świecia. Jak informowało antysemicko skrzywione „Słowo Pomorskie”, był on trzecim żydowskim przedsiębiorcą, jaki rozpoczął działalność przy ulicy Szerokiej.

Przy Szerokiej 20, czyli tam dokąd się oddział PKO BP przeniósł była kiedyś "Pomorzanka", a jest bardzo ładna stara witryna z tabliczką znamionową informującą o tym, że okno powstało w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska