Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. W okrąglaku powstają zdjęcia do kolejnego filmu! Znamy szczegóły!

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Na zdjęciu - realizacja zdjęć do filmu pt.: "Barbarka 1939", na terenie toruńskiego Okrąglaka.
Na zdjęciu - realizacja zdjęć do filmu pt.: "Barbarka 1939", na terenie toruńskiego Okrąglaka. Krzysztof Spała
Repliki broni palnej oraz mundury Wehrmachtu pojawiły się na terenie toruńskiego oddziału zewnętrznego. Wszystko to za sprawą ekipy filmowej realizującej zdjęcia do filmu zatytułowanego "Barbarka 1939".

"Barbarka 1939". Co to za film?

W miniony weekend na terenie Oddziału Zewnętrznego w Toruniu pojawiła się ekipa filmowa Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Filmowcy, pod przewodnictwem reżysera i badacza historii Sebastiana Bartkowskiego realizowali zdjęcia do filmu pt.: "Barbarka 1939". Sceny kręcone w toruńskim "okrąglaku" są fragmentem filmu opowiadającym o zbrodni w Barbarce. Tragiczne sceny tej historii we wrześniu 1939 roku rozgrywały się również na terenie dzisiejszego Oddziału Zewnętrznego. Premiera filmu planowana jest na wiosnę przyszłego roku.

Polecamy

Zbrodnia w podtoruńskiej Barbarce

Zbrodnia w Barbarce to była seria zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez niemieckich okupantów jesienią 1939 roku w lesie Barbarka pod Toruniem. Masowe egzekucje w Barbarce stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”, a ich wykonawcami byli funkcjonariusze SS i członkowie paramilitarnej organizacji Selbstschutz. Polscy historycy szacują, że w Barbarce zamordowano co najmniej 600 osób. Wśród ofiar znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity społecznej i intelektualnej z Torunia oraz okolicznych miejscowości.

„Ludzie Wisły”, reż. Aleksander Ford i Jerzy Zarzycki, rok produkcji 1938.Bohaterami są wiślani flisacy. Oglądamy perypetie flisackiej rodziny mieszkającej na barce, miłości, zdrady, tragedie. Film kręcono w Toruniu, Starym Toruniu, Sandomierzu, Kazimierzu nad Wisłą i Płocku. Zobacz także: Batman z Torunia. Co się z nim stało? Przeczytajcie!Jedną z głównych ról gra wielka gwiazda przedwojennego polskiego kina Ina Benita. Partneruje jej obsadzany często w rolach amantów Jerzy Pichelski. Występują też m.in. legendarni aktorzy teatralni: Stanisława Wysocka, Aleksander Zelwerowicz i Kazimierz Opaliński.

Filmy, które powstały w Toruniu. Zobacz czy je widziałeś! [ZDJĘCIA]

We wrześniu 1939 roku, w samym tylko toruńskim więzieniu okupowanym przez hitlerowców, osadzono około 300 osób, z czego 282 udało się zidentyfikować z nazwiska. W gronie zatrzymanych znalazło się m. in. siedemnaście kobiet, a także sześciu redemptorystów z miejscowego klasztoru. Po pewnym czasie, część więźniów zwolniono. W październiku wielu z nich zostało jednak ponownie aresztowanych.

Pierwszy klaps na planie

Pandemia na całe szczęście nie sparaliżowała prac nad filmem o niemieckiej zbrodni. Zdjęcia w toruńskim Oddziale Zewnętrznym trwały kilka godzin i były realizowane przez siedemnaście osób, w skład których wchodzili realizatorzy zdjęć i dźwięku, charakteryzatorzy, statyści i oczywiście reżyser. Za scenografię posłużył dziedziniec jednostki penitencjarnej jak i jej główny, charakterystyczny pawilon w kształcie rotundy - miejsce rzeczywistych wydarzeń z 1939 roku.

Tylko u nas! Jak prezentuje się toruński okrąglak od środka? Zobaczcie! Zaglądamy do cel w toruńskim areszcie śledczym. Z materiału dowiesz się również m.in. co mieści się na czwartym piętrze aresztu, jedynej kondygnacji bez blend (zasłon na oknach) oraz poznasz historię słynnego zabójstwa w toruńskiej celi z 2011 roku.OBEJRZYJ CELE TORUŃSKIEGO ARESZTU NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH >>>>>>>>Polecamy: Gwara więzienna. Czy dogadałbyś się z więźniami? [QUIZ]Tylko u nas: Tak w latach 90. żyła polska mafia [PRYWATNE ZDJĘCIA]

Toruński areszt śledczy. Zdjęcia zza krat. W takich warunkac...

Na kilka godzin Oddział Zewnętrzny w Toruniu został przeniesiony w czasie do początku II wojny światowej. Aktorzy wyposażeni byli w stroje dokładnie odwzorowujące rzeczywiste mundury hitlerowców oraz ich ofiar. Nie zabrakło też sztucznej krwi i łez. Również rekwizyty, repliki broni palnej, do złudzenia przypominały te prawdziwe. Nie jest to pierwsza wizyta ekipy Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego za murami więzienia. W 2016 roku, w inowrocławskiej jednostce penitencjarnej filmowcy IFUTH zrealizowali film pt.: "Makabryczna noc".

Warto wspomnieć, że toruński Okrąglak był już wcześniej planem filmowym. Powstawały tu częściowo dwie produkcje: "Jeszcze nie wieczór" w reżyserii Jacka Bławuta oraz "Panoptikon" pod kierownictwem Marcina Gładycha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska