Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Toruń w przyroście naturalnym jest regionalnym liderem

Toruń w przyroście naturalnym jest regionalnym liderem

Paulina Błaszkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Toruń w przyroście naturalnym jest regionalnym liderem
Toruń jako jedyne miasto w naszym województwie może się poszczycić dodatnim przyrostem naturalnym.
Toruń w przyroście naturalnym jest regionalnym liderem

Toruń jako jedyne miasto w naszym województwie może się poszczycić dodatnim przyrostem naturalnym.


W statystycznym słowniku oznacza to, że liczba urodzeń jest wyższa od liczby zgonów. I nie jest to wcale mała różnica. W innych miastach jest odwrotnie. Dzieci się rodzą, ale to liczba zgonów jest wyższa od liczby urodzeń. Co sprawia, że w Toruniu dzieci przybywa?


- Dodatni przyrost naturalny jest wyraźny. Tylko w Toruniu odnotowano taki wzrost. W innych dużych miastach województwa mamy ujemny przyrost naturalny - informuje Karolina Hunker z Urzedu Statystycznego w Bydgoszczy. Z badań przedstawionych przez GUS wynika, że w roku 2011 w Toruniu odnotowano 1969 urodzeń i 1812 zgonów, co oznacza, że jesteśmy na plusie o 157. Takim wynikiem nie może się pochwalić Bydgoszcz, która w tym roku miała 3251 urodzeń. Liczba zgonów była jednak zdecydowanie wyższa - 3559, co razem dało wynik ujemny - 308.


O tym, że Toruń nie ma problemów z przyrostem naturalnym, doskonale wie Wiesława Umżyńska, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Toruniu. - Te dane w ogóle nie są dla mnie zaskoczeniem. Taki wzrost w naszym mieście widzimy już od kilku lat. Wiadomość, że u nas jest zdecydowanie więcej urodzeń niż zgonów, bardzo mnie cieszy - mówi. Potwierdzają to również dane z Urzędu Stanu Cywilnego. - Do tej pory odnotowaliśmy 2267 urodzeń, z czego 2102 to dzieci urodzone w Toruniu. Zgonów było zdecydowanie mniej, bo 1408 - informuje Wiesława Umżyńska.


Co sprawia, że w naszym mieście rodzi się coraz więcej dzieci? - Myślę, że takiej analizy możemy dokonać w dosyć prosty sposób. Liczba urodzeń jest zależna od liczby kobiet w wieku rozrodczym oraz ich płodności. Jeśli chodzi o Toruń, są to kobiety w wieku 25-34 lat i są one zaliczane do kobiet z tzw. wyżu demograficznego. Ja sama również do tych kobiet się zaliczam. Moja córczeka w tym roku obchodziła pierwsze urodziny - wyjaśnia Karolina Hunker z Głównego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.


Czy rzeczywiście torunianki chcą mieć dzieci? Okazuje się, że tak i jest ich coraz więcej. I nie jest to, jak pokazują wyniki ogólnopolskich badań, jedno dziecko w rodzinie. Pani Ewelina Bukowska z mężem Bartkiem są pięć lat po ślubie. W marcu tego roku po raz drugi zostali rodzicami. Tym razem na świat przyszedł synek, Kubuś. Starsza Julka kończy w tym roku trzy lata.


- Mam 30 lat. Kiedy trzy lata temu urodziłam córkę, od razu wiedziałam, że chcę by miała rodzeństwo i że jest to najlepszy czas na dzieci. Za kilka miesięcy skończy mi się urlop macierzyński i będę musiała wrócić do pracy. Pracuję w jednej z dużych, toruńskich firm. Na szczeście moi rodzice nie mieszkają daleko, dlatego zawsze mogę liczyć na pomoc z ich strony - opowiada pani Ewelina.


Pani Ewelina z mężem Bartkiem w Toruniu mieszkają od kilku lat. Wcześniej mieszkali w Bydgoszczy, ponieważ tam studiowali. - Okazało się, że w Toruniu mamy większe możliwości pracy. Poza tym teraz, kiedy mamy dwójkę dzieci, jest nam zdecydowanie wygodniej. Mieszkamy na toruńskim osiedlu Koniuchy, a stąd wszędzie jest blisko. Bydgoszcz jest za duża, tu nie ma problemów z komunikacją i przede wszystkim mamy dużo bliżej do rodziców.


Jak pokazują dane, takich par jak pani Ewelina i jej mąż jest w Toruniu więcej.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo