Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Toruń: W wieżowcu na "Skarpie" winda nie działa już od ponad trzech miesięcy

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Klatka schodowa w wieżowcu przy Kosynierów Kościuszkowskich 5
Klatka schodowa w wieżowcu przy Kosynierów Kościuszkowskich 5 Grzegorz Olkowski
Mieszkańcy jednego z wieżowców toruńskiego osiedla „Na Skarpie” od trzech miesięcy muszą sobie radzić bez windy. To trudna sytuacja zwłaszcza dla ludzi starszych i schorowanych, a także dla rodziców i opiekunów małych dzieci - alarmują nasi Czytelnicy ze „Skarpy”.

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

- W wieżowcu przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich 5 dźwig jest nieczynny od 20 marca. Rzekomo został zdewastowany i najpierw nie było części, żeby go naprawić, a potem popsuła się jakaś część, której naprawa nie była opłacalna. Spółdzielnia postanowiła więc zrezygnować z naprawy i przyspieszyć wymianę dźwigu planowaną podobno na październik tego roku - relacjonuje jedna z mieszkanek wieżowca. - Według pisma ze spółdzielni, prace związane z wymianą windy miały potrwać do 25 czerwca. Tymczasem jak dotąd jedynie wymieniono drzwi do windy na piętrach.

Według relacji mieszkańców, wykonawcy robót z firmy Dźwig Polska s. z o.o. pojawiali się średnio dwa razy w tygodniu, pracując po dwie-trzy godziny dziennie, a ostatnio nie pojawiają się wcale. Kierownik budowy również jest nieosiągalny dla interesantów.

- Na początku ekipa budowlana zostawiała po sobie mnóstwo brudu i smaru na klatce i przewiercała ściany na wylot (a klatka została odmalowana w 2020 roku!) - czytamy w mailu Czytelniczki ze "Skarpy" do naszej redakcji. - Na pismo skierowane do spółdzielni (by nie płacić za nieczynny dźwig) odpisano, że za okres dwóch miesięcy możemy sobie odliczyć od czynszu opłatę (wyliczenie nijak się ma do ponoszonych przez nas kosztów), ale już od 17 maja do terminu oddania dźwigu, czyli 25 czerwca z opłat zwolnieni nie jesteśmy. Z pisma jasno więc wynika, że dźwig miał zostać oddany do użytku właśnie 25 czerwca. Oczywiście tak się nie stało. Spółdzielnia zachęca nas do korzystania z windy w sąsiedniej klatce. Dla osób z pięter 1-6 jest to zupełnie bezsensowne, zresztą tamta winda również nie nadaje się do użytku i ostatnio utknęli w niej mieszkańcy.

Toruń. Nie działa winda w wieżowcu "Na Skarpie". Dlaczego?

Od administracji SM „Na Skarpie” otrzymaliśmy obszerne wyjaśnienia. Spółdzielnia potwierdza, że „winda w tej klatce zaczęła wykazywać oznaki awarii i od 20 marca występowały przerwy w jej funkcjonowaniu”.

„Służby techniczne podejmowały działania zmierzające do uruchomienia windy, ale niestety bezskutecznie - czytamy w mailu z działu technicznego SM „Na Skarpie”. - 31 marca poinformowano mieszkańców (poprzez umieszczenie ogłoszenia w klatce schodowej) o ostatecznym wyłączeniu dźwigu z eksploatacji i o zamiarze przyspieszenia terminu planowanej wymiany windy na nową. Winda w tej klatce ma 12 przystanków i zmiana harmonogramu mogła dotyczyć tylko wind przy ul. Raszei 4C i ul. Wyszyńskiego 15C, ponieważ pozostałe przeznaczone do wymiany windy są innego typu (10- lub 11-przystankowe). Spółdzielnia oraz firma Dźwig Polska sp. z o.o. dołożyły wszelkich starań, żeby przyspieszyć termin wymiany windy w wieżowcu przy Kosynierów. Ostatecznie udało się ustalić go na 17 maja - 1 lipca. Prace dobiegają końca, trwa porządkowanie. Zgodnie z informacją od Urzędu Dozoru Technicznego kontrolerzy dopuszczający windę do użytku odbiór przeprowadzą w poniedziałek 5 lipca".

Toruń: Spółdzielnia odnosi się do tematu niedziałającej windy

Spółdzielnia odnosi się też do kwestii zwolnienia mieszkańców z opłat za nieczynną windę. Dlaczego zwolniono ich tylko na dwa miesiące?

„Lokatorzy z tej klatki nie korzystali z windy z powodu awarii od 20 marca do 17 maja, czyli 58 dni, co stanowi 2 miesiące.” Od 17 maja nie ma już mowy o awarii, ale o pracach związanych z wymianą dźwigu. Spółdzielnia podkreśla, że „ryczałtowa opłata, o której wspomniano w liście do „Nowości”, nie jest opłatą za korzystanie z windy. To opłata wyliczona na podstawie kosztów związanych m.in. z dozorem, konserwacją, bieżącymi drobnymi remontami.

Spółdzielnia przeprasza za bałagan podczas wykonywania prac. „Pracownicy i podwykonawcy firmy Dźwig Polska sp. z o.o. zostali zdyscyplinowani”- twierdzi.

Prawie 100 wind do wymiany w budynkach osiedla „Na Skarpie” w Toruniu

„Umowa o wymianie 13 różnych (10-, 11- i 12-przystankowych) wind w zasobach spółdzielni w 2021 roku została podpisana w styczniu tego roku - pisze administracja „Na Skarpie”. - Terminy rozpisano mając na uwadze głównie stan techniczny wind, datę okresowego badania przez UDT i możliwości producenta - Lubelskiej Wytwórni Dźwigów Osobowych „Lift Service” S.A. Zgodnie z tak opracowanym harmonogramem dźwig w klatce schodowej przy Kosynierów Kościuszkowskich 5 miał być wymieniany od 23 sierpnia do 4 października, czyli przez 42 dni. Wszędzie wymiana dźwigu wraz z pracami porządkowymi i odbiorem przez Urząd Dozoru Technicznego trwa około 41-45 dni”.

Wśród wielorodzinnych budynków osiedla „Na Skarpie” są 43 wieżowce wyposażone w sumie w 135 dźwigów osobowych. W latach 2002-2021 wymieniono (lub właśnie są wymieniane) 97 z nich. „Spółdzielnia ma nadzieję, że problem niesprawnych wind w niedalekiej przyszłości będzie tylko wspomnieniem” - kończy swoje wyjaśnienia administracja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska