Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wandale znów niszczą zabytki! A usuwanie graffiti coraz droższe...

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan/Grzegorz Olkowski
Tak poniszczonych graffiti zabytków na starówce Torunia dawno nie było. Miasto po lecie znów chce przynajmniej część napisów usunąć, ale jeszcze nie wie, na oczyszczenie ilu metrów kwadratowych będzie gminę stać. -Wszystko drożeje. Teraz badamy ceny usługi -mówi Agata Cyrek z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Zobacz wideo: Tak budują linię tramwajową na Jar

od 16 lat

Pierwszy po pandemii prawdziwy sezon turystyczny oznaczał również tego lata odmrożenie życia nocnego starówki. A to pod osłoną nocy właśnie najczęściej działają wandale. Smutne efekty ich działalności widać na zabytkowych elewacjach kamienic, na murach, czasem nawet na obiektach sakralnych i pomnikach. Dla pseudografficiarzy świętości nie ma...

Polecamy

-Czasem ręce opadają, a czyszczenie zabytków wydaje się syzyfową pracą. W zeszłym roku usuwaliśmy ogromne graffiti z terenu Placu Podominikańskiego, od strony wejścia na ten teren z ul. Wałów Generała Sikorskiego. W tym roku czeka nas to samo, bo wandale powtórzyli "dzieło". A to tylko jeden z przykładów - mówi Agata Cyrek z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu.

W tym akurat miejscu, co w Toruniu sekretem nie jest, regularnie imprezują tzw. problemowe nastolatki; pojawiają się różne używki. Problem trwał całe wakacje, a zostały po nim m.in. zniszczenia na murach.

Rok temu wystarczyło pieniędzy na czyszczenie na 125 mkw. Na co będzie nas stać teraz?

Teraz trzeba starówkę oczyścić, co oznacza wynajęcie specjalistycznej firmy, która graffiti usunie. W ubiegłym roku miasto w zapytaniu ofertowymi wskazało kilkadziesiąt graffiti, dołączając 39 zdjęć i mapkę. Chodziło wtedy o wyczyszczenie 125 mkw., a rok wcześniej było to 95 mkw. Biuro MKZ zapewniało, że i tak wskazało tylko najbardziej szpecące graffiti, w najbardziej newralgicznych miejscach. -Gdybyśmy chcieli kompleksowo podejść do sprawy, to tych lokalizacji byłoby 3 razy więcej. Problem jest naprawdę poważny - mówiła nam wówczas Agata Cyrek.

Polecamy

W tym roku problem z wandalami jest jeszcze większy, ale nie wiadomo, ile graffiti uda się z zabytkowych powierzchni usunąć. W piątek, 2 września, Biuro MKZ wystosowało do zainteresowanych usługą firm zapytanie ofertowe. Tym razem bez wskazania, z ilu i jakich miejsc chce napisy i malunki usunąć oraz z jakiej powierzchni ogółem. Tego po prostu w tym roku jeszcze nie wie.

-Wszystko drożeje, ceny usług też idą w górę. Na razie więc badamy rynek. Zgłaszają się zainteresowane firmy, rozmawiamy. Najwcześniej za tydzień-dwa będziemy wiedzieli, na wyczyszczenie jakiej powierzchni w tym roku będzie nas stać. Wszystko będzie zależeć od ceny czyszczenia metra kwadratowego - zaznacza dziś Agata Cyrek.

Monitoring pomaga ująć sprawcę, ale graffiti zostaje. A usunąć je musi specjalista

"Złapać wandala i niech sam sprząta" - takie pomysły często padają z ust torunian. Być może słuszne, ale nie do końca możliwe do zrealizowania. Namierzyć i złapać osobę niszczącą zabytek czy pomnik na starówce już wielokrotnie się udawało - dzięki miejskiemu monitoringowi i reakcji mundurowych. Usunąć graffiti trzeba jednak w określony sposób. W końcu chodzi o zabytki!

Najpierw chemicznymi odczynnikami wywabić trzeba farbę, a potem doczyścić miejsce myjką wysokociśnieniową. Druga metoda to tzw. czyszczenie niskociśnieniowe ścierne. Jak widać, nie są to zadania dla wandali - wymagają doświadczenia i sprzętu. A dodajmy, że w tym roku Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu chciałoby oczyścić nie tylko zabytki Zespołu Staromiejskiego, ale i strefy buforowej, czyli obszaru wpisanego na listę Unesco. -Do tego także mur przy ul. Podgórskiej - dodaje Agata Cyrek.

Dla wandali świętości nie ma. Kibole malowali już zabytkowe mury zamku, nastolatki oszpecaly pomniki, "nieznani sprawcy" zostawiali już np. graffiti na Łuku Cezara, a podpita kobieta przed rokiem potrafiła malować po kościele akademickim. Bywało nieraz, że zabytki w sercu Torunia ucierpiały też przy okazji licznych manifestacji i kontrmanifestacji. Swoje piętno odciskali na nich demonstranci każdej opcji politycznej.

Miejski monitoring co jakiś czas pozwala ustalić i zatrzymać sprawców dewastacji. Jak słusznie jednak zauważa Agata Cyrek, z punktu widzenia chroniących zabytków - niewielka to pociecha. W zdecydowanej większości taki sprawca ujmowany jest już "po fakcie", czyli po oszpeceniu elewacji czy muru. Ślad po nim i tak zostaje; potem trzeba go usuwać.

WAŻNE. Co grozi wandalom?

*Kodeks wykroczeń w artykule 63a mówi, że "kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny". Paragraf drugi tego artykułu dodaje, że "w razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1 500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego".

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

*To jednak nie wszystko. Ludzie oszpecający, a więc dewastujący zabytki mogą być też pociągnięci do odpowiedzialności na mocy przepisów o ochronie zabytków.

*W toruńskim sądzie zapadały już wyroki, zobowiązujące sprawców dewastacji do pokrycia kosztów ich usuwania. Niestety, pieniądze nie zawsze udaje się potem wyegzekwować.

WARTO WIEDZIEĆ. Miasto czeka na zgłoszenia firm

*2 września Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu ogłosiło, że dokonuje badania rynku pod katem planowanego zamówienia publicznego, które polegać będzie na zleceniu usunięcia graffiti z terenu starówki, strefy buforowej UNESCO oraz Fortu Przyczółek Mostowy w Toruniu.

*Informację cenową usunięcia jednego metra kwadratowego graffiti (brutto i netto) składać należy do wspomnianego biura. Ma siedzibę przy ul. Podmurnej 2/2a w Toruniu. Na oferty czeka do 9 września, do godz. 15.30. Można słać je mailowo pod adres: [email protected]. Pozostałe szczegóły zainteresowani znajdą w BIP-ie Urzędu Miasta Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska