MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wody w Wiśle niewiele, ale powodu do niepokoju nie ma

Piotr Bednarczyk
Poziom wody w Wiśle we wtorek 10 września wynosił 100 centymetrów
Poziom wody w Wiśle we wtorek 10 września wynosił 100 centymetrów Agnieszka Bielecka
We wtorek o godzinie 10 i 14 stan wody w Wiśle w Toruniu wynosił 100 centymetrów. Nie jest to dużo, ale sytuacja w naszym mieście jest i tak o wiele lepsza niż na południu kraju lub w Warszawie.

We wtorek od rana ogólnopolskie media od rana informowały, że stacja pomiarowa Bulwary pokazała 20 centymetrów stanu wody w Wiśle w Warszawie. To najniższy poziom wody w historii.

Piaszczyste łachy dominują

Widok królowej polskich rzek w Toruniu również nie należał do optymistycznych. Zamiast wody w większości koryta były piaszczyste łachy. Okazuje się jednak, że sytuacja w naszym mieście nie jest jeszcze zła.

- We wtorek o godzinie 10 zanotowaliśmy poziom 100 centymetrów - mówi Marcin Lutowski, dyrektor Wydziału Ochrony Ludności. - Tyle samo było o godzinie 14.To o centymetr mniej niż dzień wcześniej. Taki stan mieści się w tzw. "strefie stanów niskich". Dobre wieści są takie, że na środę przewidujemy stan 103 centymetry, a na czwartek 105. Wszystko idzie więc w dobrym kierunku. Nie wygląda na to, byśmy mieli pobić rekord z grudnia 2018 roku, kiedy zanotowaliśmy zaledwie 90 centymetrów. Suszy hydrologicznej u nas nie ma.

Czekanie na deszcz

Sytuacja w Toruniu jest o tyle lepsza niż w niektórych miejscowościach zwłaszcza na południu Polski, że woda pitna pochodzi z Drwęcy i dwóch studni głębinowych. A do tego są dwie głębinowe studnie rezerwowe. Nie ma więc zagrożenia, że wody zabraknie w kranach albo trzeba będzie ją drastycznie oszczędzać.

Przez ile dni musiałoby padać, by stan wody w Wiśle był optymalny?

- Trudno powiedzieć, bo tu nie chodzi o czas opadów, a ich intensywność - dodaje Marcin Lutowski.

Doświadczenie pokazuje, że jeszcze jesienią może dojść do dużych opadów, co powoduje gwałtowne podniesienie stanów zwłaszcza w przypadkach mniejszych rzek i potoków. Wówczas może dojść co najmniej do podtopień. Dodajmy, że w przypadku Wisły zagrożenie powodziowe zaczyna się od stanu 530 centymetrów, natomiast realnych powodzi można się spodziewać, gdy przekroczy ok 650 centymetrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska