Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wybuch przy ul. Wybickiego. Jak dziś wygląda miejsce katastrofy i co się dzieje ze śledztwem?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Toruń, ul. Wybickiego 12. Tak miejsce to wyglądało 31 sierpnia 2021 roku.
Toruń, ul. Wybickiego 12. Tak miejsce to wyglądało 31 sierpnia 2021 roku. Grzegorz Olkowski
Działka przy ul. Wybickiego w Toruniu, na której stał dom zniszczony w wyniku eksplozji pod koniec sierpnia ubiegłego roku, została wystawiona na sprzedaż.
od 16 lat

Krajobraz ulicy Wybickiego będzie się zmieniał. Tam gdzie dziś jeszcze stoją, bądź do niedawna stały, domy jednorodzinne, z czasem pewnie wyrosną bloki. Deweloperzy już się tymi terenami interesują. W toruńskim Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się niedawno obwieszczenie prezydenta Zaleskiego, że Urząd Miasta uznał za wycofany wniosek o pozwolenie na budowę domu wielorodzinnego przy ul. Wybickiego 12B. Wniosek taki złożyła wcześniej firma Domum Development. Miał tu stanąć trzypiętrowy budynek mieszkalny, jego projekt przygotował jeden z toruńskich architektów. Dlaczego wniosek został wycofany?

Polecamy

- Wniosek o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego na terenie nieruchomości przy ul. Wybickiego 12B w Toruniu wypłynął do Wydziału Architektury i Budownictwa w dniu 24 września 2018 roku. Postanowieniem z dnia 13 listopada 2018 r. wezwano Domum Development do usunięcia nieprawidłowości - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Postanowieniem z dnia 4 stycznia 2019 r. na wniosek Inwestora postępowanie zostało zawieszone. Ponieważ w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróciła się o podjęcie zawieszonego postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.

Co się stało przy Wybickiego 12?

Przy Wybickiego 12 do niedawna stały cztery podobne do siebie domy jednorodzinne. Ich adresy różniły się tylko literami: A, B, C. Pod koniec zeszłorocznych wakacji głośno zrobiło się o pierwszym budynku, który literowego rozróżnienia nie posiadał. 31 sierpnia koło południa Mokrem wstrząsnęła głośna eksplozja, chwilę później odezwały się syreny wozów strażackich, policyjnych i karetek pogotowia. Wybuch dosłownie zmiótł dom z powierzchni ziemi. W sąsiednich blokach powylatywały nie tylko szyby, ale również całe okna i drzwi. Siła eksplozji była tak wielka, że fragmenty okien powbijały się w fasadę jednego z budynków. Uszkodzona została również fasada galerii AMC.

Jak długo trwała akcja ratunkowa?

Gdy na miejsce dotarli ratownicy zobaczyli płonące rumowisko. W akcji wzięło udział dwadzieścia zastępów straży pożarnej, w tym sprowadzona z Chełmży i Gdańska Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Strażacy walczyli z płomieniami, później zabrali się za odgruzowanie. Za każdym razem, gdy udało im się utorować dostęp, wkraczali poszukiwacze z psami. Poszukiwania zakończyły się po sześciu godzinach. Na szczęście w chwili wybuchu w domu nikogo nie było. Tuż po eksplozji z sześciu sąsiednich budynków ewakuowano ponad sto osób. Ludzie ci wrócili do swoich uszkodzonych mieszkań dopiero wieczorem. Strażacy wrócili do siebie dopiero po północy.

Polecamy

Czy po wybuchu przy Wybickiego zostały jakieś ślady?

Dziś o tamtych dramatycznych wydarzeniach przypominają ślady na fasadach sąsiednich budynków. W ścianę jednego z bloków nadal wbity jest fragment okna. W epicentrum wybuchu zostało trochę gruzu. Na ogrodzonej pustej działce wisi tablica z informacją, że jest ona wystawiona na sprzedaż.

W wyniku eksplozji na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak straty materialne były spore. Tydzień po wybuchu Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła śledztwo dotyczące sprowadzenia w dniu 31 sierpnia 2021 roku w Toruniu przy ul. Wybickiego 12 zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać eksplozji materiału łatwopalnego i zawalenia się budynku jednorodzinnego, uszkodzenia elewacji i szyb w sąsiednich budynkach oraz uszkodzenia znajdujących się w pobliżu pojazdów. Sprawca tego czynu, zgodnie z art. 163 § 1 pkt 2 i 3 kk, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. W ustaleniu sprawcy i przyczyny eksplozji miała pomóc przygotowana przez biegłego ekspertyza. Początkowo miała powstać w ciągu kilku tygodni. Pod koniec ubiegłego roku okazało się jednak, że będzie trzeba poczekać na nią dłużej.

- Z uwagi na potrzebę wykonania dodatkowych ekspertyz z zakresu mechanoskopii i chemii, właściwa opinia odnośnie przyczyn wybuchu na ul. Wybickiego w Toruniu ma zostać sporządzona do końca pierwszego półrocza roku następnego - mówił nam w grudniu prok. Andrzej Kukawski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

O to, czy jest ona już gotowa pytaliśmy kilka razy. Ostatnio pod koniec czerwca, ekspertyza wtedy jeszcze do toruńskiej prokuratury nie dotarła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska