Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wycinka na Kępie Bazarowej wstrzymana. Była niezgodna z wydaną decyzją

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zdaniem toruńskich urzędników wokół mostu miały zostać wycięte pojedyncze drzewa suche oraz te, które zagrażały konstrukcji. W rzeczywistości pod topór poszło wszystko, co w sąsiedztwie mostu rosło.
Zdaniem toruńskich urzędników wokół mostu miały zostać wycięte pojedyncze drzewa suche oraz te, które zagrażały konstrukcji. W rzeczywistości pod topór poszło wszystko, co w sąsiedztwie mostu rosło. Nadesłana
O co chodzi z wycinką drzew na Kępie Bazarowej? O to, żeby nic nie zasłaniało podświetlonego wyremontowanego mostu? O względy bezpieczeństwa? W środę przeprowadzili tam kontrolę inspektorzy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Stwierdzili, że zakres wycinki znacznie wykracza poza wydane pozwolenie. Wycinka została wstrzymana.
od 16 lat

Wycinka drzew na Kępie Bazarowej trwa od kilku tygodni i od kilku tygodni budzi w Toruniu spore emocje. Pisaliśmy o tym pod koniec stycznia. Z Miejskiego Zarządu Dróg otrzymaliśmy wtedy wyjaśnienia, że zgodnie z decyzją środowiskową na przebudowę mostu drogowego na inwestora nałożono obowiązek wycinki klonów jesionolistnych na Kępie Bazarowej. Ponadto pod topór miały pójść pojedyncze drzewa suche oraz drzewa, które z uwagi na bliskie sąsiedztwo, zagrażające konstrukcji.

Polecamy

Wokół mostu wycięto jednak praktycznie wszystko co tam rosło, w tym drzewa o pniach kilkumetrowej średnicy. Co najmniej jedno kwalifikowało się na listę pomników przyrody. Wyrąbany korytarz jest na tyle szeroki, że trudno tu uwierzyć, że wszystkie wycięte drzewa mogły być zagrożeniem dla mostu. Wiele z nich w ogóle nie miało szansy do mostu sięgnąć. Poza tym jest to obszar Natura 2000...

Jakie wytyczne dała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska?

Pytania o wycinkę padły m.in. podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydenta Torunia.

- W decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy jest obowiązek wycięcia około 1500 sztuk klonów jesionolistnych - odpowiadał Michał Zaleski. - To są chwasty, polskie prawo tak określa ten rodzaj drzew. One wyniszczają szlachetne gatunki i działają agresywnie na swoje otoczenie. Taka wycinka musi być przeprowadzona, abyśmy uzyskali ostateczne decyzje, pozwolenie na użytkowanie i rozliczenie całej inwestycji.

Czy drzewa przy moście miały kolidować z iluminacją?

Tomasz Więcławski z Polskiej Agencji Prasowej drążył jednak temat dalej. Zwrócił uwagę na to, że decyzja RDOŚ dotyczyła wycinki klonów jesionolistnych. Zapytał czy wycinka drzew innych gatunków, które sąsiadowały z mostem, została przeprowadzona na wniosek prezydenta i czy stało się tak, ponieważ drzewa miały kolidować z iluminacją.

- To już jest pytanie stawiające nawet zarzut wobec mnie. Jak zapewne pytający wie, decyzje pozwoleniowe są wydawane w Urzędzie Miasta z klauzulą "z upoważnienia prezydenta miasta". Pytanie formalnie jest oczywiście poprawne, jednak podczas konferencji ja nie jestem w stanie na nie odpowiedzieć.

Odpowiedź miała zostać udzielona na piśmie. My również o nią poprosiliśmy, poza tym pytania dotyczące wycinek przy moście i wydanych decyzji wysłaliśmy również do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W środę otrzymaliśmy z RDOŚ informację, że przedstawiciele dyrekcji pojechali skontrolować toruński plac budowy. Co się okazało?

Co stwierdzili pracownicy RDOŚ?

- Zakres wycinki jest znacznie większy niż wskazany w decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o środowiskowych uwarunkowaniach - wyjaśnia Anna Gondek, rzeczniczka placówki. - Po weryfikacji w terenie stwierdzono wycięte topole, wierzby i olchę czarną o znacznych rozmiarach. Trwa właśnie postępowanie wyjaśniające a wycinka jest na dzień dzisiejszy wstrzymana.

W środę wieczorem oświadczenie w tej sprawie przesłała również Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Zaleskiego. Poza przytoczonymi tu już wcześniej wyjaśnieniami na temat klonów jesionolistnych można w nim również przeczytać, że:

Co na to Urząd Miasta Torunia?

"Obszar wyżej wymienionych prac jest, zgodnie z mapami geodezyjnymi, lasem objętym „Uproszczonym planem urządzenia lasów dla miasta Torunia na okres 01.01.2016 – 31.12.2025” na podstawie którego oraz zgodnie z Ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1275) zakres wycinki prowadzonej przez MZD został rozszerzony, w porozumieniu z Wydziałem Środowiska i Ekologii o usuwanie drzew suchych, zamierających, złomów, wywrotów i drzew zagrażających bezpieczeństwu. Działanie takie wynika wprost z zapisów ustawy i nie wymaga dodatkowych zgód i decyzji. Wyeliminowanie takich drzew jest, nie tylko porządkowaniem lasu, ale też umożliwi prace polegające na pielęgnacji wartościowego podrostu oraz nasadzenia nowych drzew, zgodnie z warunkami siedliskowymi. (...) W związku z wątpliwościami w trakcie wizji, co do zgodności prac realizowanych przez wykonawcę ze zleconym zakresem, został wezwany on do złożenia stosownych wyjaśnień, które zostaną przekazane RDOŚ. Jednocześnie informujemy, iż firmę wykonującą prace wybrano w trybie zapytania ofertowego i musiała legitymować się odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem w realizacji tożsamych zadań".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska