Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wykonawca nie chce naprawić w ramach gwarancji Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki. Dlaczego?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Tędy już na pewno żadne samochody nie jeżdżą, a w jakim stanie jest chodnik - widać.
Tędy już na pewno żadne samochody nie jeżdżą, a w jakim stanie jest chodnik - widać. Szymon Spandowski
Nierówne, poszczerbione, rozchodzące się kamienne płyty - tak wygląda dziś reprezentacyjny deptak, który miał prowadzić na toruńską starówkę.

Co się stało z Zieloną Brama starówki?

Zielona Brama Gotyckiej Starówki miała być miejscem reprezentacyjnym. Projekt był przygotowywany długo, władze Torunia zabiegały o dofinansowanie unijne i wreszcie się udało. Zagospodarowanie gruntów przy Muzeum Etnograficznym oraz CKK Jordanki kosztowało siedem milionów złotych, poza ponad trzema hektarami terenów zielonych, są tam również szerokie wyłożone kamiennymi płytami chodniki. Chociaż całość została oddana do użytku niecałe dwa lata temu, płyty już zdążyły się w kilku miejscach powykrzywiać, o czym pisaliśmy pod koniec czerwca.

- Inwestycja jest na gwarancji. Wydział Inwestycji i Remontów zgłosił usterki do wykonawcy i mają one zostać naprawione w najbliższym czasie - mówiła nam wtedy Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego.

Minęły prawie dwa miesiące i nic się nie dziele. Dlaczego?

- Niestety wykonawca odmówił usunięcia wad, argumentując, że nawierzchnię niszczą jeżdżące tam samochody - wyjaśnia Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. - Wydział Inwestycji i Remontów nie zgadza się z tym stanowiskiem i uruchomił procedurę naprawy z gwarancji, w ramach zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Przygotowywane jest zgłoszenie do ubezpieczyciela, u którego wykonawca ma polisę, aby wypłacił środki na naprawę, co prawdopodobnie nastąpi za kilka tygodni.

Rzeczywiście, po chodniku równoległym do Wałów gen. Sikorskiego jeżdżą furgonetki dowożące zaopatrzenie do pawilonu z pieczywem. Wiadomo jednak, że dostawy jakoś tam trzeba dowieźć, pawilon już stał, gdy Zielona Brama powstawała. Zgoda, samochody nie powinny jeździć po chodnikach, takie rozwiązanie najwyraźniej jednak zostało tu przyjęte.

Tędy już na pewno żadne samochody nie jeżdżą, a w jakim stanie jest chodnik - widać.

Toruń. Wykonawca nie chce naprawić w ramach gwarancji Zielon...

Inna sprawa, że furgonetki kursują stałą trasą. Chodnik, który się zapadł od strony ul. Uniwersyteckiej i po deszczach zamienia się w jezioro, znajduje się poza ich szlakiem. Wygląda to raczej na pamiątkę z czasów budowy, gdy parkował tu cięższy sprzęt. Zresztą podczas budowy pojazdy i materiały budowlane można było także zobaczyć na skwerze, tam gdzie dziś stoją leżaki. Z tego powodu ziemia była tak mocno ubita, że długo nie wsiąkała tam woda.

Kto jeździ po chodniku przy Muzeum Etnograficznym?

Na ruchome płyty można również trafić na chodniku równoległym do al. Solidarności. Tutaj samochody nie jeżdżą, chociaż zgoda - czasami pojawia się tam ciągnik z beczką. Rośliny przed Muzeum Etnograficznym są jednak w ten sposób podlewane od lat, więc projektanci i wykonawcy byli chyba świadomi tego, że takie pojazdy czasami będą się tam pojawiały.

Po małym chodniku, który na wysokości pomnika żołnierzy wyklętych łączy trotuar z przystankiem autobusowym, na pewno nie jeżdżą ani samochody, ani traktory. Chodnik jest jednak w takim stanie, że można się na nim potknąć i przewrócić.

Co z makietą Chełmińskiego Przedmieścia?

Zielona Brama jest także bramą niedokończoną. Na kamiennych stołach ulokowanych na wzniesieniu nad schronem miała się pojawić makieta średniowiecznego Chełmińskiego Przedmieścia. Co z nią?

Żeby zachęcić Państwa do udziału w fotograficznym przedsięwzięciu stowarzyszenia Chełmińskie Przedmieście - Tu mieszkam, przejrzeliśmy nasze archiwum i wydobyliśmy z niego nieco zdjęć Chełmionki.Biurowce w budowie, zdjęcie musi więc pochodzić z końca lat 60.

Jak się żyło na Chełmińskim Przedmieściu? Mieszkańcy Chełmio...

Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta, makieta musi być na odpowiednim poziomie. Aby go zagwarantować, władze Torunia zamierzały ogłosić konkurs na jej wykonanie. Pandemia, kryzys i zarządzone z tego powodu oszczędności zepchnęły makietę na dalszy plan. W przyszłości jednak model przedmieścia ma się obok chat Muzeum Etnograficznego pojawić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska