Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń z zacięciem ludowym

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Obrazy tego artysty, laureata prestiżowej nagrody im. Oskara Kolberga, budzą w widzach pozytywne emocje. Naprawdę warto przekonać się o tym osobiście.

Obrazy tego artysty, laureata prestiżowej nagrody im. Oskara Kolberga, budzą w widzach pozytywne emocje. Naprawdę warto przekonać się o tym osobiście.

<!** Image 2 align=right alt="Image 184544" sub="Jedna z prac Wiktora Chrzanowskiego /Fot. Marian Kosicki">Pewne wystawy można sobie odpuścić, odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. W przypadku „Historii niedopowiedzianych” lepiej czym prędzej pospieszyć do Muzeum Etnograficznego. Wystawa jest czynna tylko do końca lutego.

- Niektórzy dopiero zaczynają dostrzegać, że ludowość jest modna, dobrze się sprzedaje, ale Wiktor Chrzanowski nie jest artystą komercyjnym, bardzo trudno wydobyć od niego jakieś prace - mówi Bożena Olszewska, kuratorka wystawy. - Wiele osób odwiedzających wystawę jest zdziwionych, że mamy w Toruniu takiego artystę. Do tej pory mieliśmy zbyt mało jego prac, by przygotować wystawę. Udało się nam jednak kupić 15 obrazów i w końcu mogliśmy zrobić podsumowanie jego twórczości.

Na ekspozycji można zobaczyć 126 obrazów oraz 17 rzeźb, które powstawały przez ostatnie 30 lat. W przypadku Wiktora Chrzanowskiego, inspiracja kulturą ludową to nie efektem mody czy jakiegoś trentu. Artysta już w młodości w sposób świadomy zaczął sięgać do tradycji ludowych i tak odkrył swoją drogę artystyczną, której wcześniej, jak sam mówi, nie dostrzegał. Współpracę z Muzeum Etnograficznym rozpoczął w latach 80., kiedy zdobył pierwsze nagrody i wyróżnienia. Najcenniejsza jest prestiżowa nagroda im. Oskara Kolberga, przyznawana twórcom ludowym.

<!** reklama>- Artysta zyskuje pochlebne oceny wśród specjalistów komentujących ten typ twórczości - w 2010 roku otrzymał tę nagrodę za całokształt twórczości - dodaje Bożena Olszewska. - Jego prace były jednak już wcześniej doceniane, o czym świadczy fakt, że wystawiane były także za granicą.

Wśród ulubionych tematów Wiktora Chrzanowskiego dostrzec można nie tylko te związane z kulturą ludową i życiem dawnej wsi. Jak się okazuje, ludowość może mieć także swoje miejskie oblicze.

- W jego pracach bardzo często pojawia się Toruń - podkreśla Bożena Olszewska. - Jest to panorama, historia miasta, życie średniowiecznego grodu. Artysta we właściwej sobie ludowej konwencji opowiada nam o Toruniu. Odwiedzający są poruszeni wystawą, czują to, co artysta chce przekazać. Z tych prac emanuje ciepło, trafiają do każdego widza, wzbudzą pozytywne emocje.

Wystawę Wiktora Chrzanowskiego oglądać można w Muzeum Etnograficznym (ul. Wały gen. Sikorskiego 19), od wtorku do piątku w godz. 9-16 oraz w sobotę i niedzielę od godz. 10 do 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska