Przez miesiąc każdy, kto zajrzy na stronę internetową Sądu Rejonowego w Toruniu pozna imię i nazwisko tego młodego mężczyzny, opis przestępstwa, którego dokonał i wymiar kary. Takie upublicznienie orzeczenia to dodatkowa kara dla Mikołaja J., o której zdecydował sąd.
Wpadł na podwójnym gazie pod Toruniem o godzinie 10.00 rano
W poniedziałkowy wieczór, 16 października, młody mężczyzna zabrał swojemu ojcu samochód - bez jego zgody i wiedzy. Jak spędził ten wieczór i noc, nie wiemy. Wiadomo jednak, że nazajutrz rano był nietrzeźwy. Nie powstrzymało go to jednak przed prowadzeniem samochodu.
Mikołaj J. na podwójnym gazie za kierownicą ojcowskiego volkswagena wpadł w ręce policjantów pod Toruniem 17 października ubiegłego roku około godziny 10.00.
Pierwsze badanie alkomatem wykazało 0,63 mg/l alkoholu, czyli około 1,3 promila. Drugi wynik był nieco niższy. Pobrane natomiast do analizy próbki krwi wykazały 1,11 promila alkoholu. Od razu zatrzymano mu prawo jazdy.
Takie wynik, co oczywiste, kwalifikował "dokonania" młodzieńca jako przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178 a par. 1 Kodeksu karnego). Przed Sądem Rejonowym Toruniu odpowiedział jednak także za zabranie ojcu samochodu "w celu krótkotrwałego użycia" (art. 289 par. 1 kk).
Wyrok dość surowy i do tego podany do publicznej wiadomości
Sprawa Mikołaja J. trafiła do VIII Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Toruniu. Tutaj wszystkie dowody świadczyły na niekorzyść oskarżonego.
Sędzia Krzysztof Katafias uznał młodego mężczyznę za winnego obu zarzucanych mu czynów i ogłosił wyrok. Za karę Mikołaj J. po pierwsze musi przez rok popracować społecznie (w wymiarze 30 godzin miesięcznie). To kara łączna za oba popełnione grzechy.
Po drugie, młodzieniec na 3 lata ma zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych (ale do tego okresu zaliczono mu czas od momentu zatrzymania prawa jazdy).
Po trzecie wreszcie, winny "dostał po kieszeni". Na mocy wyroku musi wpłacić 5 tysięcy zł na rzecz Funduszu Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Poza tym - pokryć wszystkie koszty sądowego postepowania, czyli dokładnie 275 zł.
Wreszcie - kara dodatkowa. Jest nią podanie tego wyroku do publicznej wiadomości - z danymi personalnymi, opisem czynów i karą - na stronie internetowej Sądu Rejonowego w Toruniu, przez miesiąc. Tak się już stało. Oczywiście, orzeczenie jest prawomocne.
WAŻNE. Co grozi za "pożyczenie sobie" samochodu bez zgody właściciela?
Artykuł 289 Kodeksu karnego (Zabór pojazdu mechanicznego w celu krótkotrwałego użycia) przewiduje, że:
- par.1. Kto zabiera w celu krótkotrwałego użycia cudzy pojazd mechaniczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
- par. 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 pokonuje zabezpieczenie pojazdu przed jego użyciem przez osobę nieupoważnioną, pojazd stanowi mienie znacznej wartości albo sprawca następnie porzuca pojazd w stanie uszkodzonym lub w takich okolicznościach, że zachodzi niebezpieczeństwo utraty lub uszkodzenia pojazdu albo jego części lub zawartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
- par.3. Jeżeli czyn określony w § 1 popełniono używając przemocy lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
- par.4. W wypadkach określonych w § 1-3 sąd może wymierzyć grzywnę obok kary pozbawienia wolności.
- par.5. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.