Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19.
- Jestem po covidzie. Chorowałam w połowie grudnia. Było ciężko, ale udało mi się wyzdrowieć w domu. Od stycznia odczuwam jednak dolegliwości, które mnie niepokoją. Szybko się męczę i czuję ból w klatce piersiowej. Nie wiem, co to może być, dlatego poprosiłam lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do poradni pocovidowej. Niestety do dziś nie udało mi się tam zarejestrować mimo wielu prób - opowiada nasza Czytelniczka, pytając czy poradnia w ogóle ruszyła?
Kompleksowa opieka
Poradnia Kardiologiczna „Post-COVID-19” działa przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym od 1 stycznia i ma zapewnić pacjentom, którzy przebyli infekcję wirusem SARS-CoV2, kompleksową ocenę układu sercowo-naczyniowego przez kardiologa oraz w zależności od potrzeb konsultację pulmonologiczną, psychologiczną i psychiatryczną. Ozdrowieńcy mogą też liczyć na rehabilitację, która pozwoli im szybciej wrócić do sprawności po przechorowaniu COVID-19.
Polecamy
Dr Janusz Mielcarek, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu zapewnia, że poradnia działa i od początku roku przyjęła już kilkudziesięciu pacjentów.
- Do tej pory z pomocy poradni skorzystało ok. 60 pacjentów. Zainteresowanie poradnią jest bardzo duże. Być może stąd problemy z rejestracją telefoniczną, ale można też zarejestrować się mailowo. Na pewno poradnia skontaktuje się z pacjentem. Warto dodać, że pomoc udzielana pacjentom, którzy przeszli zarażenie koronawirusem bardzo często nie kończy się na jednej wizycie, a na kilku. Staramy się traktować pacjentów pocovidowych kompleksowo- tłumaczy rzecznik szpitala.
Warto wiedzieć
Do poradni pocovidowej zarejestrować się można na dwa sposoby. Telefonicznie w dni powszednie w godzinach od 11 do 14, dzwoniąc pod nr: 56 679 3587 lub mailowo, pisząc na adres [email protected]. W momencie rejestracji telefonicznej należy mieć przygotowane skierowanie do Poradni Kardiologicznej z dopiskiem „Post-Covid-19” dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 od lekarza POZ lub w przypadku hospitalizacji na oddziale tzw. covidowym od lekarza prowadzącego. Warto też mieć wynik testu PCR potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 lub wypis ze szpitala. Pacjent musi też wypełnić ankietę Poradni „Post-COVID-19”, którą można pobrać na stronie szpitala.
Polecamy
Powikłania po przechorowaniu koronawirusa mogą być bardzo różne. Słyszymy m.in. o "mgle covidowej", której cechy charakterystyczne to np. ciągłe zmęczenie psychiczne mimo odpoczynku, bezsenność, problemy z koncentracją, trudności z wysławianiem się i sformułowaniem myśli, mniejsza wydajność w pracy, jak również kiepskie samopoczucie. U pacjentów, którzy pokonali koronawirusa może też wystąpić wiele innych schorzeń, a wśród nich m.in. zapalenie mięśnia sercowego, czy objawy ze strony układu pokarmowego. Nie o wszystkich skutkach choroby lekarze mówią, ponieważ sami ich do końca nie znają. Między innymi z tego powodu poradnia działająca przy szpitalu prowadzi rejestr pacjentów, którzy przechorowali covid.
- Celem prowadzenia rejestru jest lepsze poznanie powikłań, które występuję po chorobie COVID-19 oraz zapewnienie optymalnej opieki pacjentom, którzy przeszli zakażenie SARS-CoV-2 - mówił dr n. med. Grzegorz Skonieczny, koordynator Regionalnego Centrum Kardiologii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.