Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Zamieszanie z zieloną bramą starówki

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zielona brama gotyckiej starówki zakłada zagospodarowanie skweru przy muzeum oraz okolic Jordanek
Zielona brama gotyckiej starówki zakłada zagospodarowanie skweru przy muzeum oraz okolic Jordanek Jacek Smarz
Władze Torunia szukają dotacji na zagospodarowanie terenów zielonych w centrum Torunia, tzw. zieloną bramę starówki. Próbowali je zdobyć startując w jednym konkursie, teraz wystartowali w kolejnym, chociaż wszystko wskazuje na to, że w tym pierwszym odnieśli... sukces.

Zamieszania wokół pomysłów na zagospodarowanie terenów zielonych w centrum Torunia ciąg dalszy.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, pod koniec lutego magistrat wystartował w konkursie zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Torunianie złożyli tam dwa oddzielne projekty dotyczące otoczenia CKK Jordanki oraz skweru sąsiadującego z Muzeum Etnograficznym.

Były sobie konsultacje

Obie koncepcje przeszły konsultacje społeczne. Na temat skweru przy muzeum mieszkańcy mogli się nawet wypowiedzieć dwa razy. Po raz pierwszy konsultacje zostały zorganizowane w ubiegłym roku. Drugi raz, różniącą się od poprzedniej koncepcję, mogli ocenić pod koniec sierpnia.

**

Czytaj także: Zielony Toruń**

Tych, którzy wzięli udział w ostatnich konsultacjach, czekała jednak niespodzianka. Nie czekając na opracowanie wyników konsultacji, magistrat ogłosił przetarg na opracowanie studium uwarunkowań dla nowego zadania nazwanego „Zieloną bramą gotyckiej starówki”. Projekt dotyczy zarówno zagospodarowania terenów wokół Jordanek, jak i skweru przy Muzeum Etnograficznym.

Gospodarze miasta działają w dużym pośpiechu, wnioski o unijne dofinansowanie dla „Zielonej bramy” można składać do końca miesiąca, dlatego też przy pracach nad studium nie zostaną wzięte pod uwagę wyniki ostatnich konsultacji.

Skąd ta nagła decyzja? Jak nam wyjaśniła pani rzecznik prezydenta miasta, pierwszy konkurs, w którym wystartowało miasto, nie został jeszcze rozstrzygnięty, chociaż termin jego rozstrzygnięcia dawno upłynął.

- Nie czekając na wyniki tego naboru Gmina Miasta Toruń zamierza przygotować się do złożenia wniosku aplikacyjnego do drugiego naboru, tym razem jednak dla projektu, który obejmie zakresem rzeczowym tereny zieleni zgłoszone w ramach dwóch poprzednich projektów - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel. - Dlatego 1 września został ogłoszony przetarg na opracowanie studium wykonalności „Zielonej bramy gotyckiej starówki”.

Aby zielona brama mogła powstać, niezbędne było jeszcze zielone światło radnych. Ci na czwartkowej sesji przyjęli stosowną uchwałę bez żadnych zastrzeżeń.

Fundusz ogłosił listę

Kiedy jednak 8 września naciskali przyciski głosując za tym, aby miasto przystąpiło do realizacji projektu „Zielona brama...”, na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od kilku dni znajdowała się lista rankingowa poprzedniego konkursu. Plan zagospodarowania skweru przy Muzeum Etnograficznym zajął dość wysokie 10. miejsce i, jak wynika z naszych informacji, najprawdopodobniej zostanie dofinansowany.

Koncepcja zazielenienia betonowego cudu Polski, czyli CKK Jordanki, wypadła gorzej, zajmując 27. miejsce wśród 34 zgłoszonych projektów. Czy to oznacza, że radni fatygowali się na próżno i zabiegi o utworzenie zielonej bramy były przedwczesne?

Zobacz także

Zobacz galerię: Gwiazdy w sali koncertowej na Jordankach

To jeszcze nie wynik

- W aktualnym harmonogramie rozstrzygnięcie konkursu, a więc zatwierdzenie listy projektów wybranych do finansowania przewiduje się w terminie do 7 października, a więc już po terminie składania wniosków do drugiego konkursu - wyjaśnia Anna Kulbicka--Tondel. - Co prawda opublikowano już listę rankingową, która jest podstawą do ogłoszenia wyników, ale zawsze może się zdarzyć, że do października jeszcze jakieś ruchy na liście się pojawią. Dlatego na razie wspólny projekt na tereny zielone do drugiego konkursu jest aktualny. Natomiast, jeśli w pierwszym konkursie finalnie dostaniemy pieniądze, to oczywiście natychmiast wycofamy wnioski z drugiego.

Ciekawe, co się stanie, jeżeli jeden ze złożonych w pierwszym konkursie projektów zostanie dofinansowany, a drugi nie? Będziemy śledzić rozwój sytuacji.

Warto wiedzieć Miliony i tysiące

Według szacunków magistratu stworzenie „Zielonej bramy” ma pochłonąć 4,5 mln

złotych. Miasto liczy na unijną dotację w wysokości

3,8 mln złotych.

W pierwszym zorganizowanym w lutym konkursie miasto zgłosiło dwa oddzielne projekty. Zagospodarowanie skweru przy Muzeum Etnograficznym miało kosztować 5 milionów 142 tysiące złotych przy unijnym dofinansowaniu nieznacznie przekraczającym 4 miliony złotych. Urządzenie otoczenia CKK Jordanki miało natomiast kosztować 6 milionów 888 tys. zł. Unia miała ten projekt wesprzeć 763 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska