Toruń. Zmiany na ul. Bydgoskiej: koniec z parkowaniem skośnym i sygnalizacje na każdym skrzyżowaniu

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zgodnie z projektem, którego nikt z mieszkańcami nie konsultował, na wszystkich skrzyżowaniach uli. Bydgoskiej pojawią się sygnalizacje.
Zgodnie z projektem, którego nikt z mieszkańcami nie konsultował, na wszystkich skrzyżowaniach uli. Bydgoskiej pojawią się sygnalizacje. Grzegorz Olkowski
Przy okazji przebudowy torowiska wzdłuż ul. Bydgoskiej w Toruniu szykują się spore zmiany. Na pięciu skrzyżowaniach między ul. Reja i Chopina pojawi się sygnalizacja świetlna, poza tym zostanie zlikwidowane parkowanie skośne. Szczegóły trudno jednak jest ustalić.

Kilka dni temu mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia zaniepokoiły ogłoszenia o planowanej wycince drzew przy ul. Bydgoskiej. Wywiesili je pracownicy firmy Balzola, która wygrała przetarg na remont torowiska tramwajowego. Kartki zapowiadające wycinkę pojawiły się jednak również na drzewach dość od przyszłego placu budowy odległych, rosnących po drugiej stronie ulicy. Służby miejskie szybko zareagowały wyjaśniając, że wycięte mają być tylko trzy drzewa, na co zostały wydane wszelkie potrzebne zgody.

Polecamy

Zanim ten komunikat został opublikowany Rada Okręgu Bydgoskie przejrzała dokumentację przetargową remontu torowiska. Okazało się, że szykują się również zmiany na samej ulicy. Na każdym skrzyżowaniu Bydgoskiej od Reja do Chopina ma się pojawić sygnalizacja świetlna, poza tym na Bydgoskiej nie będzie już parkowania skośnego. To drugie było, zresztą, rozwiązaniem budzącym kontrowersje i skutecznie zaskarżonym u wojewody, jako niezgodne z przepisami. Nie było to bezpieczne rozwiązanie, sami wiele razy zwracaliśmy na to uwagę. Mieszkańcy jednak się do niego przyzwyczaili i bronili, ponieważ dzięki temu mieli więcej miejsc parkingowych. Miejski Zarząd Dróg stawał również w obronie tego rozwiązania na spotkaniach z mieszkańcami. Rada Okręgu wnioskowała o konsultacje w sprawie przebudowy ul. Bydgoskiej już półtora roku temu, ale się ich nie doczekała.

Wtorek - pierwsze pytanie

We wtorek wysłałem do rzeczniczki prezydenta Michała Zaleskiego pytanie o to, czy przy okazji modernizacji linii tramwajowej, zostanie również przebudowana ulica. W środę otrzymałem od Anny Kulbickiej-Tondel taką odpowiedź:

"Zadanie pn. „Modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ul. Bydgoskiej”, realizowane przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, dotyczy wyłącznie modernizacji torowiska tramwajowego w ul. Bydgoskiej na odcinku od ul. Reja do ul. Chopina. Przebudowie ulegną jedynie skrzyżowania ul. Bydgoskiej z: ul. Przybyszewskiego (zostanie zmieniona geometria krawężników), ul. Chopina oraz ul. Sienkiewicza (skrzyżowanie zostanie dostosowane do geometrii remontowanego torowiska). W tej ostatniej lokalizacji projektuje się poszerzenie wlotu w ul. Sienkiewicza poprzez zwiększenie łuku zaokrąglenia krawężnika po stronie zachodniej do 10,0 m oraz odsunięcie chodnika od torowiska po stronie wschodniej w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych".

Jasne, ale co z sygnalizacjami i parkingami? Kto się w Toruniu zajmuje takimi sprawami? Miejski Zarząd Dróg, tam więc w środę wysłałem pytanie o plany dotyczące ewentualnej przebudowy. Tego samego dnia dowiedziałem się, że ulica jest pod opieką konserwatora, nie można więc zmieniać jej parametrów. Po zakończeniu robót tramwajowych wraz z przebudową skrzyżowań, drogowcy planują jej remont.

Polecamy

A parkowanie? Zadzwoniłem do MZD i dowiedziałem się, że do likwidacji parkowania skośnego zobowiązał drogowców wojewoda, jednak szczegóły nie są jeszcze znane, prawdopodobnie zostaną zlikwidowane miejsca skośne na wysokości ul. Konopnickiej.
Tylko, że z dokumentacji dołączonej do przetargu wynika, że chodzi raczej o całkowitą likwidację parkowania skośnego.

Środa. Dlaczego MZK prowadzi inwestycje drogowe?

W środę sprawa ul. Bydgoskiej trafiła na antenę Radia Gra. Prezes MZK potwierdził tam zarówno zmiany w parkowaniu, jak i wyposażenie skrzyżowań w sygnalizatory. Czyżby MZK było lepiej zorientowane w sprawach drogowych do MZD? Miejski Zakład Komunikacji zajmował się przybudową placu Rapackiego, gdzie odpowiadał nie tylko za tory tramwajowe, ale również za drogi i zieleń. Dlaczego w ogóle zakład komunikacji bierze się za zadania typowo drogowe? Przesłałem takie pytanie do Urzędu Miasta, jak dotąd nie dostałem odpowiedzi.

Czy kierowcy jadący ul. Bydgoską będą musieli liczyć na zieloną falę, czy też sygnalizatory będą wzbudzane przez przechodniów? To i jeszcze kilka innych pytań wysłałem w środę wieczorem do MZK. W piątek dostałem odpowiedź:

"W ramach realizacji zadania Modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ul. Bydgoskiej zaplanowano wyposażenie wszystkich skrzyżowań oraz przejść dla pieszych w sygnalizację świetlną wzbudzaną przez pieszych".

Piątek - a jednak MZD?

Poprosiłem także o potwierdzenie informacji na temat zmian w parkowaniu oraz o konsultacje społeczne. Pytanie o parkingi zostało przekazane do Miejskiego Zarządu Dróg (więc jednak?) i jeszcze nie dostałem na nie odpowiedzi. Jeśli chodzi o konsultacje, to w czwartek przedstawiciele Rady Okręgu spotkali się z dyrektorem MZD, który zapewniał, że konsultacje na temat organizacji ruchu na Bydgoskiej (te, o które rada cały czas zabiega) już się odbyły. A jaką ja dostałem odpowiedź w tej sprawie z MZK?

- Dla zadania „Modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ul. Bydgoskiej” nie były prowadzone konsultacje społeczne - poinformował mnie Łukasz Liczmański z Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Poprosiłem o ponowne sprawdzenie, ale odpowiedź dostałem taką samą.

Czy zmiany na Bydgoskiej były zatem konsultowane - jak twierdzi MZD, czy rację ma MZK mówiąc, że konsultacji nie było? Obie strony pytane o to samo używają różnych terminów: raz jest to organizacja ruchu, a raz modernizacja torowiska.
I co z parkowaniem skośnym? Zostanie zlikwidowane w całości jak powiedział prezes MZK, czy być może częściowo, jak to usłyszałem w MZD? I kiedy mieszkańcy mieliby zostać o tym poinformowani?

Poniedziałek - zmiana organizacji ruchu na Bydgoskiej

W poniedziałek dostałem jeszcze jedną odpowiedź z MZK:
"Zaprojektowano zmianę organizacji ruchu w zakresie sposobu parkowania ze skośnego na równoległe na całej długości ul. Bydgoskiej."
Z przebudową torów i skrzyżowań przy Bydgoskiej Balzola ma się uporać do sierpnia 2022 roku. Odcinek od Reja do Sienkiewicza powinien być jednak gotowy do końca tego roku.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Q
Qu

akcja "wincyj semaforuff" idzie pelna para - znowu swoi zarobia - ile slupow, ile lampek, ile przyciskow i nalepek aby tych przyciskow nie naciskac bo cie covid docisnie ;] przerost glupoty nad trescia po torunsku odc 4698 ;]

Dodaj ogłoszenie