Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Torunianie! Ruszamy w kosmos

Redakcja
W najbliższy wtorek, dokładnie w 50. rocznicę pierwszego lotu w kosmos, aula Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy ul. Jurija Gagarina stanie się wielkim ekranem dla multimedialnego widowiska pt. „Godzina czterdzieści osiem” z muzyką Józefa Skrzeka.

W najbliższy wtorek, dokładnie w 50. rocznicę pierwszego lotu w kosmos, aula Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy ul. Jurija Gagarina stanie się wielkim ekranem dla multimedialnego widowiska pt. „Godzina czterdzieści
osiem” z muzyką Józefa Skrzeka.

<!** Image 2 align=right alt="Image 169878" sub="DJ Adamus">12 kwietnia 1961 roku Rosjanie zapisali się na trwałe w historii ludzkości. Jako pierwsi wysłali bowiem człowieka w kosmos. Jurijowi Gagarinowi na pokładzie statku „Wostok 1” w ciągu 1 godziny i 48 minut udało się okrążyć kulę ziemską, co było punktem zwrotnym dla całego programu kosmicznego ZSRR. Radzieckie władze planowały, aby Gagarin został również pierwszym człowiekiem, który wyląduje na Księżycu. Niestety, tym razem uprzedzili ich Amerykanie, którzy dokonali tego podczas misji Apollo 11 dokładnie 21 lipca 1969 roku.

Finał będzie niesamowity

Już we wtorek, w okrągłą rocznicę lotu Gagarina w kosmos, odbędzie się w Toruniu wielkie widowisko. W scenerii budynków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, czyli przy ulicy imienia radzieckiego kosmonauty, obejrzymy multimedialną prezentację z elementami mappingu 3D. Co to takiego? To technika wyświetlania obrazu, która polega na dopasowaniu treści animacji do kształtu powierzchni.

- Toruńską publiczność zabierzemy w fascynującą, kosmiczną podróż - zapowiada Jarosław Szoda, który wyreżyseruje spektakl.

<!** reklama>Szoda jest reżyserem „Handlarza cudów” oraz autorem zdjęć do krótkometrażowego filmu „Z podniesionymi rękami”, który zdobył Złota Palmę w Cannes. Do Torunia przyjechał już tydzień temu, aby popracować nad szczegółami wtorkowego przedsięwzięcia. - Nie mogę się już doczekać, kiedy zaprezentujemy to wszystko, co przygotowaliśmy dla torunian - mówił niedawno w specjalnym wywiadzie dla „Nowości”. Pokaz odbędzie się na fasadzie auli UMK i kilkudziesięciometrowej konstrukcji stalowego boomboksu. Jednego z największych w Polsce.

<!** Image 3 align=none alt="Image 169878" >

<!** Image 4 align=none alt="Image 169878" >Widowisko „Godzina czterdzieści osiem” podzielono na dwie części. W pierwszej obejrzymy trzy filmy: początek wszechświata, pragnienie lotu oraz historię lotów kosmicznych. Przy ich powstawaniu wykorzystano materiały udostępnione, m.in., przez NASA. Wizualizacjom będzie towarzyszyła muzyka, skomponowana przez multiinstrumentalistę Józefa Skrzeka, współtwórcę legendarnego polskiego trio jazz-rockowego SBB. Skrzek już wcześniej tworzył muzykę do filmów, m.in., „Angelusa” czy „Młyna i krzyża” Lecha Majewskiego.

<!** Image 5 align=right alt="Image 169878" sub="Jarosław Szoda">- Tym razem nie miał prostego zadania, ponieważ scenariusz napisałem mu opisowo: „20 sekund białego szumu. Pojawi się punkt. Nabrzmiewa, kurczy się, zmienia kolory... W nawiasie - może jeden ton albo akord. Punkt wybucha. Pod spodem zjawia się pomarańczowa bulgocząca masa jak surówka w piecu martenowskim - dodaje Jarosław Szoda. - Otrzymałem od niego materiał dźwiękowy i... wszystko zgadzało się co do sekundy z tym, co opisałem! Zależałoby mi, aby Skrzek zaimprowizował kilka fragmentów na żywo. Finał zaplanowaliśmy niesamowity. Nie zdradzę jednak szczegółów. Będzie efektownie.

Sygnał w kierunku gwiazdy

W drugiej części wieczoru usłyszymy z kolei koncert w wykonaniu DJ Adamusa i zaproszonych gości: gitarzysty Jacka Królika, saksofonisty Banansq oraz MC Jakoba. DJ Adamus wspólnie z Mafia Mike jest współzałożycielem Wet Fingers. Razem z Ygorem zajmuje się oprawą muzyczną programu Kuby Wojewódzkiego. Wizualizacja do ich muzyki będzie tworzona na żywo pod okiem VJ Nikon. Cały spektakl rozpocznie się o godz. 20 i potrwa dokładnie tyle, ile trwał pierwszy lot człowieka w kosmos - godzinę i 48 minut.

<!** Image 6 align=none alt="Image 169878" >

<!** Image 7 align=none alt="Image 169878" >Warto wspomnieć, że ramach akcji promocyjnej wydarzenia powstała specjalna aplikacja dostępna w Internecie pod adresem: www.godzinaczterdzieściosiem.pl - Dane osób biorących udział w zabawie zostaną przetworzone na sygnał binarny i wysłane 12 kwietnia w konkretne miejsce w kosmosie. W gwiazdę, która pięćdziesiąt lat temu, czyli wtedy, gdy człowiek wyleciał w kosmos, wysłała w stronę Ziemi swoje światło - wyjaśnia Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska