Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Torunianin / Torunianka Roku 2017. Dziś ostatecznie zamykamy listę kandydatów

szs
Ksiądz Krzysztof winiarski podczas jednej z edycji organizowanego przez michalitów Michaylandu
Ksiądz Krzysztof winiarski podczas jednej z edycji organizowanego przez michalitów Michaylandu Jacek Smarz
Dziś ostatecznie zamykamy listę kandydatów do tytułu Torunianina / Torunianki Roku. Głosowanie już trwa, zakończy się 16 lutego o godzinie 20.

Maciej Wiśniewski, prezes Klubu Twarde Pierniki, nie jest już liderem naszego plebiscytu. Wyprzedził go szef Fundacji Tumult, Marek Żydowicz, który w czwartek o godz. 17 miał na koncie 89 głosów. Na trzecim miejscu znajdował się ksiądz Krzysztof Winiarski, wieloletni opiekun Oratorium na Rybakach, a dziś proboszcz parafii św. Michała Archanioła i błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza.

Głosowanie nabiera tempa, a lista kandydatów kształtu. Jeszcze tylko dziś, korzystając z formularza znajdującego się na naszej stronie internetowej, można zgłaszać nominacje, które pojawią się na liście po zatwierdzeniu przez kapitułę plebiscytową. Dzięki temu szeregi osób zasłużonych i godnych wyróżnienia zasiliła ostatnio Aleksandra Mierzejewska z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Na www.nowosci.com.pl, poza formularzem zgłoszeniowym, można również znaleźć

Aktualne wyniki plebiscytu

Dziś rozmawiamy z księdzem Krzysztofem Winiarskim.

Jak długo Ksiądz kierował toruńskim Oratorium na Rybakach?

Od 2006 do 2017 roku. Samo Oratorium działa jednak od 25 lat. Od sierpnia nie kieruję już placówką, zostałem proboszczem na Rybakach, ale wspieram ją z innej pozycji.

Kilka słów o idei Oratorium?

Mottem jakie przyjęliśmy w naszej pracy są słowa św. Jana Bosco, że Oratorium to dom, który przygarnia. Szkoła, która uczy życia. Parafia, która ewangelizuje i boisko, bądź podwórko, na którym dzieci się bawią. Dom, szkoła, parafia, boisko - to są tereny naszej działalności wychowawczej.

Staramy się podźwignąć naszych podopiecznych w nauce, rozwijać pasje. Mamy różne koła zainteresowań: działa modelarnia, są zajęcia komputerowe, plastyczne, taneczne, językowe, jest siłownia. Tworzymy taki mały dom kultury na Bydgoskim Przedmieściu. To taka praca u podstaw, ale widać, że przynosi efekty.

Zaczynamy głosowanie w naszym plebiscycie Torunianin Roku 2017. Poniżej przedstawiamy sylwetki nominowanych - ale to nie wszystkie kandydatury. Liczymy na wskazania Czytelników, którzy swoje nominacje mogą zgłaszać jeszcze do 2 lutego przez stronę internetową www.nowosci.com.pl/torunianinNa podanej stronie można również sprawdzić bieżące wyniki głosowania. Głosujcie i wybierzcie postać, która waszym zdaniem w ubiegłym roku dla miasta zrobiła najwięcej! Aby zagłosować, wyślij SMS na numer 72355, wpisując w treści prefiks wybranego kandydata (koszt 2,46 zł z VAT). Głosowanie trwa do 16 lutego do godz. 20:00.NA KOLEJNYCH STRONACH SYLWETKI KANDYDATÓW NA TORUNIANINA ROKU 2017 >>>>>

Wybieramy Torunianina Roku 2017. Przedstawiamy sylwetki nomi...

Ilu macie podopiecznych?

Rocznie przewija się ich koło setki, przez ćwierć wieku będzie w sumie ponad dwa tysiące. Są to dzieci z całego miasta, ale głównie z Bydgoskiego Przedmieścia.

Spotyka Ksiądz byłych wychowanków?

Oczywiście. Okazją ku temu są na przykład jubileusze. Organizowaliśmy spotkania na 15- i 20-lecie Oratorium. Pięć lat temu pojawiła się nasza pierwsza ekipa. Dziś są to już dorosłe osoby, które mają rodziny i dzieci. Niektórzy zresztą posyłają swoje pociechy do naszej placówki.

Spotykamy się także w mieście i rozmawiamy o swoich radościach i troskach. Niektórzy nasi dawni podopieczni wyjechali za granicę i przychodzą do nas, gdy przyjeżdżają do Torunia w odwiedziny.

Skoro już o jubileuszach mowa. We wtorek zaczęliście obchody 70-lecia obecności michalitów w Toruniu.

To taki niewielki jubileusz. Jak powiedział pan prezydent, w skali 800-letniej historii Torunia, to tylko chwila, ale chcieliśmy to jakoś zaakcentować.

W 1939 roku na Rybakach powstał Instytut Maryjny prowadzony przez księdza Franciszka Nowakowskiego, któremu pomagali dwaj michalici. Pod koniec wojny wykorzystywaną przez instytut nieruchomość zniszczyli Niemcy, a w 1948 roku ksiądz Nowakowski przekazał obiekt aktem darowizny Zgromadzeniu św. Michała Archanioła. Od tej chwili księża michalici rozpoczęli tworzenie placówki duszpasterskiej. Ludzie do dziś wspominają msze, które odbywały się wtedy w parku. Przy okazji jubileuszu pojawiła się idea, aby pozbierać pamiątki z tamtych czasów i wydać w formie publikacji.

O tym jednak szerzej napiszemy w poniedziałkowych „Nowościach”.

Więcej informacji o naszym plebiscycie znajdziesz TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska