Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy adwokaci będą radzić na łamach "žNowości"

Małgorzata Oberlan
Od dziś w każdym piątkowym wydaniu „Nowości” Czytelnicy znajdą rubrykę z prawniczą poradą. W niej - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Te można przysyłać mailem pod adresem: [email protected].

Od dziś w każdym piątkowym wydaniu „Nowości” Czytelnicy znajdą rubrykę z prawniczą poradą. W niej - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Te można przysyłać mailem pod adresem: [email protected].

- Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu chce wyjść do środowiska lokalnego z bezpłatną pomocą prawną, albowiem poziom wiedzy prawniczej w społeczeństwie jest niewystarczający. Z naszej wiedzy wynika, że potrzeby są bardzo duże w tym zakresie, a bez fachowej pomocy prawnej trudno sobie zwykłemu obywatelowi poradzić. Stąd inicjatywa podjęta wspólnie z redakcją „Nowości” - mówi adwokat Wiktor Indan-Pykno, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.

<!** reklama>

Rozmowa z Piotrem Domańskim, młodym toruńskim adwokatem, o głodzie bezpłatnych porad prawnych wśród mieszkańców Torunia.

<!** Image 3 align=none alt="Image 224101" sub="adwokat Piotr Domański [Fot. Jacek Smarz]">Grupa młodych toruńskich adwokatów, w tym Pan, sama zadeklarowała chęć bezpłatnego doradzania Czytelnikom na łamach „Nowości”. Skąd ta inicjatywa?

Mamy świadomość tego, jak duże jest zapotrzebowanie na bezpłatne poradnictwo prawne. Raz w roku w Toruniu odbywa się dzień takich porad pro bono. Tylko do siedziby Okręgowej Rady Adwokackiej zgłasza się wówczas rzesza potrzebujących porady, a przecież kolejni kierują swe kroki do poszczególnych kancelarii adwokackich. Jednodniowa akcja to jednak za mało. Chcemy doradzać częściej. Na łamach „Nowości” będziemy to czynić z „błogosławieństwem” dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.

Czy działalność pro bono wśród toruńskich adwokatów to rzecz powszechna?

W rejonie toruńsko-włocławskim (obszar Kujawsko-Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu - przyp. red.) działa około 250 adwokatów. Na stronach internetowych niektórych tylko widnieją lub zaczynają się pojawiać zakładki z napisem „Pro bono”. Można też powiedzieć, że kiełkuje dopiero zaangażowanie prawników w taką pracę społeczną, jak doradzanie fundacjom czy innym organizacjom pozarządowym. Tymczasem takie zaangażowanie jest nie tylko z korzyścią dla ludzi, którzy skorzystają z bezpłatnej pomocy prawnej. To jest także korzyść dla samych adwokatów i adwokatury w ogóle, bo dobrze wpływa na jej wizerunek.

...który, oględnie mówiąc, przyjemny nie jest.

Zgadza się. Adwokat często dziś bywa kojarzony tylko z drogimi usługami. Chcemy to zmienić. Do 1989 roku adwokaci cieszyli się społecznym szacunkiem, m.in. dzięki zaangażowaniu w sprawy związkowe, obrony działaczy opozycyjnych. W nowym ustroju politycznym i systemie ekonomicznym sytuacja się zmieniła. Teraz jest czas, by adwokatura wyszła do ludzi.

Gdy organizowane są dni bezpłatnych porad prawnych, to z jakimi sprawami najczęściej zgłaszają się ludzie?

Często to tematyka z zakresu prawa pracy. Nieodmiennie nie brakuje też jednak spraw rodzinnych, i to bardzo rozmaitych. Od kwestii alimentów, przez rozwody, podział majątku po sprawy spadkowe. Zupełnie oddzielną, nie mniej liczną grupę stanowią osoby, które pilnie potrzebują pomocy w sprawach związanych z ubezpieczeniem społecznym. To tak zwane historie „walki z ZUS-em”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska