Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy bibliofile Kopernikowi

Stanisław Frankowski
W roku 1933 na 700-lecie nadania praw miejskich Toruniowi Towarzystwo Bibliofilów im. J. Lelewela wydało w eleganckiej formie pracę Zygmunta Batowskiego „Wizerunki Kopernika”.

W roku 1933 na 700-lecie nadania praw miejskich Toruniowi Towarzystwo Bibliofilów im. J. Lelewela wydało w eleganckiej formie pracę Zygmunta Batowskiego „Wizerunki Kopernika”.

<!** Image 2 align=right alt="Image 167133" sub="Wśród eksponatów jest też reprodukcja słynnego portretu Kopernika z konwalią / Repr. Adam Zakrzewski">Ta ważna publikacja rzadko pojawia się dziś w antykwariatach czy na aukcjach, ale można ją obecnie zobaczyć na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu przy ul. Dąbrowskiego. Ekspozycję tę przygotowali toruńscy miłośnicy książki, których stowarzyszenie w tym roku obchodzi 85-lecie swojej działalności.

„Toruńscy bibliofile Kopernikowi” – taki tytuł nosi wystawa - ukazuje m.in. pięknie opracowane przez artystę grafika Zygfryda Gardzielewskiego cenne publikacje, jak „Domostwa Mikołaja Kopernika w Toruniu” Karola Górskiego, „Fenomena” Jana Kochanowskiego czy „Włoskie niebo Kopernika” Zefiryna Jędrzyńskiego.

Tak się jednak składa, że wśród członków Towarzystwa są osoby, które w sposób szczególny interesują się wielkim odkrywcą. Dr Henryk Baranowski (działający w Towarzystwie ponad pół wieku!) jest autorem trzytomowej „Bibliografii kopernikowskiej” za lata 1509-2001. Wszystkie trzy tomy znalazły się na wystawie. Jako ciekawostkę można dodać, że podobno tom I tej bibliografii ukazał się w Stanach Zjednoczonych jako edycja ...piracka!

Drugą osobą, która ma swój wielki udział w propagowaniu postaci Kopernika, jest Janina Mazurkiewicz. To ona tworzyła w Toruniu jego muzeum, a później przez wiele lat była szefem tej placówki. Ona jest też m.in. autorką tekstu do wydanego w pięciu wersjach językowych pięknego albumu „Mikołaj Kopernik”: l’uomo universale”.

<!** reklama>O wielkim torunianinie i jego dziele pisali i inni toruńscy bibliofile. Leonard Jarzębowski opisał np. jego bibliotekę zrabowaną przez Szwedów, która obecnie znajduje się w Uppsali, a toruński muzyk Michał Wieczorek skomponował na jego cześć „Kantatę Kopernikańską” (do słów Emila Zegadłowicza).

Na wystawie znalazło się też wiele ciekawostek związanych z Kopernikiem. Jest tu m.in. świetnie wykonany (i rzadko dziś spotykany) reprint rękopisu dzieła „De revolutionibus orbium coelestium...”, a także podobizna pierwszego wydania tego dzieła w formacie ...małego pudełeczka zapałek. Ta ostatnia rzecz została wydana w Budapeszcie w 500-lecie urodzin Kopernika.

WARTO WIEDZIEĆ

  • Pomysł i przygotowanie wystawy w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu – Janina Huppenthal, prezes Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela.

  • Ekspozycję można oglądać do 4 marca w godzinach otwarcia Biblioteki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska