Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy naukowcy z medalami na najważniejszych europejskich targach wynalazków

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Profesor Jerzy Łukaszewicz i Anna Ilnicka -  złoci medaliści paryskich targów wynalazczości
Profesor Jerzy Łukaszewicz i Anna Ilnicka - złoci medaliści paryskich targów wynalazczości Grzegorz Olkowski
Na zakończonych właśnie targach wynalazczości w Paryżu, znanych z prezentacji takich patentów, jak sztuczne serce, soczewka kontaktowa czy pralka, zabłysnęli naukowcy z UMK. Czym?

Inteligentne zabawki dla niemowląt, spersonalizowane bajki i maty edukacyjne dla najmłodszych - dzięki wynalazkowi zespołu kognitywistów UMK to niedaleka przyszłość.
[break]
Zespół prof. Włodzisława Ducha z Baby Lab UMK, Laboratorium Neurokognitywistycznego przy Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii, opracował system wspomagania rozwoju niemowląt i dzieci, konkretnie ich słuchu, mowy, pamięci oraz innych zdolności.

Inteligentne grzechotki

- Zamiast emitować przypadkowe dźwięki, grająca zabawka może podtrzymywać naturalną zdolność wielojęzyczności, którą dziecko traci w ósmym miesiącu życia - do tego momentu, jak wyjaśnia dr Joanna Dreszer-Drogorób z zespołu prof. Ducha, na poziomie fonetycznym niemowlak jest w stanie nauczyć się wszystkich języków świata. - Jeśli rodzice nie dają dziecku możliwości kontaktu z językiem, na przykład chińskim, zdolność ta
jednak zanika - jak mówi dr Dreszer-Drogorób dzięki odpowiedniej zabawce dziecko łatwiej uczyłoby się języków obcych.
Naukowcy mnożą przykłady zabawek. - Grzechotka wyposażona w czujniki sensoryczne reagowałaby na umiejętności dziecka, monitorując je, ale też sterując nimi - rozwijając ciekawość, zdolność kojarzenia faktów i obserwacji, w zgodzie z naturalnym rozwojem dziecka - jak zaznacza dr Tomasz Komendziński, pracujący przy nowatorskim projekcie, nie chodzi bynajmniej o to, żeby zrobić z dziecka cyborga.

Medal za koncepcję

Naukowcy są na etapie tworzenia pierwszych zabawek. Szukają dzieci do badań nad swoimi pomysłami.
Koncepcję badaczy z Baby Lab UMK doceniono złotym medalem na zakończonych w niedzielę, najstarszych Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Paryżu. Jury doceniło też inny wynalazek z UMK z dziedziny chemii.

Baterie stanieją?

Dwuosobowy zespół chemików - profesor Jerzy Łukaszewicz, dyrektor ICNT, oraz jego doktorantka Anna Ilnicka - stworzyli konkurencję dla tradycyjnych akumulatorów, do których produkcji wykorzystywane są drogie i szkodliwe dla środowiska metale ciężkie, m.in. platyna.
- Zamiast platyny użyliśmy zwęglonej chityny z pancerzy raków i krabów - surowiec odpadowy przetwórstwa spożywczego, jak mówi Anna Ilnicka, okazał się strzałem w dziesiątkę. - Jest ekologiczny, tani, a w dodatku powstający z niego węgiel jest
wysokoazotowy, a więc bardzo dobrze przewodzi elektryczność.
Profesor Łukaszewicz nie ukrywa, że „złotym” wynalazkiem, który może sprawić, że powszechnie używane baterie będą tanie i ekologiczne, interesują się już potencjalni inwestorzy.

LICZBA ARTYKUŁU
600
wynalazków z 14 krajów zgłoszono w tej edycji paryskich targów. Jak mówi Tomasz Kompanowski, z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UMK, zloty medal otrzymało 49 pomysłów, w tym 2 z UMK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska