Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy radni interweniują w sprawie wieżowca, który ma powstać na Winnicy. Czy powstanie on na chronionym terenie Natura 2000?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zgodnie z planem, 78-metrowy wieżowiec w towarzystwie dwóch budynków 17-metrowych miałby stanąć między Szosą Lubicką i drogą prowadzącą na most
Zgodnie z planem, 78-metrowy wieżowiec w towarzystwie dwóch budynków 17-metrowych miałby stanąć między Szosą Lubicką i drogą prowadzącą na most Grzegorz Olkowski
Czy 78-metrowy wieżowiec, który ma powstać na toruńskiej Winnicy, wyrośnie na chronionych terenach Natura 2000? Czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozważa zmianę granic tego obszaru?

Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

od 16 lat

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, deweloper z Kielc przymierza się do budowy na toruńskiej Winnicy 25-kondygnacyjnego wieżowca. Obiekt ten miałby mieć 78 metrów wysokości, byłby zatem najwyższym tego typu budynkiem w mieście. W jego sąsiedztwie inwestor ma jeszcze zamiar postawić dwa obiekty 17-metrowe i sześciokondygnacyjne. W sumie powierzchnia zabudowy miałaby wynieść 2.384 metry kwadratowe.

Polecamy

Pomysł zabudowy Winnicy, w tym również budowy wysokościowca, budzi w Toruniu dyskusje. Zielone światło dla tej inwestycji Rada Miasta Torunia zapaliła we wrześniu 2020 roku, przyjmując uchwałę w sprawie nowego planu zagospodarowania tych terenów. Teraz jednak u niektórych radnych zrodziły się wątpliwości. Troje z nich: Margareta Skerska-Roman, Bartosz Szymanski i Piotr Lenkiewicz (wszyscy z Koalicji Obywatelskiej) wysłali pismo do szefa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie wpływu tej inwestycji na chroniony obszar Natura 2000.

Czego obawiają się radni?

"W trakcie procedowania tego planu dostaliśmy niejasne informacje jakoby ta inwestycja nie znajdowała się na obszarze chronionym - napisali radni. - Z obecnych opracowań, a także z informacji, jakie w decyzji środowiskowej dla tej inwestycji wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, wynika, że planowana budowa znajduje się jednak bezpośrednio w granicach Natury 2000. Budzi to nasze bardzo duże obawy odnośnie do wpływu inwestycji na środowisko naturalne, które w tej części, szczególnie w zakolu Wisły, jest unikalne".

Radni zwrócili się do dyrektora RDOŚ z prośbą m.in. o informacje, jak Dyrekcja ma zamiar zabezpieczyć teren Natura 2000 podczas trwania budowy i jakie będą konsekwencje dla inwestora, jeżeli swoimi działaniami spowoduje trwałe szkody w ekosystemie chronionych obszarówo. My również poprosiliśmy RDOŚ o wyjaśnienie, czy wieżowiec ma powstać na terenie Natura 2000, w jaki sposób ta budowa wpłynie na nadwiślańskie tereny pod szczególnym nadzorem i czy prawdą jest, że RDOŚ zasugerowała władzom miasta przesunięcie granicy Natury 2000.

Czemu ma służyć Natura 2000?

- Najważniejszym kryterium wyznaczania obszarów Natura 2000 są wartości przyrodnicze danego terenu. Uwarunkowania społeczne i gospodarcze są analizowane i uwzględniane w procesie opracowywania planów zarządzania poszczególnymi obszarami - wyjaśnia Anna Gondek, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. - Głównym celem funkcjonowania Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Drugim jej celem jest ochrona różnorodności biologicznej.

Jak zapewnia pani rzecznik, obszary Natura 2000 są aktualizowane w miarę postępu wiedzy o występowaniu zasobów przyrodniczych w obszarze Natura 2000, zgodnie z procedurą określoną przez Komisję Europejską.

Polecamy

- Zupełnie odrębną procedurą jest uzgodnienie realizacji przedsięwzięcia oraz określenie warunków jego realizacji dla przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko - tłumaczy dalej Anna Gondek. - Przedsięwzięcie takie podlega ocenie bez względu na to, czy znajduje się w obszarze Natura 2000, czy poza nim. Budowa zespołu budynków wielorodzinnych CT, przy ul. Winnica w Toruniu przy przyjętym rozwiązaniu lokalizacji nie wymaga naruszania cennych siedlisk przyrodniczych i ich przekształcania czy zajęcia siedlisk wrażliwych. W związku z powyższym przedsięwzięcie, po zastosowaniu działań minimalizujących nie wpłynie znacząco negatywnie na obszar Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz możliwość osiągnięcia określonych celów działań ochronnych. Na podstawie przeprowadzonej analizy przedłożonej dokumentacji, w tym raportu ustalono, że realizacja i eksploatacja inwestycji nie będzie skutkować niekorzystnym wpływem na środowisko przyrodnicze, a przyjęte działania minimalizujące wyeliminują zidentyfikowane zagrożenia względem stwierdzonych elementów środowiska przyrodniczego.

Jak podkreśliła rzeczniczka RDOŚ, w tej chwili aktualizacja granic obszaru Natura 2000 w Toruniu nie jest planowana.

Co z pozwoleniem na budowę?

Inwestor nadal czeka na pozwolenie na budowę. Jak niedawno pisaliśmy, decyzję w tej sprawie Wydział Architektury i Budownictwa UMT miał wydać w lutym, jednak okazało się, że przedstawiona przez dewelopera dokumentacja wymaga uzupełnienia.

- W dniu 7 marca wpłynęła uzupełniona dokumentacja projektowa i obecnie jest analizowana - mówi Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Zakładając, że uzupełnienie okaże się kompletne, organ ma 34 dni na wydanie decyzji, licząc od 7 marca 2023 roku.

Jaką Winnicę chcą widzieć władze miasta?

Przypomnijmy, że budowę w sąsiedztwie nowego mostu wysokościowców zakładał również warszawski architekt Czesław Bielecki, który na zlecenie władz miasta przygotował koncepcję zagospodarowania północnego przyczółka mostu im. gen. Zawackiej i terenu od niego w stronę ulicy Przy Skarpie. Zaproponował m.in. park, amfiteatr, obiekty sportowe i rekreacyjne, marinę. Przewidział wyspę w zakolu Wisły.

Kto miałby mieszkać na Winnicy?

Plany zagospodarowania Winnicy od początku budzą ogromne kontrowersje. Protestowali przeciwko nim wykwaterowywani mieszkańcy Winnicy, których domy zostały zburzone. Natomiast koncepcjom Bieleckiego zarzucano, że są nierealne, bo ambitnych planów dotyczących części rekreacyjnej i usługowej nikt nie zrealizuje, a wizja nowego centrum Torunia, jak nazywane było nowe osiedle, służyła tylko temu, aby sprzedać grunty deweloperom. Poza tym pojawiły się również pytania, kto miałby na tym osiedlu mieszkać i jak jego budowa wpłynęłaby na starówkę czy Bydgoskie Przedmieście. W Toruniu przecież cały czas powstają nowe bloki, a pomimo tego miasto się wyludnia. Jak niedawno informowaliśmy, w ciągu 20 lat liczba mieszkańców Torunia spadła z niemal 210 do prawie 174 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska