Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy radni reaktywowali Młodzieżową Radę Miasta

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Najważniejszym wydarzeniem wczorajszej sesji było reaktywowanie przez toruńskich radnych  Młodzieżowej Rady Miasta
Najważniejszym wydarzeniem wczorajszej sesji było reaktywowanie przez toruńskich radnych Młodzieżowej Rady Miasta Jacek Smarz
Powrót młodych na scenę samorządową to jedno z najważniejszych wydarzeń wczorajszych obrad. Rada Miasta zajęła się też zmianami w rekrutacji do przedszkoli i zapoznała się z działalnością sanepidu.

Na wczorajszej sesji radni przyjęli uchwałę o powołaniu Młodzieżowej Rady Miasta. Organ ten wznawia działalność po kilkuletniej przerwie. Jego powołanie poprzedziły wybory w toruńskich szkołach ponadgimnazjalnych, w których wybierano po dwóch reprezentantów - młodzieżowych radnych. Czym dokładnie będą się zajmować?
[break]
- MRM musi się najpierw ukonstytuować, wybrać władze. To, jak będą wyglądały jej prace, zależy od samych radnych. Na pewno będę ich wspierał i doradzał, ale inicjatywa będzie należała do młodzieży - podkreśla Michał Rzymyszkiewicz (PO), który zgodnie z tradycją, jako najmłodszy radny będzie opiekunem toruńskich młodych władz. Młodzieżowi radni mogą opiniować każdy wniosek, którym zajmuje się „dorosła” rada. Jej głównym zadaniem będzie jednak działalność związana z szeroko pojętym środowiskiem młodzieżowym. MRM może będzie więc zajmować się takim sprawami, jak na przykład remonty boisk czy instalowanie progów zwalniających przy szkole.
Radni zajęli się także zmianami w systemie naboru do przedszkoli. Przypomnijmy, że kryteria, o które opiera się rekrutacja, zapisane są w ustawie. Należą do nich: wielodzietność, niepełnosprawność kandydata, jego rodziców lub rodzeństwa, samotne rodzicielstwo oraz objęcie dziecka pieczą zastępczą. Wśród przegłosowanych wczoraj kryteriów samorządowych liczyć się będzie także fakt zamieszkiwania w Toruniu i płacenia tu podatków. Potwierdzeniem tego faktu będzie teraz stosowne oświadczenie lub udostępnienie pierwszej strony PIT.
Dodatkowo w uchwale zdefiniowano pojęcie „miejsce zamieszkania”. Chodzi o to, by rodzice podawali rzeczywiste miejsce przebywania dziecka, a nie fikcyjny meldunek u babci czy cioci.
Jednym z punktów wczorajszej sesji było też sprawozdanie z działalności Powiatowego Inspektora Sanitarnego. - W ubiegłym roku wykonaliśmy 3,2 tys. kontroli w ponad 2 tys. obiektów - wylicza Hanna Wolska, szef PPIS. - W dwóch przypadkach konieczne było zamknięcie obiektu.
Sanepid odnotował m.in. wzrost zapadalności na grypę, krztusiec, płonicę, ospę, boreliozę i wirusowe zapalenie wątroby. Niepokojącym zjawiskiem jest jednoczesny wzrost liczby niezaszczepionych dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska