MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy terytorialsi porządkują miejsca pamięci przed 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

red
Kilka dni przed obchodami 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Terytorialsi z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej „Zo”, uporządkowali ponad 30 miejsc pamięci na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Akcja była cykliczną inicjatywą kujawsko-pomorskich terytorialsów oraz władz województwa. Prace, w zależności od potrzeb, polegały na myciu tablic pamiątkowych i pomników, pieleniu i uprzątnięciu śmieci.

Jednym z najaktywniejszych inicjatorów akcji w 8K-PBOT był Terytorials szeregowy Radosław Duch.

- Wiele jest dat w historii naszego Narodu, które warte są wspominania i uczczenia. Jednak dla mnie, osobiście jedna jest najważniejsza – mówi szer. Duch. - Wtedy wszyscy bez względu na wiek, kolor skóry, zawód, czy wygląd zatrzymują się w zadumie i oddają hołd tym, którzy walczyli za nasz kraj. 1 sierpnia, godzina 17.00 znowu staniemy razem dumni z heroizmu naszych przodków. Nie ważne, czy będzie to Toruń, Bydgoszcz, Warszawa, Grudziądz, czy też Nowy Jork. Ważne, że oddamy im należyty szacunek i pamięć. „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”, powiedział kiedyś Zbigniew Herbert, dlatego mam nadzieję, że moje włączenie się w akcję da przykład innym i zachęci ich do takiego działania.

Celem programu „Żołnierska pamięć” jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę.

Podtrzymywanie pamięci o żołnierzach AK oraz żołnierzach podziemia niepodległościowego z okresu po 1945r. jest wynikiem współpracy 8K-PBOT z takimi instytucjami jak Światowy Związek Żołnierzy AK w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (województwa kujawsko-pomorskiego), jak również z właściwymi Oddziałami Instytutu Pamięci Narodowej. Edukacja historyczno-patriotyczna jest bardzo istotnym elementem edukacji młodych ludzi, którzy swoją tożsamość narodową czerpią
z autorytetów, którymi są Żołnierze AK oraz „Wyklęci”.

(mat. prasowy)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska