Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńska dyspozytornia medyczna zostanie w przyszłym roku zlikwidowana

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Od kwietnia przyszłego roku w województwie kujawsko-pomorskim będzie działała tylko jedna centralna dyspozytornia medyczna, czyli jednostka przyjmująca zgłoszenia o nagłych zagrożeniach zdrowia i koordynująca wysyłanie pomocy medycznej. Dziś województwo obsługują dwie takie instytucje.

Zmiana wynika z nowelizacji „Wojewódzkiego planu działania systemu państwowego ratownictwa medycznego”. Obecnie dyspozytornie funkcjonują w Toruniu i w Bydgoszczy. Która z nich zostanie zlikwidowana?

Polecamy

Kilka dni temu prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zwrócił się z tym pytaniem do wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Prezydenta Bruskiego zaniepokoiło pismo od Mikołaja Bogdanowicza, informujące, że od 1 stycznia 2021 roku to wojewoda przejmie nadzór nad zadaniami dyspozytorni medycznej, a pracownicy tej jednostki będą pracownikami Urzędu Wojewódzkiego i że od 1 kwietnia 2021 roku będzie funkcjonował tylko jeden „rejon operacyjny” dla całego województwa.
Według Rafała Bruskiego, z analizy dokumentów, które dotyczą zmian w funkcjonowaniu ratownictwa wynika, że zlikwidowana zostanie dyspozytornia w Bydgoszczy, a rejon bydgoski będzie podlegał dyspozytorni w Toruniu.

„Informuję, że wojewódzka dyspozytornia medyczna docelowo będzie znajdowała się w Bydgoszczy - napisał Mikołaj Bogdanowicz na swoim facebookowym profilu. - Pozyskaliśmy już stosowny budynek, w którym ulokujemy Centrum Powiadamiania Ratunkowego (działające już w Bydgoszczy - red.) i dyspozytornię medyczną. Proces inwestycyjny rozpocznie się w przyszłym roku. W Toruniu dyspozytornia będzie działać tymczasowo dzięki udostępnionej specjalistycznej infrastrukturze w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej”.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

Co na to władze Torunia? W czwartek po południu prezydent Michał Zaleski odbył na ten temat naradę z przedstawicielami Wydziału Ochrony Ludności i Wydziału Zdrowia toruńskiego magistratu. O wnioskach z tej narady poinformujemy.

Przypomnijmy, że o ulokowaniu wojewódzkiej dyspozytorni ratownictwa medycznego w Toruniu w 2011 roku zdecydowała ówczesna pani wojewoda Ewa Mes. Wpływ na jej decyzję miała m.in. gotowość Torunia do poniesienia części kosztów związanych z uruchomieniem dyspozytorni. Miasto zainwestowało w adaptację na ten cel pomieszczeń w budynkach Straży Pożarnej przy ul. Legionów.
Potem przepisy znowelizowano i powstała druga taka jednostka w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska