Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńska firma przeciw lokalizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na Rudaku

Artur Olewiński
Miejsce na drugi PSZOK w Toruniu na Rudaku
Miejsce na drugi PSZOK w Toruniu na Rudaku Sławomir Kowalski
Budowa drugiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Toruniu stoi pod znakiem zapytania. Toruńskie przedsiębiorstwo złożyło odwołanie od wydanej przez miasto decyzji środowiskowej.

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła obowiązek stworzenia PSZOK-ów, czyli punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
[break]

Taki punkt działa w Toruniu już od 1 lipca 2013 roku przy Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ulicy Kociewskiej. Drugi ma powstać w lewobrzeżnej części miasta, aby i jego mieszkańcy mieli dogodny dostęp do takiego miejsca.
Na lokalizację tego punktu wybrano teren przy ulicy Dwernickiego 92-96. Znajduje się on w pobliżu trasy mostowej, w sąsiedztwie ulicy Lipnowskiej. Swoją siedzibę ma tam także m.in. firma Pack Druk Poligrafia Uszok & Uszok S.A. Zajmuje się ona produkcją opakowań dla branży farmaceutycznej, spożywczej, kosmetycznej i ochrony zdrowia.

To właśnie z powodu rodzaju prowadzonej działalności i związanych z nią planów firma zdecydowała się zaskarżyć wydaną przez miasto decyzję środowiskową dla tego przedsięwzięcia.

Sąsiedzkie obawy

- Obowiązują nas różnego rodzaju normy produkcji, a miejsce na działce sąsiadującej z terenem, na którym ma powstać PSZOK, zaplanowaliśmy pod rozwój firmy - wyjaśnia Marian Uszok, przedstawiciel spółki. - Obawiamy się sąsiedztwa składowiska odpadów z oczywistych względów. Chodzi o różnego rodzaju zanieczyszczenia, gryzonie czy nieprzyjemny zapach.
Zdaniem przedstawicieli firmy miasto powinno było uzyskać dla tej inwestycji pełną ocenę oddziaływania na środowisko.
Co na to miasto?

- Odstąpiliśmy od tej procedury, ponieważ zarówno sanepid, jak i Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska uznali, że nie ma potrzeby przeprowadzania pełnej oceny oddziaływania na środowisko w przypadku budowy PSZOK-u - wyjaśnia Aleksandra Iżycka, rzecznik prezydenta miasta.

- Nie wiem, na jakiej zasadzie, instytucje te stwierdziły, że w tej sprawie nie należy wykonać operatu - kwituje Marian Uszok.
Budowę PSZOK-u realizuje spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w To-
runiu, czyli firma, która od 1 lipca 2013 r. zajmuje się wywozem i zagospodarowaniem odpadów w całej gminie. Władze spółki zapewniają, że punkt nie zagraża środowisku.

- Gdyby cokolwiek z tego, co ma być gromadzone w PSZOK-u, miało w jakikolwiek sposób zagrażać środowisku, to każdy organ w momencie wydawania decyzji środowiskowej zażądałby przecież opracowania oceny oddziaływania. Służby za to odpowiedzialne wyraźnie stwierdziły, że jest to zbędne - mówi Piotr Rozwadowski, prezes MPO.

Kolegium rozstrzygnie

Nieoficjalnie mówi się, że protest w sprawie PSZOK związany jest z chęcią przejęcia terenu, na którym ma on powstać, na cele inwestycyjne.

Odwołaniem złożonym przez firmę Uszok & Uszok zajmie się teraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze. W związku z opiniami sanepidu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska można się spodziewać, że zostanie ono oddalone.
PSZOK ma być gotowy do końca czerwca. Jego budowa powinna potrwać około miesiąca.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska