Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza w piątek na...

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza w piątek na „Karnawał rzymski”

Mirosława Kruczkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

W piątek w Toruniu wystąpi tenor Łukasz Ratajczak. Tu w duecie z Hanną Okońską

W piątek w Toruniu wystąpi tenor Łukasz Ratajczak. Tu w duecie z Hanną Okońską ©Tomasz Czachorowski

Jak karnawał i Włochy, to… Nie, tym razem nie Wenecja, ale Rzym. Toruńska Orkiestra Symfoniczna i Ośrodek Chopinowski zapraszają na karnawałowe koncerty
W piątek w Toruniu wystąpi tenor Łukasz Ratajczak. Tu w duecie z Hanną Okońską

W piątek w Toruniu wystąpi tenor Łukasz Ratajczak. Tu w duecie z Hanną Okońską ©Tomasz Czachorowski

Tytuł kolejnego koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej to jednocześnie tytuł utworu, który zabrzmi jako pierwszy, uwertury koncertowej Hektora Berlioza. Uwertura „Karnawał rzymski” jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych dzieł francuskiego kompozytora. Pole do popisu ma tu muzyk grający na rożku angielskim - utwór zawiera popisowe solo na ten instrument.

„Kaprys włoski”, który będzie kolejnym punktem piątkowego programu, zainspirowany popularnymi melodiami z Półwyspu Apenińskiego, rosyjski kompozytor Piotr Czajkowski napisał po powrocie z Włoch, gdzie bawił właśnie w czasie karnawału.

Na chwilę do Hiszpanii

Italię opuścimy - pozostając jednak na południu Europy - za sprawą innego tuza rosyjskiej muzyki, Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Symfonicy wykonają jego „Kaprys hiszpański” opisywany jako „arcyoryginalna etiuda orkiestrowa”.

Zobacz także:Po przerwie przewidziano powrót do Włoch. Zabrzmią nieśmiertelne włoskie pieśni. Nie zabraknie słynnego „O sole mio” Eduarda di Capui i „Fu-niculi, funicula” Luigiego Den-zy. Zaśpiewa młody tenor Łukasz Ratajczak.

Toruńskich symfoników tego wieczoru poprowadzi włoski dyrygent Roberto Gianola.

Koncert w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki” rozpocznie się o godz. 19. Bilety ulgowe po 30 zł, normalne po 40 zł można kupić w kasie CKK lub internetowo.

Miłość, zazdrość, taniec

Komu będzie jeszcze mało karnawałowych dźwięków, może w sobotę wybrać się do Szafarni. Program karnawałowego koncertu, który 12 stycznia o godz. 17 odbędzie się w tamtejszym Ośrodku Chopinowskim jest długi i różnorodny.

Zobacz również:Publiczność usłyszy przeboje z operetek, musicali i es-trad koncertowych. Najpierw zabrzmi polonez Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, potem m.in. aria „Graj, Cyganie” z operetki Kálmána „Hrabina Marica”, tango „Jalousie” („Zadrość”) Jacoba Gade’a, „Miłość ci wszystko wybaczy” Henryka Warsa z repertuaru Hanki Ordonówny, przeboje Seweryna Krajewskiego, Czesława Niemena, Whitney Houston i innych.

Zagra bydgoski kwartet smyczkowy Arte Con Brio w składzie: Krystyna Prystasz (skrzypce), Marcin Pawełczyk (skrzypce), Mirosław Przybył (altówka) i Agata Jarecka (wiolonczela) z towarzyszeniem Kaspra Łbika (gitara basowa). Zaśpiewają sopranistka Zuzanna Szary i tenor Szymon Rona. Bilety, w cenie 50 złotych, można rezerwować telefonicznie dzwoniąc na numer 56 682 79 30.

Zobacz także:
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo