Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruński atak na Marsa

Przemysław Przybylski
Wiadomość o budowie prototypu marsjańskiej bazy nie jest z gatunku fantastyki naukowej. To realny projekt realizowany już w dwóch miejscach na świecie.

Wiadomość o budowie prototypu marsjańskiej bazy nie jest z gatunku fantastyki naukowej. To realny projekt realizowany już w dwóch miejscach na świecie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 93815" sub="Nie wiadomo jeszcze, w którym miejscu w Toruniu zostanie zbudowana baza do testowania elementów, mających tworzyć centrum badawcze na Marsie / Wizualizacja bazy dzięki uprzejmości Jana Kozickiego">Trzecia baza testowa może powstać w mieście Kopernika.

Kiedy na Marsie, zwanym Czerwoną Planetą, odkryto wodę, założenie bazy stało się całkowicie realne. Według amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), lot załogowy będzie możliwy w 2031 r. Następny krok to kolonizacja planety. Dzięki odkryciu wody misja będzie łatwiejsza do wykonania, bo posłuży ona do uprawy roślin i chłodzenia reaktorów jądrowych. Dwie bazy, w których mieliby mieszkać ludzie, testowane są już w USA i na Arktyce. Zbudowano je z inicjatywy Mars Society (Towarzystwa Marsjańskiego).

<!** reklama>- Trzecią chcemy zbudować w Toruniu. Jest wstępne zainteresowanie ze strony władz miasta - mówi Mateusz Józefowicz, prezes polskiego oddziału MS.

Na wybór grodu Kopernika wpłynęło, m.in., to, że w Piwnicach znajduje obserwatorium astronomiczne. Nie bez znaczenia okazała się akceptacja dla pomysłu słynnego astronoma, prof. Aleksandra Wolszczana. Projekt najprawdopodobniej zostanie zaprezentowany podczas przyszłorocznego Festiwalu Nauki i Sztuki.

- Dla mnie to futurologia. Jednak rekomendacja profesora Wolszczana pozwala uznać pomysł za cenny dla miasta - mówi Andrzej Szmak z toruńskiego magistratu.

Baza w Toruniu ma różnić się od tych, które już istnieją. Do jej budowy nie zostaną użyte technologie kosmiczne. W jej wnętrzach testowane będą pojedyncze elementy, które później posłużą do budowy całej bazy na Marsie. Drugim wyróżnikiem będzie dostępność dla zwiedzających.

- Zwykły Kowalski będzie też mógł spędzić noc w marsjańskich warunkach - mówi Łukasz Wilczyński z MS.

Celem Mars Society jest doprowadzenie do załogowego lotu na Czerwoną Planetę i założenie tam centrum badawczego. Stowarzyszenie skupia, m.in., specjalistów z dziedziny astronautyki. Są wśród nich Robert Zubrin, który stworzył projekt kolonizacji Marsa, i Buzz Aldrin, astronauta amerykański, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu.

Do tematu wrócimy w jednym z kolejnych wydań Magazynu.4Komentarz strona 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska