Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruński Garbaty Mostek ma zostać rozebrany i zastąpiony nowym. Jak ten nowy będzie wyglądał? [Zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Tak prezentował się Garbaty Mostek w 1934 roku.
Tak prezentował się Garbaty Mostek w 1934 roku. Z rodzinnego archiwum Rocha Kiełpińskiego
Garbaty Mostek nie wróci do swojej dawnej, bardzo efektownej postaci. Zostanie rozebrany i zastąpiony nową kładką, dość oszczędnie nawiązującą do tego co było kiedyś. Informacje na ten temat otrzymała z Urzędu Miasta Rada Okręgu Jakubskie-Mokre.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 33 - Biskupin

od 16 lat

Jak wygląda toruński Garbaty Mostek, każdy mieszkaniec okolic widzi. Jak wyglądał kiedyś? O tym pamiętają nieco starsi mieszkańcy Torunia. Ci młodsi na ogół nie byli świadomi tego, że jest to konstrukcja wyjątkowa. Jeszcze przed dekadą nawet w oficjalnych źródłach można było znaleźć informację, że mostek powstał w 1967 roku. Dziesięć lat temu dostaliśmy z Urzędu Miasta prośbę o pomoc w ustaleniu daty budowy, oraz poszukiwaniu archiwalnych zdjęć. Apel przekazaliśmy Czytelnikom, którzy jak zawsze, nie zawiedli.

Polecamy

Dzięki opowieściom i fotografiom zobaczyliśmy to, co z Garbatego Mostka zniknęło podczas przebudowy w latach 60. - piękne balustrady oraz umieszczone po obu stronach kładki żeliwne łuki, na których kiedyś znajdowały się latarnie. Takie cudo musiało powstać jeszcze podczas zaborów. Kiedy dokładnie? Zapewne tuż przed I wojną światową. W kwietniu 2013 roku, przekopując zasoby Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej trafiliśmy na notkę o planach jego budowy. Tak się dziwnie i ciekawie złożyło, że w toruńskiej prasie ukazała się ona dokładnie sto lat wcześniej - w kwietniu A. D. 1913.

"Przy Geret ulicy wybudowany będzie pomost dla przechodniów, który łączyć ma ulicę Schwerina i Królewską - informowała "Gazeta Toruńska". - Ponieważ w tym miejscu pociągi wszelkiego rodzaju zazwyczaj czekać muszą sygnału wjazdowego ożywiona komunikacya na ulicach tych była wstrzymywaną. Ze względu na w pobliżu leżące koszary, administracya kolejowa zwróciła się do fiskusa wojskowego, żeby przyczynił się również do poniesienia pewnej części kosztów, a wówczas wybudowany zostanie pomost dla przechodniów i ruchu wozowego. Fiskus do wniosku tego się jednak nie przychylił".

Kiedy mógł powstać Garbaty Mostek?

Ulica Gereta to obecna Chrobrego, zaś Królewska i Schwerina to Sobieskiego i Batorego. Fiskus wojskowy zaś musiał zmienić zdanie, albo fundusze na budowę znalazły się gdzie indziej. Mostek powstał i to raczej przed wybuchem wojny, ponieważ podczas późniejszych niedoborów wszystkiego i przestawieniu produkcji na tory wojenne, zdobionych żeliwnych balustrad i łuków raczej nikt by nie montował. Łuki nawiązywały do gotyku, zatem musiały powstać przed powrotem Torunia do Polski, gdyż w stolicy polskiego Pomorza neogotyk był uważany za spadek po czasach pruskich.

Jakie były plany?

Tak czy inaczej, dawny Garbaty Mostek musiał robić wrażenie. Został zaprojektowany w taki sposób, aby nie tylko łączyć Mokre i Jakubskie Przedmieście, ale również być ich ozdobą. Konstrukcja zamykająca perspektywę ul. Batorego musiała być bardzo efektowna.

- Jest to dowód troski władz Torunia z początku XX wieku o wygodę i estetykę budowanych wtedy obiektów - mówiła na początku 2014 roku Mirosława Romaniszyn, miejski konserwator zabytków.

Dawny Garbaty Mostek spodobał się także drogowcom, którzy postanowili przywrócić usunięte w 1967 roku ozdoby.

- Koncepcja zakłada remont istniejącej kładki, z odtworzeniem m.in. bram wejściowych - tłumaczyła wtedy na naszych łamach Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg.

Zgodnie z tą koncepcją Garbaty Mostek miał służy pieszym, zaś obok miała powstać jeszcze jedna kładka dostosowana do potrzeb rowerzystów i osób z niepełnosprawnościami.

Kto miał się zająć remontem kładki?

Ten ciekawy pomysł niestety nie utrzymał się długo. W kolejnych koncepcjach była mowa o tym, że remontem kładki mają się zająć kolejarze, później znów wróciła ona pod skrzydła MZD. Coraz rzadziej mówiło się o remoncie, a coraz częściej o rozbiórce. Pomimo sporych nakładów na remonty, kładka cały czas jest w opłakanym stanie, nowy beton jakoś nie chce się trzymać tego sprzed stu lat.

Jak ma wyglądać nowy Garbaty Mostek?

O przyszłość budowli zapytała Rada Okręgu Jakubskie-Mokre, której zresztą Garbaty Mostek jest symbolem. Z Urzędu Miasta otrzymała pismo z informacją, że kładka ma być zburzona i zastąpiona nową - nawiązującą do tej poprzedniej, ale dostosowaną do współczesnych wymagań stawianych przez kolej. Nowy mostek będzie wyposażony w windy, co ma ułatwić jego sforsowanie tym, którzy mają problem z poruszaniem się. Wieści te, wraz z wizualizacjami, rada opublikowała na swojej stronie facebookowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska