Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruński magistrat rozpocznie rozmowy z PKP w sprawie przejęcia budynków dworca Toruń Północny

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Budynek dworca w północnej części Torunia od lat stoi pusty. Być może jednak niebawem stanie się znów miejscem tętniącym życiem
Budynek dworca w północnej części Torunia od lat stoi pusty. Być może jednak niebawem stanie się znów miejscem tętniącym życiem Grzegorz Olkowski
Zainicjowana przez „Nowości” akcja zatacza coraz szersze kręgi. Na ratunek toruńskiej stacji spieszą mieszkańcy, społecznicy, radni, przyłączają się do niej również władze miasta.

Batalia o zachowanie dworca Toruń Północny wkracza na nowe tory. Wczoraj na ten temat toczyły się rozmowy w głównym budynku toruńskiego magistratu. Z prezydentem miasta o zabytkowej stacji rozmawiali przedstawiciele zaangażowanej w akcję Inicjatywy Młodych.
[break]
- Na spotkaniu udało nam się ustalić kolejne kroki, które podejmiemy wspólnie z samorządem w celu odzyskania dworca - mówi lider Inicjatywy Krzysztof Duda.
Z Torunia do zarządców kolejowych nieruchomości zostanie lada dzień wysłany list intencyjny w sprawie przejęcia przez miasto terenu stacji.
- Oczywiście w grę wchodzi przejęcie nieodpłatne, ponieważ budynek i tak jest przeznaczony do rozbiórki i miał zostać zlikwidowany - mówi Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta miasta. - Podejmiemy rozmowy z PKP, ale należy pamiętać, że budynek dworca jest położony na dużo większej działce i w tej chwili nie wiemy, jaki rodzaj przekazania tej nieruchomości zaproponuje nam PKP.

Obie strony mają już pod tym względem doświadczenie, miasto przejęło już przecież od PKP budynki Dworca Głównego. Wynik negocjacji jest trudny do przewidzenia, wszyscy zaangażowani w zainicjowaną przez „Nowości” akcję ratowania dworca są jednak zgodni, że budynek - jeżeli uda się go zdobyć - powinien po remoncie służyć mieszkańcom. My zaproponowaliśmy, aby przenieść tu pruską lokomotywę z początku XX wieku, która stoi na Kluczykach. Taki sam parowóz w 1910 roku wprowadził pierwszy pociąg, jaki zatrzymał się na tej stacji. Wpisaną do rejestru zabytków lokomotywę PKP zamierza zabrać z Torunia i przenieść do Wieliczki, jednak prawa kolejarzy do tego parowozu kwestionują toruńscy miłośnicy kolei, którzy od lat opiekują się parowozem. Dowodzą, że pojazd nie należał do PKP, lecz służył jako parowóz zakładowy w cukrowni w Mełnie.
Tak czy inaczej dobrze by było, aby lokomotywa, zamiast do Wieliczki, trafiła na Dworzec Północny. Parowóz jest w bardzo dobrym stanie, można go więc uruchomić, organizując sezonowe połączenia retro z Barbarką i nie tylko.
Jedno z pomieszczeń dworca można by było poświęcić na muzeum Chełmińskiego Przedmieścia, które chce utworzyć grupa mieszkańców tej części Torunia. Ten temat był z kolei sygnalizowany wczoraj na posiedzeniu Komisji Rewitalizacji Miasta.

Poszukujemy zdjęć
Poszukujemy archiwalnych widoków dworca Toruń Północny, które mogą się później przydać przy jego remoncie.
Jeżeli posiadacie Państwo w swoich archiwach takie zdjęcia, bardzo prosimy o kontakt - tel. 56--611-81-11 w godz. 14-16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska