Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruński MZK wydał album na 130-lecie komunikacji miejskiej. Zobaczcie! [archiwalne zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Tramwaj na budowanym toruńskim moście drogowym.
Tramwaj na budowanym toruńskim moście drogowym. Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Toruniu
Kiedy został zbudowany pawilon na placu Rapackiego? Kiedy na ulicach Torunia pojawiły się pierwsze berliety, a którego dnia przez Szeroką po raz ostatni przejechał tramwaj? Tego i wielu innych rzeczy można się dowiedzieć z albumu, jaki z okazji 130-lecia komunikacji miejskiej powstał na zlecenie MZK.

Album MZK Toruń na 130-lecie komunikacji miejskiej. Co zawiera?

Album wydany z okazji 130-lecia komunikacji miejskiej w Toruniu został opracowany przez Roberta Kolę – szefa toruńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, oraz Edytę Urtnowską, która opiekuje się izbą tradycji w zajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza. Składa się głównie ze zdjęć pochodzących z archiwum Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz Archiwum Państwowego w Toruniu. Pojawia się tam sporo fotografii znanych z poprzedniego opracowania jubileuszowego oraz z wydanej niedawno przedwojennej "Kroniki inżyniera Wojciechowskiego", o której sporo w związku z tym pisaliśmy.

Polecamy

W którym roku został zbudowany pawilon na placu Rapackiego?

W albumie na 130-lecie jest jednak sporo ciekawostek nowych - jeśli tak o rzeczach z odległej przeszłości można powiedzieć. Niedawno na przykład, gdy do rejestru zabytków trafiał modernistyczny pawilon przy placu Rapackiego, szukaliśmy informacji, kiedy on powstał? Wiadomo było, że w latach 60, ale kiedy dokładnie? Teraz już wiemy - w 1964 roku.
Kto ciekawy, ten w albumie znajdzie m.in. fotografie pierwszych toruńskich sygnalizacji świetlnych, które powstały jeszcze przed wojną.

Interesujesz się historią Torunia? Koniecznie zajrzyj >>> TUTAJ <<<

Kiedy na ulice Torunia wyjechały budowane na francuskiej licencji jelcze?

Nowym elementem, którego nie było we wspomnianych dziełach poprzednich, czyli "Kronice Wojciechowskiego" i albumie na 120-lecie, są autobusy. Jest tam kilka ciekawych ujęć z zajezdni przy ul. Legionów, która w czasach gdy powstała tam zajezdnia, była ulicą Zjednoczenia. Jest także informacja, zresztą pochodząca z "Nowości" o tym, kiedy na ulicach Torunia pojawiły się pierwsze berliety, czyli jelcze PR-110 produkowane na licencji francuskiej. Autobusy te królowały w taborze toruńskiego MZK przez kilka dekad.

Nie będziemy opisywali wszystkich ciekawostek - album można kupić w siedzibie MZK przy ul. Sienkiewicza. Na zachętę przedstawiamy kilka pochodzących z niego zdjęć, które otrzymaliśmy z MZK. Aby podróż w przeszłość umilić, dodaliśmy do tego zestawu jeszcze sporą porcję zdjęć z Archiwum Państwowego oraz innych źródeł.

Interesujesz się historią Torunia? Koniecznie zajrzyj >>> TUTAJ <<<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska