POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Toruński Rower Miejski. Nowa stacja jeszcze w tym miesiącu

Toruński Rower Miejski. Nowa stacja jeszcze w tym miesiącu

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Wypożyczalnia na Rynku staromiejskim przeszkadza przechodniom. To tylko tymczasowa lokalizacja

Wypożyczalnia na Rynku staromiejskim przeszkadza przechodniom. To tylko tymczasowa lokalizacja ©Grzegorz Olkowski

Toruński Rower Miejski się rozrasta. Na skrzyżowaniu Żwirki i Wigury z Szosą Chełmińską jeszcze w tym miesiącu pojawi się nowa wypożyczalnia.
Wypożyczalnia na Rynku staromiejskim przeszkadza przechodniom. To tylko tymczasowa lokalizacja

Wypożyczalnia na Rynku staromiejskim przeszkadza przechodniom. To tylko tymczasowa lokalizacja ©Grzegorz Olkowski

Kontrowersje wśród mieszkańców wzbudziła stacja rowerowa przeniesiona z jednego punku Rynku Staromiejskiego na drugi.

- Utrudnione zostało ruchliwe przejście oraz organizacja imprez, które odbywają się w tym miejscu - alarmują Czytelnicy „Nowości”. - Dlaczego nie zainstalowano jej w sąsiedztwie poczty, gdzie nie wadziłaby przechodniom?

Zobacz galerię: Świetlne rowery


Urzędnicy uspokajają, że ta zmiana ma charakter wyłącznie przejściowy.

- Stacja została tymczasowo przeniesiona z powodu remontu toalet w pobliżu poprzedniej lokalizacji - uspokaja Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. - Po remoncie powinna wrócić na swoje miejsce. Teren został już przekazany wykonawcy i stąd ta zmiana. Istotne przy wyborze nowej lokalizacji było też jej dobre nasłonecznienie, ponieważ stacja działa na panel słoneczny.

Będzie nowa stacjaChociaż zbliża się koniec sezonu rowerowego, który w Toruniu potrwa do 30 listopada, jeszcze w tym miesiącu pojawi się 31. stacja Toruńskiego Roweru Miejskiego.

- Będzie na skrzyżowaniu Żwirki i Wigury z Szosą Chełmińską czyli w miejscu wskazanym przez internautów w głosowaniu - zapowiada Małgorzata Mac z firmy Romet Rental Systems, operatora Toruńskiego Roweru Miejskiego.

Można dyskutować o zasadności wyboru, bo w okolicy są stacje m.in. na Legionów i św. Klemensa. Tymczasem na lewym brzegu wciąż funkcjonują tylko dwie: przy ulicy gen. Hallera i ul. Dybowskiej.

Sponsorzy na stacjiJak się dowiedzieliśmy, możliwe, że to nie jedyny punkt TRM, który rozpocznie działalność jeszcze w tym roku. Operator roweru miejskiego prowadzi obecnie rozmowy z firmami zainteresowanymi ufundowaniem kolejnej stacji. Nie informuje o miejscu lokalizacji.

- W październiku rozpoczął się rok akademicki i nie ma co ukrywać, że Toruński Rower Miejski właśnie w tej grupie osób cieszy się największą popularnością - przyznaje Małgorzata Mac z firmy Romet Rental Systems. - Może to być argument, który skłoni sponsorów do wejścia w Toruński Rower Miejski jeszcze w tym roku. Tym bardziej, że jak pokazują doświadczenia z poprzednich lat, jeszcze w grudniu było na tyle ciepło, że ludzie chcieli korzystać z roweru miejskiego.

Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach w Toruniu przyznają, że cieszy ich promocja tego środka lokomocji.

Czytaj też Rowerzyści jeżdżą niebezpiecznie- Na ulicy mijam ludzi na wypożyczonych rowerach, więc rzeczywiście nie stoją one bezczynnie - komentuje Joanna Jaroszyńska ze stowarzyszenia „Rowerowy Toruń”. - Z pewnością to pomaga w popularyzacji tej formy transportu i przekonuje ludzi, że warto zrezygnować z samochodu na rzecz jazdy rowerem. A może nawet w przyszłości kupią własny sprzęt?

20 minut za darmoToruński Rower Miejski funkcjonuje od kwietnia 2014 roku i cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Do sierpnia odnotowano rekordową liczbę ponad 130 tys. wypożyczeń w tym roku, czyli więcej niż w całym poprzednim sezonie! Gdy TRN startował liczył 12 stacji, obecnie jest ich już 30.

Rower można wypożyczyć i oddać na dowolnej stacji. Specjalny system informatyczny dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Aby zachęcić użytkowników do korzystania z rowerów, pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Wiosną odbędzie się przetarg na obsługę Toruńskiego Roweru Miejskiego w kolejnych latach.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (7)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

młoko (gość)

Zgłoś naruszenie treści

też już mam własny i też z ME, ale wydałem trochę więcej niż800 zł bo chciałem coś lepszego.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kurik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ja nie potrzebuję nic droższego bo jeżdżę po ścieżkach do pracy i tyle.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marta (gość)

Zgłoś naruszenie treści

cvałe lato jeździłam na miejskich i w końcu przekonałam się że czas na swój własny, więc mam bardzo tani z wyprzedaży z media expert ale jeździ i jest zdrowo.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kule (gość)

Zgłoś naruszenie treści

No włąśnie nie ważne że marketowy, one teraz sa już lepszej jakości niż kiedyś. Też sobie kupię tylko już wiosną.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nazewnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Stacja Torun- Rowerowo Głowne wc na innej ulicy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

FRanek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Przechodniom przeszkadza tymczasowa lokalizacja stacji TRM przy Ratuszu? Pewnie trudno się domyślić, że przestawienie stacji jest związane z remontem WC w podziemiach ratusza. A nie przeszkadzają...rozwiń całość

Przechodniom przeszkadza tymczasowa lokalizacja stacji TRM przy Ratuszu? Pewnie trudno się domyślić, że przestawienie stacji jest związane z remontem WC w podziemiach ratusza. A nie przeszkadzają im samochody obstawiające ulice Starówki ze skrzyżowaniami włącznie? Już nie ma jak chodzić po Starówce. Co do lokalizacji w szczycie Poczty, to nie jest możliwa, nie zgodzili się z tym korzystający z bramy między Pocztą a kościołem.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

M. z M. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tej stacji rowerowej nie powinno być w takim miejscu, obojętnie czy pod ścianą Ratusza, czy kilka metrów dalej od tej ściany na czas remontu.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo