Toruński uniwersytet po raz kolejny uznany został za jedną z czołowych uczelni wyższych w Polsce

(acb, n)
Grzegorz Olkowski
Dziewiąte miejsce zajął Uniwersytet Mikołaja Kopernika w najważniejszym rankingu uczelni wyższych w Polsce. Taką samą lokatę toruńska uczelnia zajmowała rok i dwa lata temu.

Ranking szkół wyższych przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”.

Oceniano 195 polskich uczelni, w tym 88 publicznych, 80 prywatnych i 27 wyższych szkół zawodowych. Pod uwagę brano 33 kryteria uszeregowane w sześć grup: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukową, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów. Uwzględniano także opinię pracodawców i świata naukowego.

W rankingu uczelni akademickich na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, wyprzedził Uniwersytet Jagielloński. Rok i dwa lata temu kolejność była odwrotna. Trzecią uczelnią w Polsce został Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poza uniwersytetami najwyższe pozycje zdobyły politechniki w Warszawie i we Wrocławiu.

UMK zajął wśród uczelni dziewiąte miejsce. W rankingu uniwersytetów - piąte.

Toruński uniwersytet jest bezwzględnie najlepszy wśród uczelni w województwie kujawsko-pomorskim. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy spadł w rankingu na 68. miejsce (z 60. w 2013 roku), a bydgoski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy - na 70. pozycję z 54.

- Wysoka pozycja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to zasługa m.in. poziomu badań naukowych, rozwoju własnej kadry naukowej, zaplecza innowacyjnego i warunków studiowania - zauważa
dr hab. Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK.

Od kilku lat zespół „Perspektyw” przygotowuje także ranking wybranych kierunków studiów. Spośród oferty UMK najwyżej sklasyfikowane zostały: teologia, fizyka i astronomia (trzecie miejsce wśród wszystkich takich kierunków prowadzonych przez uczelnie publiczne), filologia polska, filologie obce, historia, kulturoznawstwo, dziennikarstwo (piąte miejsce) i filozofia (szóste miejsce).

W rankingu uczelni prywatnych (magisterskich) szkoły z regionu zajęły odległe miejsca. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zajęła 33. pozycję, o cztery lokaty niżej w porównaniu z zeszłym rokiem. Pozycję mocno poprawiła Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, zajęła 41. miejsce (53. w 2013 roku).

W rankingu znalazła się Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku (47. miejsce), tuż za nią Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Bydgoska Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa zajęła 62. miejsce.

Za najlepszą prywatna uczelnię w Polsce uznano Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie.(acb, n)

Opinia

prof. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu:

Ranking „Perspektyw” potwierdza pozycję UMK jako jednego z najlepszych uniwersytetów w Polsce. Szczególnie ważne jest to, że wysoka ocena to wynik zarówno jakości badań naukowych i aktywności naszych pracowników, jak i warunków studiowania. Osobiście bardzo mnie cieszy  wysoki wskaźnik cytowania prac naukowców z UMK.

Analizując rankingi „Perspektyw”, zawsze zastanawiamy się, co można zmienić na lepsze. Mocno poprawiliśmy zaplecze innowacyjne, a pod względem wynalazczości jesteśmy na poziomie Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Cały czas musimy otwierać się szerzej na świat, dlatego od nowego roku akademickiego chcemy uruchomić kolejne dwa kierunki studiów prowadzonych w języku angielskim.

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kto komu łba nie urwie ?

Gorąco, gorąco Absolwentko UMK... właśnie wróciłem bladym świtem z łykendowego drinka u VIP-pów i biznesmenów zatrudniających ludzi po wyższych studiach. Oni też, ostatnio coraz częściej, mówią, że dyplom i uczelnia - nawet markowa, światowa jest bez znaczenia. Liczą się tylko znajomości na telefon i to nie z protekcją o zatrudnienie, ale z poleceniem zwolnienia natychmiastowego, nawet najlepszego pracownika z uszczerbkiem dla firmy. Te rozkazy są wydawane telefonicznie przez bossów, przeistoczonych z byłych "wspaniałych szefów śp. POP z lat 70- tych" - jak to ich tow. jan III gloryfikuje po wersalsku, a one to dawały w latach 80- tych Polskim Patriotom bilety w jedną tylko stronę na wszystkie kontynenty globu. Wcześniej "produkowali" Armię Żołnierzy Wyklętych, dzisiaj stworzyli pajęczą siec do mafijnej produkcji pokoleniowych armii bezrobotnych. Macki tej ośmiornicy, grzebią i grzebią nie przerwanie w papierach aby znaleźć haka i ukarać zbiorowo syna, wnuka... wydaleniem z pracy, za dziadka, ojca, szwagra, wujka...

A
Absolwentka UMK

Absolwent obojętnie jak nisko stojącej uczelni technicznej ma lepsze perspektywy niż ten kończąc najlepszy uniwersytet. Poza tym znajomości a nie papier liczą się najbardziej. 2 kierunki ścisłe na UMK nic obecnie mi nie dały, jedynie znajomości.

J
Jerzy

Gratulacje. Tak trzymać .

Dodaj ogłoszenie