Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Toruńskie autobusy wracają do Lubicza

Toruńskie autobusy wracają do Lubicza

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Toruńskie autobusy wracają do Lubicza
Powrót toruńskiego przewoźnika na podmiejskie trasy oznacza również zmiany w rozkładach jazdy MZK we wschodniej części miasta. Wiemy już, na czym będą one polegały.
Toruńskie autobusy wracają do Lubicza

Powrót toruńskiego przewoźnika na podmiejskie trasy oznacza również zmiany w rozkładach jazdy MZK we wschodniej części miasta. Wiemy już, na czym będą one polegały.


Od 1 stycznia przyszłego roku z Torunia znikną autobusy firmy Mobilis utrzymujące od kilku lat komunikację między miastem i miejscowościami gminy Lubicz. Zastąpią je pojazdy Miejskiego Zakładu Komunikacji.


- Do Lubicza, trasą przez Rubinkowo, pojadą jak kiedyś autobusy linii nr 35 - mówi Krzysztof Przybyszewski, kierownik Referatu ds. Publicznego Transportu zbiorowego w magistrackim Wydziale Gospodarki Komunalnej. - W dni robocze wykonają one 45 kursów, z czego 13 będzie miało swój ostatni przystanek w Krobi.


Zgodnie z tym rozkładem pierwszy autobus z Krobi i Lubicza ma wyjechać o godzinie 4.50, ostatni z Torunia do Lubicza odjedzie natomiast o godzinie 22.32.


- Czyli pod tym względem wracamy do tego co było kilka lat temu, gdy połączenia z Toruniem obsługiwał MZK - mówi pani Anna z Lubicza. - Trochę szkoda, ostatni autobus Mobilisu odjeżdżał jednak z Torunia później, co było znacznie wygodniejsze.


W soboty i niedziele autobusy linii nr 35 wykonają 26 kursów, a w święta 23.


Od 1 stycznia pasażerowie podróżujący do Lubicza czy Gronowa będą musieli zmienić place, na których przyjdzie im czekać na autobus. Dziś głównym ich celem jest plac świętej Katarzyny, po zmianie przewoźnika przystanki początkowe i końcowe znajdą się na placu Teatralnym. To spowoduje zresztą pewne zmiany w lokalizacji przystanków, tak by pojazdy kolejnych linii pomieściły się w miejscu, które w przyszłości ma być głównym węzłem przesiadkowym miasta.


Od 1 stycznia z placu Teatralnego będą wyjeżdżały autobusy dwóch linii zmierzających do Gronowa. „21” pojedzie przez miasto taką samą trasą co dziś, zostanie ona jednak wydłużona poza granice Torunia. W przyszłym rozkładzie jazdy w dni robocze przewidziano 18 kursów tego autobusu. To mniej niż dziś posyła w tamtą stronę Mobilis, jednak na „zagranicznych” szlakach pojazdy linii nr 21 będą również uzupełniane pojazdami linii nr 37. Te ostatnie, wykonując w dni robocze sześć kursów dziennie, do granic miasta dotrą jednak inną trasą, między innymi ulicą Skłodowskiej-Curie. W związku z tymi zmianami pewnej korekcie ulegnie także rozkład jazdy linii nr 30. Jej autobusy nadal będą kończyły jazdę Nad Strugą, jednak będą kursowały w nieco innych godzinach, by nie dublowały się z autobusami MZK obsługującymi połączenia międzygminne.


Za przejazd autobusem miejsko-podmiejskim na terenie miasta czy gminy będzie trzeba zapłacić według nowej taryfy 2,8 złotego (bilet normalny) i 1,4 zł (ulgowy).


- W przypadku gdy pasażer przekroczy granicę miasta czy gminy opata ta będzie podwójna - dodaje Krzysztof Przybyszewski.


Warto wiedzieć


Komunikacyjne rozstania i powroty


Drogi gminy Lubicz i toruńskiego MZK rozeszły się w dość nerwowej atmosferze w 2009 roku.


Pierwszą linią odzyskaną przez MZK był szlak do Kopanina, na który pojazdy toruńskiego przewoźnika wróciły w styczniu AD 2012.Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo