Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOS zaprasza na koncert w nastroju Zaduszek

Mirosława Kruczkiewicz
Jedną z solistek w Requiem Mozarta będzie śpiewająca altem Marta Motkowicz. Jest m.in. laureatką Grand Prix konkursu „Impressio Art”
Jedną z solistek w Requiem Mozarta będzie śpiewająca altem Marta Motkowicz. Jest m.in. laureatką Grand Prix konkursu „Impressio Art” Archiwum artystki
W piątek na Jordankach zabrzmią: najsłynniejsze requiem w dziejach muzyki i utwory inspirowane historią.

Zamaskowany posłaniec, w i-mieniu tajemniczego zleceniodawcy, zamawia utwór muzyczny - mszę żałobną - u genialnego kompozytora, borykającego się nieustannie z finansowymi kłopotami, przepracowanego i chorego. Pod maską posłańca kryje się rywal kompozytora, mniej zdolny kolega, zazdrosny o jego talent. Ponagla geniusza i straszy, przyspieszając jego śmierć. Ten pisze swe dzieło ostatkiem sił, w przerażeniu, czując, że komponuje muzykę żałobną na własny pogrzeb.

Ostatnie nuty

Tak tworzenie „Requiem” przez Mozarta przedstawił Miloš Forman w swoim słynnym oscarowym filmie „Ama-deusz”. Jak było w rzeczywistości? Trochę inaczej. To nie Salieri zamówił kompozycję, nie on doprowadził do śmierci Mozarta, choć ponoć u kresu życia sobie to przypisał. Pewne jest, że słynna msza żałobna była ostatnim utworem genialnego Austriaka.

Zobacz także: Czytelnicy "Nowości" na ujęciu wody w Lubiczu [ZDJĘCIA]

Ostatnie nuty skreślone jego ręką to te z ósmego taktu przepięknej wokalnej części „Lacrimosa”. Dzieło skończyli na prośbę żony Mozarta kompozytorzy Joseph Eybler i Franz Xaver Süssmayr.

Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta w najbliższy piątek 27 października o godz. 19 zabrzmi w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki”. Wspaniałą muzyką wiedeńskiego klasyka w nastrój zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych wprowadzą słuchaczy Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mariusza Smolija, chór Astrolabium przygotowany przez Kingę Litowską i śpiewacy soliści: Bożena Harasimowicz (sopran), Marta Motkowicz (alt), Adam Zdunikowski (tenor) oraz Piotr Lempa (bas).

Traktat wyśpiewany

W programie koncertu znalazły się też dwa utwory toruńskiej kompozytorki Magdaleny Cynk. Jeden z nich będzie miał tego wieczoru swoje prawykonanie. To „Kantata na cześć II pokoju toruńskiego 1466”. Kompozytorka napisała muzykę do tekstu tego historycznego dokumentu.

Sierpień upłynął budowlańcom pod znakiem prac wewnątrz budynków. W zachodniej części nowego budynku głównego (budynku H) powstawały ściany wewnętrzne i trwały roboty murarskie i tynkarskie. Część wschodnia wciąż jest wznoszona.Zobacz także: Wypadek w Kolonii Obrowskiej [ZDJĘCIA] NowosciTorun

Jak przebiega rozbudowa szpitala na Bielanach w Toruniu? [ZD...

Ta kantata koresponduje z napisaną przez toruniankę wcześniej „Kantatą inkorporacyjną na cześć hołdu toruńskiego 1454”, ponieważ w roku 1454 rozpoczęła się wojna trzynastoletnia między Państwem Zakonu Krzyżackiego a Koroną Królestwa Polskiego zakończona właśnie podpisaniem Traktatu Toruńskiego w 1466 roku.

„Kantata inkorporacyjna” też zabrzmi w piątek. Skomponowana została do słów aktu inkorporacyjnego Kazimierza Jagiellończyka, który w Toruniu w 1454 roku przyjął hołd od mieszkańców miasta.

Bilety na koncert są po 50 i 40 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska