Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trafiają z myślami samobójczymi, objawami depresji

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Ponad dwa miesiące trzeba czekać na wizytę planową u psychiatry. Coraz więcej jest przypadków „pilnych”.

Ponad dwa miesiące trzeba czekać na wizytę planową u psychiatry. Coraz więcej jest przypadków „pilnych”.

<!** Image 3 align=none alt="Image 200609" sub="Na wizytę u lekarza w Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego w Toruniu trzeba czekać dwa-trzy miesiące - przyznaje dr Aleksandra Jarzębińska-Ciborska, kierownik poradni [Fot.: Sławomir Kowalski]">- Moja lekarka w przychodni kazała mi iść do psychiatry, by ten stwierdził, czy nadal mogę brać te same leki nasenne. To jakiś absurd. Ciągle je biorę i mi pomagają. A do psychiatry trudno się dostać - denerwuje się pani Gabriela, mieszkanka toruńskiej starówki.

Starzy i nowi

Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. I mimo że wciąż ludzie wzbraniają się przed tymi specjalistami, na planową wizytę od ręki nie ma co liczyć.<!** reklama>

- Rzeczywiście, trzeba u nas czekać dwa-trzy miesiące - przyznaje dr Aleksandra Jarzębińska-Ciborska, kierownik Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego w Toruniu. - Mamy w październiku i listopadzie wyjątkowo dużo pacjentów, co jest zresztą charakterystyczne dla tej pory roku. Zarówno stałych, jak i nowych. Sporo osób ma symptomy depresji. Bywa, że wizytę u psychiatry sugerują pacjentom lekarze rodzinni. Fakt, że lekarz rodzinny przed wypisaniem kolejnej recepty na leki nasenne chce poznać opinię psychiatry, nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie. Od takich leków łatwo jest się uzależnić. Pacjenci nie powinni się dziwić, że ich lekarze są ostrożni.

<!** Image 4 align=right alt="Image 200609" sub="[Fot.: Sławomir Kowalski]">Poradnia zdrowia psychicznego przy Mickiewicza ma tzw. nadwykonania sięgające 10-20 proc. Każdego dnia zgłasza się jeden-dwóch pacjentów w trybie tzw. pilnym. Nie są zapisani, ale powinni zostać natychmiast przyjęci, bo mają np. myśli samóbojcze. Pojawia się wątpliwość, czy może taki pacjent nie powinien trafić do szpitalnej izby przyjęć. Z drugiej strony są wymagania NFZ, by nawet, jeśli przyjmie się wszystkich zapisanych, to i tak poradnia była otwarta, bo przecież mogą przyjść „pilni”.

Czas wizyty ograniczony

- W uzasadnionych sytuacjach przyjmujemy pacjentów w trybie pilnym. Przyjęcie każdego dodatkowego pacjenta musimy zawsze mocno uzasadnić - zaznacza dr Jarzębińska-Ciborska. - Największym jednak utrudnieniem jest sztywno wyznaczony czas wizyt, którego nadal musimy się ściśle trzymać. Czas ten jest mocno ograniczony.

W psychiatrii dla dorosłych pierwsza wizyta diagnostyczna, trwająca 45 minut, często nie wystarcza.

- Jeśli chodzi o czas wizyt w poradni psychiatrycznej, to przez pewien czas wizyty trwające nie tyle, ile powinny, w ogóle nie były rozliczane i były traktowane jako tzw. błąd krytyczny - tłumaczy Łukasz Chojnacki, szef wydziału organizacyjnego kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. - We wrześniu została zmniejszona waga błędu i jest on traktowany jako tzw. błąd do bazy. Podczas gdy wcześniej taka wizyta wypadała z systemu rozliczeniowego NFZ, teraz może być rozliczana, o ile jest na to uzasadnienie merytoryczne. Normy dotyczące czasu wizyt nadal obowiązują, tylko traktuje się je mniej rygorystycznie i sankcje są mniej drastyczne. My to monitorujemy.

Jak dodaje Łukasz Chojnacki, jeśli chodzi o tzw. pilne przypadki w psychiatrii, np. po próbach samobójczych, to teoretycznie tacy pacjenci powinni trafiać do szpitalnej izby przyjęć. Trzeba jednak założyć, że taki pacjent może jednak zgłosić się do poradni. A poradnia, nawet jeśli przyjęci są wszyscy zapisani, musi pracować zgodnie z harmonogramem. Właśnie m.in. po to, by móc przyjąć tego nadprogramowego pacjenta, który wymaga natychmiastowej pomocy.


Warto wiedzieć

Ile mogą trwać wizyty?

Wizyta u psychiatry dziecięcego: porada diagnostyczna - 1 godzina, terapeutyczna - 30 minut, kontrolna - 15 minut.

Dla dorosłych odpowiednio: 45 minut, 30 minut, 15 minut

W Toruniu NFZ podpisał umowy z 8 poradniami zdrowia psychicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska