Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trenujesz i nie widzisz efektów? Przyczyną może być nieprawidłowe nawodnienie! Odwodnienie podczas treningu jest groźne!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe, jeśli chcemy nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie trenować. Każdy z nas powinien sięgać, chociażby po wodę. Jednak czy wystarczy dowolna woda źródlana? A może lepiej postawić na wodę mineralną? Czy jednak powinniśmy wybrać napój izotoniczny? I kiedy powinniśmy pić?
Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe, jeśli chcemy nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie trenować. Każdy z nas powinien sięgać, chociażby po wodę. Jednak czy wystarczy dowolna woda źródlana? A może lepiej postawić na wodę mineralną? Czy jednak powinniśmy wybrać napój izotoniczny? I kiedy powinniśmy pić? Pixabay
Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe, jeśli chcemy nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie trenować. Każdy z nas powinien sięgać, chociażby po wodę. Jednak czy wystarczy dowolna woda źródlana? A może lepiej postawić na wodę mineralną? Czy jednak powinniśmy wybrać napój izotoniczny? I kiedy powinniśmy pić?

Spis treści

Obejrzyj: Remont ulicy Długiej w Toruniu

od 16 lat

Dlaczego nie powinniśmy zapominać o nawodnieniu?

Uprawiając dowolny sport, w sposób oczywisty powodujemy nagrzewanie się. To prowadzi do wydalania wody wraz z potem. Ten proces prowadzi do utraty wody, ponieważ pot służy organizmowi do schłodzenia temperatury ciała. Wraz z wodą jednak tracimy również składniki mineralne, które są niezwykle cenne dla naszego organizmu.

Odwodnienie podczas treningu - czym grozi?

Utrata wody jest szczególnie niebezpieczna. Będzie to zrozumiałe, jeśli uświadomimy obie, że stanowi ona aż 92 procent składu osocza krwi, a także bierze bezpośredni udział w transporcie tlenu. Nasze mięśnie składają się z wody z około 70 procent. Wysiłek fizyczny w znacznym stopniu zwiększa temperaturę ciała i bez utraty wody bardzo szybko doprowadzilibyśmy organizm do mocnego przegrzania. Jednocześnie znaczna utrata wody z organizmu prowadzi do osłabienia wydolności fizyczno-psychicznej, a także do większego obciążenia serca. Z organizmu tracimy również cenne składniki mineralne. Wśród nich: potas, magnez oraz sód i wapń.

Polecamy

Czy wystarczy pić wodę podczas treningu?

W związku z tym, że podczas treningu tracimy nie tylko wodę, ale i cenne składniki mineralne, nie możemy uciekać się wyłącznie do picia dowolnej wody. Zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej wymaga podjęcia konkretnych działań. Każdy rodzaj napoju może mieć swoje wady i zalety. Niektóre trunki (np. alkohole lub niektóre herbaty) mogą powodować wręcz dodatkowe odwodnienie organizmu. Jak wygląda sprawa podstawowych napojów?

  1. Woda źródlana — choć domyślnie wydaje się najlepszym wyborem, w praktyce nie zawsze tak jest. Choć dla małych dzieci (zwłaszcza niemowląt) będzie najlepszą opcją, podczas nawadniania przy treningu nie jest to dobre rozwiązanie. Nie sprawdzi się więc jako źródło nawodnienia.
  2. Woda mineralna — jest lepszą opcją dla osób trenujących. Dotyczy to jednak konkretnej sytuacji, mianowicie takiej, w której nasz jednorazowy trening trwa krócej niż godzinę. Nie sprawdzi się również przy treningu interwałowym.
  3. Napoje izotoniczne — często wybierane podczas treningu, nie zawsze jednak są konieczne. Zwłaszcza gotowe izotoniki ze sklepu nie powinny być wybierane do krótszych treningów. Jednak długotrwałe treningi, w tym również interwały wymagają stosowania odpowiednich izotoników. Ich skład z zasady przypomina zawartość ludzkiej krwi.

To warto pić podczas biegania

W przypadku treningu biegowego powinniśmy nastawić się na nawodnienie w podobnej formie co w przypadku np. treningu cardio. Przy bieganiu przez np. pół godziny wystarczy postawić na wodę mineralną. Przy dłuższych biegach trzeba postawić na napoje izotoniczne. Z kolei dla maratończyków najlepszą opcją są napoje węglowodanowe, aby pozbyć się z organizmu sodu i potasu.

Trening interwałowy skupia się na wykonywaniu ćwiczeń o niezwykle dużej intensywność. W przeciwieństwie do treningu cardio ten rodzaj treningu znacząco obciąża organizm jako specyficzny wysiłek beztlenowy. Nie każdy powinien decydować się na tego typu rozwiązanie, zwłaszcza gdy dopiero zaczyna przygodę z ćwiczeniami lub ma jakieś schorzenia. Dla innych jednak jest to znakomity sposób na spalenie tkanki tłuszczowej. Co dokładnie powinniśmy o nim wiedzieć?

Trening interwałowy. Co to jest? Na czym polega? Oto zasady ...

Trening siłowy - to warto pić

W przypadku niezwykle intensywnych treningów siłowych nie tracimy tak dużo wody jak np. podczas biegania. Wciąż jednak powinniśmy odpowiednio nawadniać organizm, ponieważ woda stanowi kluczowy element mięśni, które staramy się zbudować. Podczas treningu siłowego na masę powinniśmy przyjmować 1,5 litra -wody mineralnej lub izotoniku (przy dłuższym treningu). Jeśli prowadzimy trening wytrzymałościowy — powinniśmy pić od 2 do 3 litrów.

Polecamy

Picie wody - ile przed, ile po, a ile w trakcie treningu?

W tym miejscu warto wskazać, kiedy i w jakiej ilości warto pić konkretne napoje. Warto przy tym zwrócić uwagę na zalecenia Amerykańskiego Kolegium Medycyny Sportowej (ACMS). Według ekspertów na 2 godziny przed początkiem treningu powinniśmy wypić około 2-3 szklanki płynów (mniej więcej od 400 do 600 ml). W trakcie ćwiczeń powinniśmy pić co 15-20 minut około 1,5 szklanki płynów. A co po treningu? Wtedy powinniśmy pić około 1,5 razy więcej płynów, niż straciliśmy w trakcie treningu. Z zasady oznacza to konieczność wypicia od 450 do 675 ml płynu na każde pół kilo utraconej masy ciała.

Czego nie pić podczas treningu?

Nie każdy napój sprawdzi się podczas treningów. Przede wszystkim powinniśmy unikać picia napojów gazowanych i soków. Obecna w sokach oraz nektarach fruktoza działa drażniąco na żołądek i jelita, co zaburza prawidłową pracę układu trawiennego właśnie podczas ćwiczeń.

Pij w małych dawkach

Pamiętajmy o ważnej zasadzie: nawodnienie powinno przebiegać w postaci spożywania mniejszej ilości płynów w jednym momencie. Lepiej robić częstsze powtórzenia. Napoje powinny być spożywane regularnie i spokojnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska