Triduum Paschalne 2021. Jakie liturgie odbywają się w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Ile trwa Wielki Post?

Michał Fudali
Michał Fudali
W Wielki Czwartek jednym z obrzędów jest obmywanie nóg
W Wielki Czwartek jednym z obrzędów jest obmywanie nóg Polska Press
Wielkanoc 2021. Trwa Wielki Tydzień. To kulminacja Wielkiego Postu. Zaczął się w Niedzielę Palmową. Siedem dni, które stanowią bezpośredni czas przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególnymi dniami w Wielkim Tygodniu są Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Te dni tworzą tzw. Triduum Paschalne. W tym czasie w sposób szczególny chrześcijanie przeżywają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Wielki Post to w Kościele katolickim czas 40-dniowego przygotowania do najważniejszego chrześcijańskiego święta Wielkanocy. Powszechnie o wielkim poście mówi się, że to czas zadumy. Kulminacyjnym momentem przeżywania wielkiego postu jest Wielki Tydzień. W chrześcijaństwie jest to uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu jest Triduum Paschalne.

Wielki Tydzień zaczyna się w Niedzielę Palmową

Wielki Tydzień, który w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w IV wieku, rozpoczyna Niedziela Palmowa. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Ma to bezpośredni związek z liturgią, która tego dnia wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki. W Polsce Niedziela Palowa obchodzona jest bardzo uroczyście. Wierni do kościoła przychodzą z palami, czyli gałązkami palmy lub wierzby bądź wiązanka żywych i suszonych roślin. Palmę wielkanocną tworzy się z trzciny, wierzby, ziół, kwiatów suszonych i sztucznych.
Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże.

Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środa

Pierwsze trzy dni tygodnia przygotowują nas do Triduum Paschalnego. Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania. Jeśli chodzi o liturgię nie wyróżniają się niczym szczególnym. Bardzo często jest to dla katolików czas na przygotowanie się do świąt wielkanocnych poprzez udział w spowiedzi. Księżą spowiadają często przez wiele godzin. Organizowane są noce konfesjonałów. Każdy kto chce przystąpić do sakramentu pokuty, ma taką możliwość.
Jest to również czas, w którym powinno się dokonywać większości zakupów, by nie zaprzątać sobie tym głowy podczas Triduum Paschalnego, czyli trzech dni poprzedzających święta Wielkanocy.

Wielki Czwartek. Święto kapłanów

Kulminacją Wielkiego Postu jest Wielki Tydzień, czyli ostatnie dni przed największym świętem chrześcijańskim - Wielkanocą.
Najbardziej istotne są trzy ostatnie dni - czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Obrzędy liturgiczne sprawowane podczas tych dni składają się na tak zwane Triduum Paschalne.
Wielki Czwartek to święto obchodzone na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.

 • W tym dniu swoje święto obchodzą kapłani.
 • Przed południem, biskupi wraz z kapłanami poszczególnych diecezji odprawiają tzw. mszę krzyżma, podczas której święcone są oleje wykorzystywane później do udzielania sakramentu namaszczenia chorych.
 • W kościołach odprawiana jest wieczorna msza, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne.
 • W tym roku Wielki Czwartek przypada 1 kwietnia.

W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, czyli tzw. "Mandatum". Po zakończeniu mszy Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Po zakończeniu liturgii obnaża się ołtarz, zdejmując świece, mszał, krzyż i obrus. Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz opuszczenia Go przez bliskich. Sam ołtarz bowiem jest symbolem Chrystusa. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste, a wieczna lampka zgaszona.

Wielki Piątek. Droga krzyżowa

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy świętej, a wierni przychodzą wieczorem do kościoła na liturgię Męki Pańskiej.

 • We wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem.
 • Czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana. Jej kulminacją jest adoracja krzyża.
 • Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego

.
Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.
W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W ten dzień obowiązuje post ścisły.

Wielka Sobota. Święcenie pokarmów

Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który poprzedza dzień Zmartwychwstania Pańskiego.

 • To szczególny dzień ciszy całego Kościoła, która ma nas wszystkich skoncentrować na grobie Chrystusa i przygotować na radość Zmartwychwstania.
 • W kościele rzymskokatolickim Wielka Sobota jest także dniem, podczas którego święcone są pokarmy, które pojawią się na stołach podczas Wielkanocy. Tym samym w Kościele katolickim kończy się czas postu.
 • Do wieczora nie sprawuje się mszy świętych, bardzo popularny jest za to zwyczaj odwiedzania Grobu Pańskiego. We wczesnym chrześcijaństwie był to dzień ciszy i postu z powodu żałoby apostołów.

Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej — w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, a umieszczaną w niektórych grobach figurę Chrystusa zdjętego z krzyża należy przykryć białym płótnem; obok pojawia się posąg Chrystusa zmartwychwstałego.
Liturgia słowa Wigilii Paschalnej jest wyjątkowo rozbudowana. W pełnej wersji składa się ona z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą.
Przebieg liturgii eucharystycznej nie odbiega w swym zasadniczym kształcie od normalnej mszy świętej.

Wielkanoc

Wielki Post kończy niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc. To najważniejsze święto chrześcijańskie
Kiedy wypada Wielkanoc i Triduum Paschalne

 • 1 kwietnia - Wielki Czwartek
 • 2 kwietnia - Wielki Piątek
 • 3 kwietnia - Wielka Sobota
 • 4 kwietnia - Niedziela Wielkanocna
 • 5 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (Lany Poniedziałek)

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie