Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trujący dym ostro atakuje Toruń [NASZE ZDROWIE]

Redakcja
Takie widoki na starówce nie należą do rzadkości. Pod względem zanieczyszczeń sytuacja wygląda najgorzej właśnie w tej części Torunia
Takie widoki na starówce nie należą do rzadkości. Pod względem zanieczyszczeń sytuacja wygląda najgorzej właśnie w tej części Torunia Jacek Smarz
Pod względem czystości powietrza Toruń sklasyfikowany jest, niestety, w najniższej kategorii. Powód to bardzo rakotwórczy związek - benzoalfapiren. Jego stężenie związku przekracza dopuszczalne normy i zbliża się do rekordowego wyniku!

[break]
Trujący benzoalfapiren w dużym stężeniu powoduje zmiany nowotworowe i może wywoływać mutacje w płodach. Nośnikiem dla tego toksycznego związku jest pył zawieszony o drobinach mniejszych niż 10 mikrometrów (1/100 milimetra), łatwo przenikający do płuc i krwiobiegu. Powstaje w wyniku spalania złej jakości paliw.

Dopuszczalna norma wynosi 1 nanogram na metr sześcienny. W Toruniu ten wskaźnik osiągnął 2,6 i zbliżył się do niechlubnego rekordu (2,7) sprzed dekady! Niestety, podobna sytuacja utrzymuje się od lat.

- W ciągu 10 lat badań, jedynie w roku 2013 poziom 1 ng/m3 nie był naruszony - potwierdza Marek Pawlik z toruńskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Wbrew pozorom zanieczyszczenie nie jest efektem spalin samochodowych i działalności fabryk, ale wynika ze złej jakości paliw stosowanych w paleniskach domowych.

- W przypadku pyłu zawieszonego PM10 modelowanie wykonane w ramach programu ochrony powietrza dla miasta Torunia wykazało, że emisja powierzchniowa, głównie paleniska domowe, stanowi 54 proc. emisji całkowitej z terenu miasta, emisja liniowa - pochodząca z transportu drogowego - 31 proc., a emisja z zakładów to zaledwie 15 procent - wylicza Marek Pawlik.

Na podstawie wstępnej analizy wyników z roku 2015 Toruń znalazł się w najmniej korzystnej klasie C. - Marek Pawlik, WIOŚ w Toruniu

WIOŚ począwszy od 2002 roku wykonuje tzw. roczne oceny jakości powietrza. Toruń jest jedną z czterech tzw. stref w województwie podlegających klasyfikacji. Ocena jakości powietrza za ubiegły rok jest już czternastą z kolei.

- Na podstawie wstępnej analizy wyników z roku 2015 strefa „miasto Toruń” znalazła się w najmniej korzystnej klasie C ze względu na pył zawieszony PM10 oraz benzoalfapiren w pyle zawieszonym PM10 - wskazuje Marek Pawlik.

Co ciekawe, stężenie tych zanieczyszczeń nie maleje pomimo realizacji w Toruniu aż trzech programów ochrony powietrza. Chodzi w nich m.in. o likwidację lokalnych kotłowni oraz zmianę systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny gazowy, olejowy lub podłączenie do sieci miejskiej.

W programie ochrony powietrza dla pyłu zawieszonego PM10 urzędnicy założyli, że w ciągu 10 lat (2013-2022) 142 tys. m2 powierzchni mieszkań w Toruniu należy podłączyć do sieci cieplnej lub zmienić sposób ogrzewania na niskoemisyjny.

- W latach 2013-2015 zrealizowano 32 proc. tego harmonogramu - podkreśla Marek Pawlik. - Jeśli uda się utrzymać dotychczasowe tempo realizacji programu ochrony powietrza w mieście i wszystkie działania wskazane w tym programie zostaną podjęte, prognoza poziomu pyłu zawieszonego PM10 na rok 2022 wskazuje, że obowiązujące dziś normy jakości powietrza będą już dotrzymane.

Warto wiedzieć: Co wisi w powietrzu?

Ze względu na zawartość benzoalfapirenu pod względem jakości powietrza Toruń jest sklasyfikowany w najniższej kategorii.

Na podstawie dotychczas wykonanych ocen (z lat 2002-2014) oraz wstępnej analizy wyników z roku 2015, strefa „miasto Toruń” znalazła się w najmniej korzystnej klasie C.

Taką pozycję spowodowało przekroczenie norm dotyczących pyłu zawieszonego PM10 w latach: 2005 - 2015; benzoalfapirenu w latach: 2007 - 2015 oraz pyłu zawieszonego PM2,5 w roku 2010. Dla benzoalfapirenu w pyle zawieszonym PM10 obowiązuje poziom docelowy 1 ng/m3 jako stężenie średnie roczne.

Wynik uzyskany 2,6 ng/m3 w 2015 roku znacznie przekroczył ten poziom.

W ciągu 10 lat badań jedynie w roku 2013 poziom 1 ng/m3 nie był naruszony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska