Trwa nabór do toruńskich liceów. Które ogólniaki najpopularniejsze? Jakie klasy najbardziej oblegane?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
X LO na półmetku rekrutacji ma najwięcej chętnych
X LO na półmetku rekrutacji ma najwięcej chętnych Fot. Jacek Smarz
W lipcu rozstrzygnie się, czy absolwenci ósmych klas podstawówek dostali się do wymarzonych szkół średnich. Ci z najlepszymi ocenami na świadectwie i bardzo dobrymi wynikami egzaminu na koniec ósmej klasy celują w najbardziej prestiżowe w mieście licea. Sprawdzamy, które z nich jest najbardziej oblegane na półmetku rekrutacji i jakie profile interesują kandydatów.

Zobacz wideo: Lekarze i NFZ będą dzwonić i zachęcać do szczepień.

Toruń. Trwa nabór do szkół średnich

Nabór do szkół średnich rozpoczął się w połowie maja i potrwa do 21 czerwca. To czas, kiedy ósmoklasiści przeglądają ofertę placówek oświatowych, zapoznają się z ich atutami i wskazują konkretne profile w wybranych szkołach. Zgodnie z zasadami naboru, mogą wskazać trzy dowolne placówki.

W ramach rekrutacji do klas pierwszych na rok szkolny 2021/2022 w Toruniu przygotowano w sumie 90 oddziałów dla 2782 uczniów. Najwięcej jak zwykle w liceach ogólnokształcących – 47 oddziałów i 1492 miejsca. W technikach działać mają 33 oddziały dla 990 uczniów, a w szkołach branżowych pierwszego stopnia przygotowano 10 pierwszych klas dla 300 uczniów.

Polecamy

Najpopularniejsze toruńskie licea

W tej chwili najwięcej chętnych ma X LO z Pl. św. Katarzyny. Jest to liceum, które przyjmie najwięcej pierwszoklasistów w mieście, bo aż 224. Obecnie o miejsce w „dziesiątce” ubiega się 265 kandydatów. Najwięcej młodych ludzi chce się uczyć w klasie ogólnej, dwujęzycznej z angielskim społeczno-prawnej oraz biologiczno-chemicznej.

Na drugim miejscu w rankingu popularności jest obecnie V LO z ul. Sienkiewicza. Szkoła dysponuje 160 miejscami, o które teraz walczy 178 chętnych. Największym zainteresowaniem cieszy się profil medyczno-biologiczny oraz humanistyczno-lingwistyczny z angielskim i francuskim.

Najstarsze toruńskie liceum – I LO ze starówki – od kilku lat jest liderem rekrutacji w mieście. Od września będzie się tam uczyć 160 pierwszaków. Dotąd o miejsce w tej placówce ubiega się 170 kandydatów. Najwięcej chętnych jest do klasy medioznawczo-językowej z rozszerzeniem z angielskiego, hiszpańskiego i polskiego oraz do klasy humanistycznej.

Polecamy

Przy ul. Grunwaldzkiej mieści się VIII LO. To duże liceum, które w tym roku prowadzi nabór aż 192 uczniów. W tej chwili zgłosiło się ich 153 – najwięcej na profile obywatelsko-prawny, biznesowy i farmaceutyczno-medyczny.

147 chętnych ubiega się obecnie o miejsce w III LO im. Lindego na toruńskiej Skarpie. Szkoła może przyjąć w sumie 160 osób. Największą popularnością cieszą się tam klasy językowo-medialna oraz językowo-humanistyczna.

IV LO z ul. Warszawskiej ma obecnie 138 chętnych na 160 dostępnych miejsc. Tam przebojami rekrutacji są dwie klasy: lingwistyczno-społeczna oraz autorska matematyczno-fizyczna.

Polecamy

Mundurowe, integracyjne, sportowe... Jakie klasy najbardziej oblegane?

W IX LO na Rubinkowie najwięcej osób chce się uczyć w klasie humanistyczno-pedagogicznej oraz ogólnej z hiszpańskim. Szkoła może przyjąć 96 chętnych, dotąd zgłosiło się ich 78.

Przy ul. Batorego mieści się VII LO, jedyne liceum w mieście z klasami integracyjnymi. Dysponuje ono 116 wolnymi miejscami, o które teraz ubiega się 96 chętnych. Najwięcej z nich chce się uczyć w klasach humanistyczno-medialnej i językowo-turystycznej.
Działające na Skarpie II LO czeka na 96 kandydatów. Obecnie o miejsce w tej szkole ubiega się 76 chętnych. Najwięcej do klasy policyjnej.

Podobne preferencje mają kandydaci do VI LO z ul. Wojska Polskiego, którzy najchętniej wskazują klasę mundurową. Szkoła ma 64 miejsca i 43 kandydatów na tę chwilę. Klasy wioślarska i kolarska należą do najpopularniejszych w XIII LO przy ul. Targowej. Liceum ma 64 miejsca i obecnie 32 kandydatów.

Polecamy

O przyjęciu kandydata do szkoły decydują przeliczone na punkty wyniki uzyskane z egzaminu klas ósmych, oceny ze świadectwa oraz dodatkowe osiągnięcia (tytuł finalisty lub laureata konkursu przedmiotowego lub turnieju, osiągnięcia w ramach działalności społecznej - np. udokumentowana działalność ucznia jako wolontariusza). Dodatkowe punkty można zdobyć za świadectwo z wyróżnieniem.

Wszystkie uzyskane punkty to ogólny wynik uzyskany przez ucznia. Przypomnijmy, że maksymalna liczba punktów, którą może osiągnąć kandydat to 200.

Ważne terminy przy rekrutacji

  • Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r.,
  • Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
  • Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
  • Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
  • W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
  • W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
  • Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie