Trwa nasz konkurs „Nauczyciel na medal”. Dziś prezentujemy...

Trwa nasz konkurs „Nauczyciel na medal”. Dziś prezentujemy liderów jednej z kategorii, a mianowicie „Szkoła Roku”

Justyna Wojciechowska-Narloch

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Szkoła Podstawowa nr 13 nosi imię Jana Pawła II. Od lat w maju organizuje plenerową imprezę dla dzieci - Bieg Papieski im. św. Jana Pawła II

Szkoła Podstawowa nr 13 nosi imię Jana Pawła II. Od lat w maju organizuje plenerową imprezę dla dzieci - Bieg Papieski im. św. Jana Pawła II ©Sławomir Kowalski

Małe klasy, indywidualne podejście do uczniów, przyjacielska atmosfera - to atuty szkół, które Czytelnicy nominowali do oświatowego plebiscytu.
Szkoła Podstawowa nr 13 nosi imię Jana Pawła II. Od lat w maju organizuje plenerową imprezę dla dzieci - Bieg Papieski im. św. Jana Pawła II

Szkoła Podstawowa nr 13 nosi imię Jana Pawła II. Od lat w maju organizuje plenerową imprezę dla dzieci - Bieg Papieski im. św. Jana Pawła II ©Sławomir Kowalski

Nasz prestiżowy plebiscyt - podobnie jak w ubiegłym roku - prowadzimy wspólnie z „Expressem Bydgoskim” i „Gazetą Pomorską” pod patronatem Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Konkurs, który ma zasięg regionalny, cieszy się ogromną popularnością. Nominowanych zostało już prawie 1300 nauczycieli. Na tym jednak nie koniec, bo kolejne kandydatury zgłaszać można do 19 listopada.

Inaczej niż przed rokiem

Trzeba wyjaśnić, że tegoroczna edycja plebiscytu nie jest identyczna jak ta przed rokiem.
Do 5 grudnia w powiatowym etapie konkursu swoje głosy będzie można oddawać na nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli klas IV-VI i gimnazjum oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Ponadto wybierzemy też „Szkołę Roku” oraz zwycięzcę jednoetapowego głosowania wojewódzkiego w kategorii „Nauczyciel Akademicki”. Te dwie ostatnie kategorie to absolutna nowość w naszym plebiscycie.

Zwycięzcy z każdego miasta i powiatu awansują do wojewódzkiego finału zachowując głosy zdobyte w pierwszym, powiatowym etapie głosowania. Głosowanie w wojewódzkim finale naszej akcji rozpocznie się w piątek, 7 grudnia i będzie trwało do piątku, 14 grudnia, do godz. 21.

Kameralnie w Młyńcu


W piątkowym wydaniu „Nowości” przedstawiliśmy sylwetki kilku zasłużonych pedagogów, których Czytelnicy nominowali do plebiscytu. Dziś przyszła pora na szkoły, które także walczą o tytuł tej najlepszej w powiecie, mieście i regionie.

Zobacz też: Nauczyciel i szkoła na medalW powiecie toruńskim od początku pierwsze miejsce zajmuje Szkoła Podstawowa w Młyńcu Pierwszym w gminie Lubicz. Jej dyrektorka Mariola Marcinkowska bardzo się cieszy z wyrażanego w ten nietypowy sposób uznania rodziców.

- Bardzo się staramy i naprawdę pracujemy w pocie czoła, by nasi podopieczni i ich rodzice byli zadowoleni - mówi Mariola Marcinkowska. - Tym bardziej nam wszystkim miło, że ten trud został doceniony. Nie tylko zgłoszono nas do plebiscytu, ale również w nim prowadzimy.

Podstawówka w Młyńcu Pierwszym to dość kameralna szkoła. Nie ma tam anonimowości, bo klasy liczą maksymalnie 16 osób. Dzięki temu nauczyciele mogą traktować każdego z uczniów indywidualnie i urozmaicać lekcje stosując nowoczesne metody nauczania. Warto podkreślić, że zajęcia odbywają się na jedną zmianę w stałych godzinach pomiędzy 8 a 14.15.

Szkoła w Młyńcu Pierwszym stawia też na naukę języków obcych, rozwój zainteresowań podczas zajęć pozalekcyjnych, innowację opartą o grę w szachy oraz aktywność fizyczną.

Tu trzeba dodać, że na drugim i trzecim miejscu w powiecie są SP w Grębocinie oraz SP w Górsku.

„Trzynastka” górą

Wczoraj wczesnym popołudniem na szczycie zestawienia szkół w Toruniu była SP nr 13 z Bydgoskiego Przedmieścia. Podstawówka ma długą historię, bo pierwszy dzwonek zabrzmiał tam w 1934 roku. Od tamtej pory placówka kilkakrotnie zmieniała lokalizację, by znaleźć się w budynku przy ul. Krasińskiego. Była to tak zwana „tysiąclatka” zbudowana jako żywy pomnik na tysiąclecie państwa polskiego. Od tamtej pory szkolny gmach był kilkakrotnie remontowany i przebudowywany. Pod jego dachem działa też przedszkole.

- Oczywiście, że jesteśmy bardzo zadowoleni z oddanych na nas głosów. To dowód, że konsekwencja w działaniu i rzetelna praca są zauważane - cieszy się Wojciech Szymański, dyrektor SP nr 13. - Wszyscy tutaj staramy się być dla naszych uczniów nie tylko wychowawcami, ale i po trochu partnerami i przewodnikami. Wiele z nich ma bowiem trudne doświadczenia. Myślę, że liczy się też to, że jesteśmy otwarci na lokalne środowisko i chętnie z nim współpracujemy.

Zobacz też:
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo